Irena Ryšánková: Ztracené parohy ODS a svoboda tisku

KOMENTÁŘ

Emoce z volby prezidenta opadají. Miloš Zeman již má svůj oficiální portrét a malost těch, kteří mají učit naše děti, ale místo toho debatují o tom, který prezident si zaslouží či nezaslouží viset v učebnách na zdi, se snad zklidní taky.

10. února 2013 - 07:00

Novináři se nastěhovali do Loretánské ulice, kde sledují nepřetržitý proud těch, kteří „Milošovi“ přišli popřát. Je to zvláštní seznam. Někteří Zemana podporovali již od začátku a nebáli se to říct veřejně.  Od svých si za to vytrpěli dost. Někteří ho možná podporovali doma, potichu a pod peřinou a teď už to teda můžou říct.  Někteří ho nepodporovali a tiše skřípějí zuby, ale co už s tím naděláme, že jo. Je to opravdu, ale opravdu lapálie. Tak mu popřejeme a budeme předstírat, že jsme ho vždycky milovali. Lidé se nemění.

Mediální hvězdou se ovšem stal rezavý kocour Ferda, žijící v témže domě a těšící se přízni všech. Nevím, co si myslí o Miloši Zemanovi, ale možná se těší na to, až všichni ti novináři a gratulanti vypadnou a on si zase bude žít svůj pohořelsko-malostranský kocouří život. Do Práva se ale naučil nosit informace. Proto Právo o Loretánské ulici ví tolik.

Ale politický život je pestrý a tak se na plese ODS ve Slaném ztratil osmerák z tomboly. Pak se tam zase objevil. Pozoruhodné, asi někdo zjistil, že mít doma osmeráka fakt není terno… nebo je? No, jak pro koho.

Televize Nova má další kanál. Po Fandovi a Smíchovu má Telku. Chroupá to. Pomineme-li tedy Cinemu a Sport. Proč Nova navyšuje počet kanálů, těžko říct, když je 1,8 miliard v minusu. Klasická Nova, Cinema a Sport jsou vcelku „v pohodě“. Fanda se občas snaží kopírovat Cool, ale poněkud se míjí s cílovkou. Čtenáři časopisu pro pány Maxim mají kabelovku a porno i box si pouštějí v originále. Řidiči náklaďáku nejsou to pravé, na co cílit reklamu. Rozhodně má drobně obšlehnuté poutáky, ale Cool je stejně cool. Fanda občas klouže do slizkosti, ale budiž. Smíchov má být „komediální“ stanice, o níž je lépe pomlčet a Telka bude…. Jak jen to říct…. Prý to má být nostalgické, ale fakticky to asi lze označit „co máme v archivech a odpadlo nám od rukou“. Kafilérie… Možná se mýlím, a Telka přitáhne na reprízy nekonečných seriálů spoustu diváků. Spíš mi to ale připadá umělé. Navyšuje Nova svou cenu? Souvisí to nějak s Warnery? Jinak by to totiž nedávalo celé smysl.

A tak zatímco se Nova snaží dohnat svou pověst dravce mediálního trhu, jímž kdysi dávno za toho ředitele, o kterém se nesmí mluvit, byla, Prima pomalu a nenápadně rozšiřuje své portfolio stanic taky. Bez kvikotu. Ale zdá se, že úspěšně. Rodinný kanál Prima Family je téma, o němž už jsem psala. Prima Love poměrně šťastně vsadila na všechny ty Sexy ve městě (taky se dívám), které člověk, na rozdíl od jiných nekonečných seriálů, může opravdu vidět několikrát, byť naše mužské protějšky dost těžko chápou, čemu se na tom smějeme. Ostatně, mé reakce u nesmrtelného seriálu Jistě, pane ministře (na dvojce České televize) mé nepolitické okolí taky nechápe.

Nicméně Prima, kromě Cool a Love má čerstvý přírůstek – Zoom. Prima Zoom nastoupila poměrně ostře, čistě dokumentární kanál osciluje hned na začátku kolem pěti procent, což je velký úspěch. A udrží se. Zdá se, že navzdory všem kabelovnám je dokumentární kanál něco, co lidé chtějí. Discovery stokrát jinak. Diváci už unavení ze všech detektivek, seriálů i zpráv a dávají prostě přednost pořadům o výzkumu Marsu (v nichž se něco dozví). Je to docela milá zpráva o stavu společnosti. Takové 100+1 zahraniční zajímavosti pro televizní čtenáře.

