Poslední revize HDP přitom v pátek přinesla obrázek, ve kterém se ekonomice dařilo o něco lépe v roce 2023 a naopak hůře v roce 2024. Investice nevypadají sice tak “strašidelně” jako při prvním odhadu, ale růst spotřeby domácností byl revidován lehce směrem dolů a po delší době také viditelně poklesla míra úspor domácností. To vše spíše obavy z inflace lehce tlumí a hovoří ve prospěch pokračování uvolňovacího cyklu.
Pro “pauzu” v cutovacím cyklu by tak musela hovořit spíše některá guvernérem zmiňovaná pro-inflační rizika - rychlejší růst mezd, další akcelerace inflace služeb nebo přerušení dezinflace u neergetického zboží. Pokud se nic takového nestane, předpokládáme že k přerušení cyklu snižování sazeb dojde letos jen jednou na konci roku - v důsledku nejistoty spojené s lednovým efektem. S něčím podobným počítá i trh a těžko tedy čekat, že by koruně mohla v dohledné době výrazněji pomoc změna tržních sazeb.
Koruna tak může být v nejbližších týdnech a měsících vydána na pospas politickému napětí v Evropě (francouzské volby) i v USA - citlivá je zejména na zisky dolaru a nárůst rizikových prémií na dluhopisových trzích v eurozóně. Na druhé straně ji může lehce pomoci klidnější letní obchodování i zlepšující se vnější rovnováha, ta však zatím do jisté míry odráží redukci zásob a slabší dovozy. Navíc v posledních měsících dál relativně svižně rostly úvěry v eurech a míra zajištění českých exportérů se zdá být relativně rozumná. Dál proto předpokládáme korunu ze současných úrovní na konci roku jen o něco málo silnější (24,70 EUR/CZK) s tím, že v dohledné době může zůstat pod tlakem politické nejistoty.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)