Irena Ryšánková: Zlatá srdéčka řvoucích reklam

KOMENTÁŘ

Prohibice částečně pominula a svět se může navracet ke svým politickým půtkám. Fakt, že s téhle země je bojiště bez pravidel a politická scéna se změnila v osobní útoky a rvačky o pozice, je smutný, ale aspoň je o čem psát. A už je i co pít...

30. září 2012 - 07:00
Parlamentní debata na téma, kdo trefí na záchod a kdo se netrefí ani do záchodu je obrazem intelektuálních kvalit lidí,které jste vy, čtenáři, také volili... Ještěže máme Savo a tak i myslivci můžou mít špatnou mušku.

Naštěstí máme i Ivetku B, která opět hlásí svůj návrat, Agátku a taky tu milou dívku Ornellu. Ornella je fascinující zjev bulvární mediální scény. Nikdy neodolám přečíst si rozhovor s ní a přemítám nad tím, jestli je prostě jen tak pitomá, že když za ní přijdou útlocitové z Blesku, tak jim vyleje celé své zlaté srdéčko, nebo jestli ví, jak fungují média, anebo si myslí, že z toho něco někdy bude mít. Prozatím má ostudu. Nebo jestli je to celé jen píárový komplot. Ale asi není, to by bylo příliš chytré.

Sněmovnou prošel zákon o kinematografii a zákon, ztišující řvoucí reklamu. Ten první pro laiky moc srozumitelný není, můžeme jen doufat, že se budou točit lepší filmy. Ten druhý je fajn, zejména pokud diváka vzrušující televizní program uspí natolik, že mu zvukový ráz reklamy mohl způsobit infarkt a polití kafem. Je to nepříjemné i pro bdělého. Chápu, že zadavatelé reklamy z toho radost nemají, ale otázka je, jestli ta hulákající reklama není spíš kontraproduktivní. Což některá je i bez řvaní, v poslední době mám dojem, že někteří tvůrci reklamy páchají svá síla zásadně sjetí, jeden z hobbymarketů budiž toho příkladem.

No nic... Zákon o ztišení reklamy by byl fajn, kdyby byl napsán kvalitně. Ale protože je plný právních vad a neobsahuje ani žádné sankce, ač schválen, k ničemu nebude, pokud ho v Senátu neopraví.

Do velké vysílací rady, která udílí vysílací licence a kontroluje dodržování mediální regulace, sněmovna schválila (dnes už bývalou) rozhlasačku Miladu Richterovou. Nejsem si moc jista, jestli kariéra rozhlasové moderátorky a redaktorky (byť vynikající) zakládá automaticky na schopnost vydávat licence a hlídat zákonnost vysílání, ale třeba se mýlím (a byla bych ráda).

BBC má nového šéfa a tak, jak už to při výměně šéfů bývá, mění se i management. Někdy k lepšímu, někdy k horšímu. V Británii ovšem rozvířila vody jedna z odcházejících manažerek Carolyn Thompson, která na konferenci "Církev a média" začala hovořit o tom, že zaměstnanci BBC spolu chodí jíst, chodí spolu na panáka, občas spolu mají pletky a také se mezi sebou berou. Inu, ve firmě o deseti tisících lidech se to stává, že. Co dalšího Carolyn Thompson na konferenci řekla, nevíme, protože její nešťastné prohlášení o tom, že lidé, kteří spolu fakticky nepřetržitě žijí na jednou pracovišti, se spolu občas vyspí nebo se vezmou, zastínilo všechno.

Bývalý spindoktor Davida Camerona, Andy Coulson a bývalá šéfka News of the World Rebeka Brooks půjdou k soudu až příští rok, patrně v září. Aféra s hacknutými mobily se táhne už deset let a ukazuje se, že je do ní zataženo víc lidí, než kdo čekal. Spolu počtem viníků stoupá i počet těch, kterým fízlové Rebeky Brooks vlezli do telefonů. Prý je jich už kolem šesti set. Mezi jinými i Brad Pitt či Paul McCartney. O Davidu Cameronovi nemluvě. Inu, zdá se, že kolegové z jistého velkého českého deníku mají co dohánět. Fakt je, že 600 celebrit tu asi seženou těžko.

