20. dubna 2023 - 10:30
V rámci struktury však dynamika jádrových cen (taktéž v souladu s předběžnými údaji) dosáhla nového maxima ve výši 5,7 % y/y. To napovídá, že ECB bude muset měnové podmínky ještě zpřísnit, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.
Depozitní sazba by podle nás měla ze současných 3 % vystoupat do letošního září až na 4 %. Vzhledem k perzistenci jádrové inflace totiž samotný pokles cen energetických komodit a vysoká srovnávací základna nemusí být dostatečné k tomu, aby rychle a trvale vrátily inflaci zpět k cíli. Globální tržní úrokové sazby dnes měly tendenci mírně růst, a to zhruba ve stejném rozsahu v USA i eurozóně. Eurodolarový pár se tak odpoledne pohyboval lehce pod 1,098 USD/EUR, tedy v podstatě beze změny.
Koruna se v úterý odpoledne vrátila k 23,40 CZK/EUR. Nejprve sice po zveřejnění podkonsenzuálního růstu domácích PPI za březen o 10,2 % y/y (oček. 11,3 % y/y) k euru lehce oslabovala, když tuzemské výnosy klesaly, zatímco ty evropské lehce rostly, odpoledne ale mírnou ztrátu korigovala.
Maďarská centrální banka (MNB) ústy svého viceguvernéra Viraga začala mluvit o postupném zahájení uvolňování měnové politiky. Úrokový koridor by mohl podle vyjádření doznat změn již v příštím týdnu. Jednat by se ale pravděpodobně mělo v prvním kroku o snížení jednodenní sazby z kolateralizovaných úvěrů komerčním bankám, která aktuálně dosahuje 25 %, a je tak vůbec nejvyšší z referenčních sazeb MNB.
Maďarské tržní úrokové sazby s kratší splatností se v reakci na to propadly o vice než 50 bb a forint k euru ztratil zhruba 2 %, když oslabil na 378 HUF/EUR.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)