Cena zlata překonala rekord letos již 41krát!

byznys

Světová ekonomika čelí rostoucí nejistotě a obavám z inflace, zatímco cena zlata láme rekordy a investoři pochybují o hodnotě současných měn.

Cena zlata překonala rekord letos již 41krát!
Ilustrační foto
3. listopadu 2024 - 07:22

Na jedné straně bojují Německo a Itálie s rostoucími cenami a stagnující ekonomikou, na straně druhé výnosy amerických dluhopisů signalizují možné přehřátí trhu.

Světová ekonomika prochází obdobím výrazné nejistoty Jen v letošním roce cena zlata na světových burzách překonala rekord hned 41krát, což ukazuje na rostoucí nedůvěru investorů v hodnotu současných měn a obavy z inflace. Cena zlata se nyní pohybuje kolem historické hranice 2 800 dolarů za unci.

Tento vývoj odráží rostoucí přesvědčení investorů, že globální finanční systém je přetížen. Podle některých odborníků připomínají současné měny spíše hru Monopoly než reálné peníze. Cena zlata od začátku roku vzrostla o 34 %, což je nejvyšší růst od historického boomu v 70. letech. Pokud se tento trend udrží, rok 2024 by mohl být pro zlato nejsilnějším od roku 1979, kdy cena vzrostla o neuvěřitelných 120 %, uvádí agentura ProNews.

Situace je znepokojivá také v dalších ohledech. V Německu, kromě pokračující hospodářské recese, prudce rostou ceny. Inflace v říjnu zrychlila na 2 % z 1,6 % v září, což je nad očekávanou hodnotou 1,8 %. Ceny potravin vzrostly o 2,3 %, energetické náklady se rovněž zvyšují. I jádrová inflace, která nezahrnuje potraviny a energii, roste a signalizuje, že problém s inflací není jen dočasný.



Ani Itálie není v dobré kondici. Její ekonomický růst ve třetím čtvrtletí stagnoval, a to navzdory silnému turistickému ruchu. Výdaje turistů byly nižší, což naznačuje, že návštěvníci mají méně prostředků k utrácení. Podobná situace je i v dalších evropských zemích, jako je Řecko.

Klasické ekonomické modely, které se opírají o nabídku a poptávku, v této situaci přestávají platit. Investoři, centrální banky a finanční analytici nyní spíše než o reálných ekonomických ukazatelích hovoří o „psychologii trhu“ a o „likviditě“, čímž se snaží zdůvodnit masivní tisk nových peněz, který probíhá nejen ve Spojených státech, ale i v dalších západních ekonomikách. Tento přístup však podle kritiků vytváří iluzi stability, která nemá oporu v reálné ekonomice.

Psali jsme:

Desetiletý americký státní dluhopis dnes přináší vyšší výnos než akciový index S&P 500. Tento ukazatel naznačuje, že se finanční trhy pohybují v oblasti přehřátí, která může být známkou přicházející krize. Navzdory tomu 51,4 % amerických investorů očekává, že ceny akcií v příštích 12 měsících dále porostou, což je nejvyšší procento od roku 2000, před prasknutím tzv. Dot-Com bubliny.

Ekonomičtí analytici varují, že současný přístup může být neudržitelný a že světová ekonomika se pohybuje na tenkém ledě. Riziko zhroucení „ekonomické bubliny“, která se neustále nafukuje, se zvyšuje. Pokud by k tomu došlo, následky by mohly být mnohem závažnější než v roce 2008.

(jk, pronews, repro: bbc news)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?