31. prosince 2024 - 05:52
Podle dat zveřejněných klimatickým analytikem Tony Hellerem dosáhla rozloha antarktického mořského ledu k 27. prosinci 2024 o 22 % většího rozsahu, než jaký byl zaznamenán ve stejný den před osmi lety, tedy v roce 2016. Tento vývoj ukazují údaje dostupné na stránkách Národního střediska pro data o sněhu a ledu (NSIDC).
Satelitní data zobrazená na mapě ukazují různé změny v rozloze mořského ledu v období mezi 27. prosincem 2016 a 27. prosincem 2024. Zatímco některé oblasti zaznamenaly úbytek ledu, celková bilance naznačuje, že v Antarktidě došlo k čistému nárůstu rozlohy ledu.
Na mapě jsou vidět zeleně vyznačené oblasti, kde led přibyl, a červené oblasti označující místa úbytku. Tento vývoj je zajímavý, neboť protichůdné trendy v různých oblastech ukazují na složitou dynamiku mořského ledu a vlivy místních i globálních klimatických faktorů.
Zpráva přichází v době, kdy globální oteplování a změny klimatu zůstávají klíčovými tématy mezinárodní diskuse. I když nárůst antarktického mořského ledu může být překvapující, vědci upozorňují, že jde o složitý jev, který závisí na řadě faktorů, jako jsou oceánské proudy, změny větrů a místní teploty.
Zatímco některé klimatické modely předpokládají úbytek mořského ledu v důsledku globálního oteplování, aktuální data naznačují, že změny v Antarktidě mohou mít jiný průběh než v Arktidě. Významný nárůst ledu na jihu planety proto podtrhuje důležitost podrobného monitorování a výzkumu regionálních klimatických změn.
Psali jsme:
Nárůst antarktického mořského ledu o 22 % oproti stavu před osmi lety nabízí nový pohled na dynamiku polárních ekosystémů. Zda jde o přechodný jev, nebo dlouhodobý trend, bude předmětem dalších analýz. Zároveň zůstává zásadní otázkou, jak tento vývoj zapadá do širšího rámce změn klimatu na planetě.
(nov, prvnizpravy.cz, repro: TheRichest)