Zatímco Primě se zjevně daří, jiní tak šťastní nejsou. Stanice Pětka, která vzkřísila Ivetu Bartošovou, příliš dlouho nevydržela. Možná právě proto. R.I.P. Čtvrt roku není zrovna úspěch. O svém konci ani neinformovala sama, divákům to musela sdělit Telefonica O2, operátor, jehož se diváci ptali, proč stanice nefunguje. Jestli Pětka ještě hledá investora nebo ne, to se neví, snad měl mít zájem Jaromír Soukup, ale toho podle všeho zajímá jen televize Metropol, další z krachujících ambiciózních projektů na mediálním trhu. Zdá se, že Robert Kvapil bude mít hodně práce.

Hvězdy a celebrity, podporující Juliana Assange, jsou prý znechuceny. Nechová se tak nějak podle jejich představ. Chápu, že se ti, kteří plní bulvár svými eskapádami, domnívají, že pokud někoho podpoří, měl by se z něj posléze stát někdo, kdo plní jejich sny o vznešenosti, ale neděje se tak. Útok proti němu vede Jemima Khan, jejíž příspěvek lidstvu spočívá v tom, že se narodila se stříbrnou lžičkou v ústech a pak se provdala za známého – a bohatého – pakistánského kriketového hráče/politika Imrana Khana, s nímž se posléze rozvedla. Assange a jeho web prý začali mít na ni demoralizujícíí vliv a zakladatel se chová jako rocková hvězda. Podprovat rebely holt není tak snadné… Zvlášť když bojují o život s velmocemi.

Kauza Drda má dvě odbočky, obě s etickým podtextem. Další držitel peroutky (Peroutkovy ceny) porušil zákon. Kulturní komentátor HN Petr Fischer zaútočil na podzim v České televizi na liberecké voliče kvůli krajským volbám a etický panel generálního ředitele ČT zhodnotil nyní jeho výkon jako zákon a Kodex porušující. Rada o stížnosti, kterou na Fischera podal bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha, ještě nerozhodla. Druhou odbočkou je, že editor blogů Aktuálně Libor Stejskal smazal blog brazilského komentátora Fabiana Golga. Pro dvojí podezření z porušení zákonů tohoto státu. Jelikož je podle tiskového zákona za blogerův výkon odpovědna redakce Aktuálně, Golgo skončil. Stejně jako Drda, i Golgo křičí o cenzuře. Marně. Třetí odbočkou je, že Rada Českého rozhlasu znovu jednala o stížnosti Štěpána Kotrby, a stejně jako vedení rozhlasu, i ona na svém stanovisku trvá. Za Drdu se sice postavil FITES a jeho předsedkyně Olga  Sommerová s tiskovým prohlášením o protiústavní cenzuře. Nesmysl je to proto, že kde začínají práva jednoho, končí práva druhého. A svoboda z ústavy je omezena zákony. Včetně toho o Českém rozhlase.

Reportéři bez hranic vydali prohlášení, ve kterém odsoudili nedávná slova bulharského premiéra, Bojko Borisova, která ohrožují novináře v zemi tajnými službami. „Mohu objednat tajné služby na zahájení podobných šetření všech z vás, novinářů, všech z vás bez výjimky,“ řekl Borisov před několika dny.

Americké deníky čelí obvinění ze spoluúčasti na válečných zločinech poté, co vyšlo najevo, že se podvolily tlaku Obamovy administrativy, aby informace o existenci tajné základny dronů v Saúdské Arábii utajily, přestože o ní věděly celý rok. Mlčení prolomila NBC úniky z ministerstva spravedlnosti. Washington Post odhalil, že předtím zdržel zveřejnění na příkaz administrativy. The New York Times následoval s vlastním příběhem o programu dronů a vysvětlil, proč cítil potřebu právě nyní informace zveřejnit.

Doba, kdy se dalo něco utajit je, zdá se, navždy pryč.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?