Americká ekonomika překvapuje: Rychlejší růst, ale budoucnost nejistá

byznys

Ekonomické prognózy Federální rezervní banky v New Yorku naznačují, že americká ekonomika překonává očekávání. Růst HDP v roce 2024 by měl dosáhnout 2,6 procent, zatímco pravděpodobnost recese klesla na 24 procent.

Americká ekonomika překvapuje: Rychlejší růst, ale budoucnost nejistá
Federální rezervní sytém (Fed)
25. prosince 2024 - 06:30

Méně restriktivní měnová politika a zlepšená produktivita přinášejí naději, ale dlouhodobé výhledy zůstávají opatrné. Jak vývoj se dá očekávat?

Nedávná aktualizace modelu DSGE (dynamický stochastický obecný rovnovážný model) Federální rezervní banky v New Yorku přinesla zásadní posun v ekonomických prognózách oproti předpokladům ze září 2024. Tento model, i když nepředstavuje oficiální prognózu newyorského Fedu, je klíčovou součástí širšího procesu tvorby ekonomických predikcí výzkumným týmem. Data, která zahrnují také poznatky z průzkumu Philadelphia Fed Survey of Professional Forecasters, naznačují výrazně silnější ekonomickou výkonnost, než se očekávalo.

Třetí čtvrtletí roku 2024 přineslo růst ekonomiky, který překonal prognózy o více než jeden procentní bod. Tento nečekaný výsledek vedl k revizi odhadů růstu HDP pro roky 2024 a 2025 směrem vzhůru. Aktuální projekce předpokládají růst HDP o 2,6 % v roce 2024 a 1,7 % v roce 2025, což je výrazný nárůst oproti předchozím odhadům na úrovni 1,8 % a 1,0 %. Přesto zůstávají dlouhodobé odhady růstu ekonomiky téměř nezměněné, což naznačuje opatrnější výhled do vzdálenější budoucnosti.



Pozitivní zprávou je i pokles pravděpodobnosti recese z 31 % na 24 %. Tento vývoj je z velké části přičítán méně restriktivní měnové politice, než se původně očekávalo. Model ukazuje, že reálná přirozená úroková míra (r*) zůstává pro rok 2024 stabilní, avšak vykazuje klesající trend pro následující roky.

Co se týče inflace, zejména jádrové inflace PCE, nedošlo k dramatickým změnám. Prognóza na rok 2024 činí 2,7 %, což je mírně méně než předchozí odhad 2,8 %. Méně restriktivní měnová politika by mohla inflaci mírně zvýšit, avšak tento efekt je vyvažován očekávaným růstem produktivity. Balancování mezi inflací a růstem produktivity bude i nadále klíčové pro nastavení měnové politiky.

Aktualizovaný model ukazuje, že mezera výstupu, tedy rozdíl mezi skutečným a potenciálním výkonem ekonomiky, je větší, než se původně předpokládalo. To znamená, že ekonomika stále operuje s větší rezervou, což by mohlo poskytnout prostor pro další růst bez výrazného rizika přehřátí.

Psali jsme:

Nicméně dlouhodobé strukturální výzvy, jako je zpomalující demografický růst, technologické změny a globální ekonomická nejistota, zůstávají významnými faktory ovlivňujícími budoucí vývoj.

Nové prognózy ukazují odolnost americké ekonomiky, která se překvapivě dobře vypořádala s přetrvávajícími problémy, jako jsou dopady pandemie, geopolitické nejistoty a restriktivní měnová politika. Tento pozitivní vývoj by mohl poskytnout prostor pro méně agresivní zvyšování úrokových sazeb, což by podpořilo růst bez zbytečného zvyšování rizika inflace.

Jak zdůrazňuje model DSGE, klíčem k úspěšné navigaci současného ekonomického prostředí bude flexibilní a přizpůsobivá politika. Vývoj v příštích měsících budou pečlivě sledovat jak tvůrci politik, tak investoři a široká veřejnost. Ačkoli aktuální čísla dávají naději, budoucí scénáře zůstávají nejisté a vyžadují hlubší pochopení globálních i domácích ekonomických trendů. 

(kyncl, prvnizpravy.cz, repro: youtube)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 97%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif