Pokud je metafora Zlatovlásky používána k popisu ideální ekonomiky - inflace není příliš vysoká a zaměstnanost není příliš nízká, což umožňuje udržovat nízké úrokové sazby a podporovat tak trvalý růst - jakou metaforu bychom použili pro její opak? Protože právě to se zdá převládat v současných Spojených státech: ekonomika, která se rychle ochlazuje, zatímco inflace zůstává příliš vysoká, čímž se Federální rezervní systém (Fed) ocitá v těžké situaci, komentuje server UnHerd.com.
To však zatím není jasné. Přestože minulý měsíc byly údaje o zaměstnanosti slabé, mohly být také zkresleny dopadem hurikánu Beryl. Zatímco zaměstnavatelé zdánlivě omezují své náborové plány, data o vysokofrekvenčních aktivitách, jako je letecká doprava a rezervace letů, naznačují, že ekonomika stále může růst. Ačkoli je nepochybné, že růst zpomaluje, přichází také po období velmi silné expanze, takže existuje prostor pro ochlazení, aniž by došlo k úplnému obrácení. Celkový obraz, který máme, stále naznačuje postupné zmírňování, nikoli bezprostřední kolaps.
To by bylo dostatečným důvodem pro Fed, aby začal snižovat úrokové sazby, tedy povolit brzdy dříve, než se vozidlo zcela zastaví, kdyby tu nebyla jedna věc: motor se stále zdá být příliš horký. Nedávné zprávy o inflaci ukazují pokračující pokles jejího tempa, ale tento pokles je sám o sobě příliš pomalý na to, aby byl komfortní.
To se zdá být skutečným důvodem úzkosti, kterou slyšíme od investorů - ne že by padalo nebe, ale jejich zisky. Pravda je, že akciové a dluhopisové trhy se trochu podobají fotbalistovi, který se svíjí v agónii po zákroku, jen aby se zázračně zotavil, jakmile je viník napomenut žlutou kartou. Trhy a jejich mluvčí na podnikatelských kanálech křičí, že pouze okamžité a prudké snížení sazeb zachrání ekonomiku před kolapsem; pak prudce rostou, jakmile měkká data naznačí, že by sazby mohly být sníženy. Výsledkem je, že indexy stále flirtují s rekordními výškami, což by se zdánlivě neshodovalo s ekonomikou, která se propadá.