Čeká Spojené státy recese?

byznys

Akciové a dluhopisové trhy se trochu podobají fotbalistovi, který se svíjí v agónii po zákroku, jen aby se zázračně zotavil, jakmile je viník napomenut žlutou kartou. Federální rezervní systém (Fed) se ocitá v těžké situaci.

Čeká Spojené státy recese?
Ilustračí foto
15. srpna 2024 - 14:22

Pokud je metafora Zlatovlásky používána k popisu ideální ekonomiky - inflace není příliš vysoká a zaměstnanost není příliš nízká, což umožňuje udržovat nízké úrokové sazby a podporovat tak trvalý růst - jakou metaforu bychom použili pro její opak? Protože právě to se zdá převládat v současných Spojených státech: ekonomika, která se rychle ochlazuje, zatímco inflace zůstává příliš vysoká, čímž se Federální rezervní systém (Fed) ocitá v těžké situaci, komentuje server UnHerd.com.

Dnešní index spotřebitelských cen ukázal, že inflace se blíží 2% cíli Fedu, ale stále tam není. Roční inflace klesla na 2,9 %, což je nejnižší úroveň od roku 2021, ale v posledních měsících se objevují stále silnější náznaky zpomalování americké ekonomiky: pomalejší tvorba pracovních míst, slabší růst mezd, rostoucí nesplacené úvěry, rostoucí pesimismus mezi spotřebiteli. K tomu všemu připočtěme prudký pokles inflace z vrcholu před dvěma lety a investoři naléhají na Fed, aby brzy začal snižovat úrokové sazby, jinak by se ekonomika mohla propadnout do recese. Někteří ekonomové dokonce tvrdí, že americká ekonomika už začala kontrahovat.



To však zatím není jasné. Přestože minulý měsíc byly údaje o zaměstnanosti slabé, mohly být také zkresleny dopadem hurikánu Beryl. Zatímco zaměstnavatelé zdánlivě omezují své náborové plány, data o vysokofrekvenčních aktivitách, jako je letecká doprava a rezervace letů, naznačují, že ekonomika stále může růst. Ačkoli je nepochybné, že růst zpomaluje, přichází také po období velmi silné expanze, takže existuje prostor pro ochlazení, aniž by došlo k úplnému obrácení. Celkový obraz, který máme, stále naznačuje postupné zmírňování, nikoli bezprostřední kolaps.

To by bylo dostatečným důvodem pro Fed, aby začal snižovat úrokové sazby, tedy povolit brzdy dříve, než se vozidlo zcela zastaví, kdyby tu nebyla jedna věc: motor se stále zdá být příliš horký. Nedávné zprávy o inflaci ukazují pokračující pokles jejího tempa, ale tento pokles je sám o sobě příliš pomalý na to, aby byl komfortní.

Minulý měsíc byla hodnota indexu výrobních cen nižší, než se očekávalo, ale základní sazba za poslední rok zůstala nad 3 %. Jak vidíme dnes, tento trend se příliš nezměnil. Zatímco spotřebitelská očekávání inflace se zdají klesat na úroveň, při které by Fed mohl snižovat sazby bez obav, podnikové průzkumy malují poněkud jiný obraz: ačkoli růst mezd se zpomaluje a zaměstnanost oslabuje, manažeři se stále obávají, že inflace bude nadále snižovat jejich ziskové marže.

Psali jsme:

To se zdá být skutečným důvodem úzkosti, kterou slyšíme od investorů - ne že by padalo nebe, ale jejich zisky. Pravda je, že akciové a dluhopisové trhy se trochu podobají fotbalistovi, který se svíjí v agónii po zákroku, jen aby se zázračně zotavil, jakmile je viník napomenut žlutou kartou. Trhy a jejich mluvčí na podnikatelských kanálech křičí, že pouze okamžité a prudké snížení sazeb zachrání ekonomiku před kolapsem; pak prudce rostou, jakmile měkká data naznačí, že by sazby mohly být sníženy. Výsledkem je, že indexy stále flirtují s rekordními výškami, což by se zdánlivě neshodovalo s ekonomikou, která se propadá.

V tomto bodě je těžké říct, zda americká ekonomika míří do recese, nebo ne. Ve skutečnosti to tak je už většinu letošního roku. Můžeme tak možná vyhlédnout do roku 2024 s nervózními investory, zatímco ekonomika stále funguje, a pokud se neobjeví jasné a jednoznačné známky poklesu, Fed může se snižováním sazeb postupovat pomalu. Trhy by tím mohly utrpět. To však nutně neznamená, že utrpí i ekonomika.

(hýbl, UnHerd.com, foto: zai)


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?