Tuzemské maloobchodní tržby v únoru překvapily meziměsíčním poklesem. Došlo tak k přerušení předchozí čtyřměsíční růstové série, když po silném lednovém zvýšení o 1,3 % m/m maloobchodní tržby bez aut v únoru klesly o 0,8 %. Zatímco předchozí měsíce indikovaly postupnou realizaci oživení spotřebitelské poptávky, únorová data ukazují, že zlepšování bude pouze pozvolné, a ne zcela přímočaré. Více jsme psali zde: https://bit.ly/3JdoEsR. Na začátku týdne pozitivně překvapil PMI ze zpracovatelského průmyslu, který se pomalu odráží ode dna. V březnu zároveň dosáhl nejvyšší úrovně od srpna 2022 (více zde: https://bit.ly/49qrvt7). Státní rozpočet ke konci prvního letošního čtvrtletí skončil v deficitu 105 mld. CZK .
Inflace v eurozóně v březnu klesla výrazněji, než očekával trh. Celková meziroční inflace zpomalila z únorových 2,6 % na 2,4 % (vs konsensus 2,5 %) a o desetinu nižší byla oproti konsensu i ta jádrová, která klesla na 2,9 %. Jádrovou složku udržuje zvýšenou rychlý růst cen služeb, který již pátý měsíc v řadě setrval poblíž 4 % y/y. Celkově ale příznivý dezinflační trend upevnil sázky investorů na první snížení sazeb v červnu. Na zasedání ECB v příštím týdnu by tak nemělo dojít ke změně úrokových sazeb, zřejmě ale nabídne signály ohledně další trajektorie úrokových sazeb. Vyjádření centrálních bankéřů v posledních týdnech ale již víceméně signalizovala první snížení sazeb v červnu. Podle nás však do té doby mohou data vyznívat spíše proinflačním směrem, zejména v případě růstu mezd a oživení ekonomické aktivity.
NFP report pomohl dolaru vymazat ztráty z průběhu týdne a vrátit se zpět k 1,08 USD/EUR, kde týden zahájil. Dolarové sazby dnes vzrostly o 3-5 bb a v mezitýdenním srovnání jsou již o 5-15 bb výše. To dnes pohánělo i mírný růst eurových a korunových sazeb. Korunové sazby ovšem jen částečně korigovaly čtvrteční výrazný propad. Oproti minulému týdnu jsou však stále vyšší o zhruba 10 bb napříč splatnostmi. Česká koruna přesto během týdne mírně ztratila a vůči euru odepsala 0,3 %. Ostatní středoevropské měny ovšem v tomto týdnu spíše posilovaly. Polský zlotý po zasedání polské centrální banky, která ponechala základní úrokovou sazbu na 5,75 %, mírně posílil o 0,2 %. Nejvyšší zisk si v týdnu odnesl maďarský forint, který zpevnil o 1,3 %, zejména v souvislosti s lepším sentimentem investorů kolem tamní měny.