Británii obchodní dohoda se Spojenými státy nezachrání

byznys

Podle analytika Wolfganga Münchaua nejsou Spojené státy pro Británii partnerem, ale tvrdým konkurentem, který sleduje výhradně své vlastní zájmy. Británie by proto měla hledat svou budoucnost spíše v užší spolupráci s Evropou než ve spojenectví s Amerikou.

Británii obchodní dohoda se Spojenými státy nezachrání
Keir Starmer, britský premiér
15. dubna 2025 - 06:03

Obchodní dohoda s USA, o které sní britská vláda, může Velké Británii spíše uškodit než pomoci. V době, kdy britský premiér Keir Starmer hledá cestu, jak ochránit oslabenou ekonomiku své země, zní stále častěji naděje na obchodní dohodu s USA jako záchranné lano. Jenže podle komentáře uznávaného ekonomického analytika Wolfganga Münchaua je tato naděje zcela falešná.

„Trump není náš přítel. Je mu úplně jedno, kdo vyhraje válku mezi Ruskem a Ukrajinou. Nepatří do našeho týmu,“ varuje Münchau v článku publikovaném na britském serveru UnHerd

Situace se dramaticky změnila po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump vyhlásil obchodní válku Číně a jeho cla na čínské zboží dosáhla nevídané úrovně 145 %. Přestože některé technologické produkty z celní výjimky nakonec profitují, Evropa jako celek je v této situaci hlavním poraženým.

Trumpova administrativa dává jasně najevo, že Spojené státy nehodlají být garantem volného obchodu, jak tomu bylo v minulosti. Naopak, Amerika dnes sleduje pouze své vlastní zájmy. A to velmi tvrdě. Münchau připomíná, že případná obchodní dohoda mezi USA a Británií bude mít pro Londýn vysokou cenu: „Trump by jistě trval na tom, aby Británie zrcadlila americkou celní politiku.“ To by Velkou Británii automaticky postavilo mimo jednotný evropský obchodní rámec.


Analýza také poukazuje na neudržitelnou situaci, v níž se Británie ocitla. Zatímco obchod s USA představoval v roce 2023 import zboží a služeb v hodnotě 115 miliard liber a export ve výši 187 miliard, obchod s EU byl v úplně jiných dimenzích - import za 466 miliard liber a export za 356 miliard.

Tato čísla jasně ukazují, že ekonomické vazby Velké Británie na evropský kontinent jsou násobně důležitější než na USA. Obchodní dohoda s Amerikou tedy může vypadat dobře na papíře, ale v praxi Británii izoluje a poškodí.

Münchau proto místo slepého následování Washingtonu doporučuje zcela jiný přístup: posílení spolupráce mezi EU, Velkou Británií, Kanadou. A paradoxně i Čínou. Ne kvůli závislosti na Pekingu, ale kvůli ochraně globálního obchodního systému, který dnes čelí hrozbě rozkladu.

Nejefektivnějším nástrojem by podle něj bylo koordinované makroekonomické opatření, tedy fiskální stimul na podporu spotřeby a investic v Evropě a Británii. 

„Teď je ten správný okamžik, protože by to ochránilo Evropu a Británii před prudkou recesí. A navíc by to nestálo tolik,“ uvádí Münchau.

Psali jsme:

Závěrečná teze článku je jasná a nelítostná. Evropa i Velká Británie se musí naučit vnímat Spojené státy ne jako tradičního spojence, ale jako tvrdého ekonomického konkurenta. Iluze o zvláštním vztahu mezi Londýnem a Washingtonem patří minulosti.

„Pokud se USA a Čína rozhodnou své spory vyřešit silou, Evropa by udělala nejlépe, kdyby se do toho vůbec nemíchala,“ uzavírá Münchau.

V době nové studené obchodní války tak nejde o vojenské aliance, ale o přežití v měnícím se světovém hospodářském řádu. A právě schopnost Evropy držet se svých vlastních zájmů bude rozhodovat o jejím osudu víc než jakékoli dohody s Amerikou.

(Beneš, UnHerd.com, repro: bbc news)


Anketa

Kterou z mimoparlamentních stran byste chtěli, aby uspěla v podzimních volbách do Sněmovny?