A když už jsme u těch nahrávek... Gruzie je zemí, kde se může stát leccos. Byly doby, kdy tam z nebe padaly ruské rakety na policejní stanici, které jako zázrakem nic nestalo. Nyní svět obletělo video se znásilňováním vězňů košťaty. Poté, co se všichni v celém světe včetně americké diplomacie spravedlivě pobouřili nad guantánamovským a abúgrajbistickým násilím, oblétlo svět jiné video, zveřejněné gruzínským ministerstvem vnitra, kde někdo uplácí někoho za to, aby video zinscenoval. Saakašvili i jeho odpůrci to zkrátka trochu překombinovali. A my jsme trochu pozadu. Ministr vnitra, jeho dva náměstci, ředitel věznice a dvacítka jeho podřízených se ovšem po zveřejnění videa rázem stali nezaměstnanými. A z 18 dozorců se rázem stali vězni. A nám spindoktoři gruzínské vlády předkládají k uvěření, že politická opozice ovládla vládním ministrem a jím dosazeným ředitelem spravovanou věznici, přesvědčila 18 dozorců, aby znásilňovali košťaty vězně, mučili je a ponižovali podle příkazů kameramana či režiséra videa, a po úmyslném prozrazení autory záznamu na Youtube se nechali zatknout, odsoudit a za mučení vězňů sami v gruzínské věznici uvěznit. Dobrý... I na pokračování filmu Vrtěti psem. To nejlepší, co v Čechách dokážeme vyplodit, jsou pořád jen odposlechy policejních špiclů a Kubiceho šuplíky.

V Brazílii došla soudu trpělivost s globální firmou. Společnost Google porušila soudcův příkaz, aby stáhla pomlouvačná videa na portálu své dceřiné společnosti YouTube, která se zaměřila na brazilské politické kandidáty. Brazilské přísné volební zákony omezují to, co kritici mohou říci v televizi, rádiu a na internetu o kandidátech na úřad. Google nese podle brazilských zákonů (ale i podle českých...) odpovědnost za obsah, poskytovaný uživatelům. Soudce zcela v souladu se zákonem vydal zatýkací rozkaz a nechal zatknout pro protivení se spravedlnosti Fabia Jose Silva Coelha, ředitele Google Brazílie. Zatčení špičkového manažera Google Brazílie vzbudilo debatu o zákonech upravujících obsah internetu.

Oceněné fotografie stáda ohrožených tibetských antilop, zřejmě nerušených projíždějícím vlakem na kontroverzní železnici Qinghai-Tibet byly demaskována jako padělek. Obraz byl široce vítán v Číně jako symbol harmonického soužití mezi člověkem a přírodou a silné svědectví proti nepříznivému působení nových železnic na zvířata v chráněných oblastech. Fotograf Liu Wei-Qiang přiznal minulý týden výrobu - po čtenářských připomínkách na čínském on-line fotografickém fóru, které zpochybnily autentičnost obrazu. Liu byl neprodleně propuštěn z Daqing Evening News, vycházející v Hrabinu v provincii Heilongjiang, kde byl náměstkem ředitele fotografického oddělení. Snímek byl publikován více než 200 médiích, byl prodán po celém světě a Liu za něj získal v roce 2006 bronzovou medaili v soutěži o nejvlivnější novinářskou fotografii roku, které sponzoruje čínská státní televize CCTV.

Evropský zpravodajský televizní kanál Euronews zahajuje arabské vysílání. Euronews směřuje nejen do domácností arabsky mluvících lidi v Evropě, kterých je přibližně 15 milionů, ale i do severní Afriky a do arabského regionu s populací 250 milionů obyvatel. Arabská verze bude financována v průběhu příštích pěti let Evropskou komisí v celkové výši 5 mil. EUR.

Daň z tiskové reklamy má být podle švédské ministryně kultury Leny Adelsohn Liljerothové, původním povoláním novinářky, zrušena, protože je "nespravedlivá" a "ideologicky špatná". Liljerothová je členkou středopravé liberálně konzervativní Moderata samlingspartiet - strany mírného pokroku. "Reklama je součástí firemního marketingu, který je důležitou a zdravou částí tržního hospodářství - nic, co by mělo být předmětem trestu zdanění," prohlásila. "Konkurenční média, jako je internet, televize a rádio zdaněny nejsou". No to ještě tak... Zdanit internet. No fuj... Ale liberálně konzervativní představa daně jako trestu by měla vyděsit všechny Švédy, pyšné už půl století na silný a bohatý stát, vytvářející přívětivou a fungující veřejnou infrastrukturu pro všechny. Daň z internetu samozřejmě platíte. Všichni. V ceně telekomunikačních služeb...

Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo, který způsobil rozruch tím, že minulý týden publikoval karikatury proroka Mohameda, oznámil, že plánuje vydat ve středu dvě samostatná čísla. Podle vydavatele Charlie Hebdo, Stephana Charbonniera, známého jako Charb, jedno číslo bude obsahovat pouze "odpovědný" obsah, zatímco druhé bude "nezodpovědné". Několik politiků, včetně zeleného europoslance Daniela Cohn-Bendita, tvrdí, že je zveřejnění karikatur "nezodpovědné" v době, kdy násilné demonstrace proti filmu "Nevinnost muslimů" stálo asi 30 životů. Bývalá ministryně bydlení Christine Marcelle Valérie Cécile Marie Boutinová, dcera novináře Xaviera Martina, která vede malou křesťanskou Demokratickou stranu, řekla, že by list žalovala pro uvedení občanů do nebezpečí.

Egyptské noviny, vezoucí se na vlně islámského panarabského obrození, připravují proti "obscénním karikaturám" v týdeníku Charlie Hebdo antikampaň. Přidal se dokonce i sekulární deník al-Watan, známý pro kritický postoj k prezidentovi Muhammadu Morsimu z Muslimského bratrstva. Jedna karikatura al-Watan ukazuje brýle s odrazem hořícího World Trade Center ve sklech. Popiska zní: "Západní brýle pro islámský svět." Další karikatura ukazuje bílého muže, obviňujícího "rozhněvaného vousatého muže" z terorismu. Jakmile se rozzlobený bílý muž dozví, že "terorista" je opravdu izraelský, nabídne mu květinu.   Egyptští islámští učenci a kazatelé, jako například velký muftí Egypta Ali Gomaa, se také zapojili do kampaně. Každá kultura si humor a přátelství představuje různě...

Facebook chce propojit "přátelství" virtuálního světa s tím reálným - prostřednictvím nákupu a zaslání zcela reálných dárků. Připravuje platformu e-commerce jako funkci koupě a odeslání skutečného dárky v hodnotě až stovek dolarů virtuálním "přátelům". Funkce má být pokusem společnosti otevřít potenciál nových významných příjmů. Ačkoli se Facebook snažil diverzifikovat své zdroje příjmů, během druhého čtvrtletí tohoto roku měl více než 80 procent svých příjmů 1.18 miliardy USD z reklamy a zhruba 15 % pocházelo z her Zynga.

Abych zabrousila k tématu mediálně-nemediálnímu, protože filmy se tu nezabývám, ač to médium nepopiratelně je, v Národní galerii ve "Veletržáku" je výstava filmového kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka, který se podílel se na celkem 105 filmech. Kromě výstavy, která je zajímavá, protože objevuje nefilmový svět Pištěkova výtvarného talentu - obrazy, grafiku, kovové plastiky z odpadu i výstavnické instalace, také potěší sám Veletržní palác, sídlo moderní sbírky Národní galerie, který očištěn od šrotu knížákovské doby před budovou, získal velkoměstský šmrnc. Nám, milovníkům funkcionalismu, těší oko. Běžte se podívat. Na Pištěka i na puristicky funkcionalistický,bílý prostor paláce pro moderní umění. Fantazií mladých umělců prodchnutá kavárna v přízemí, plná alchymistické tajemnosti křivulí průmyslových a laboratorních destilačních aparátů se zde prolíná s čistotou architektury, pro kterou byla funkce ikonou doby.

A pokud náhodou zabrousíte na facebook, najděte si zde stránky Design je idea. Podle autora, který také obdivuje funkcionalismus, je forma funkcí obsahu a obsah musí být užitečný. To je podle něj definice pokroku a jen tak umění a technologie vytvoří nový, trvalý a nepomíjivý celek. Design nemusí být a neměl nikdy být snobstvím bohatých, ale pokrokem všech. V tom spočívala jeho modernost pro 20. století. Tutéž ideu sledují i facebookové stránky Inhabitat, Art & Design, Interesting Engineering či Interesting Structures & Designs. Když už jsem tedy od médií utekla na chvíli k estetice.

A nakonec omluva. Jeden z mých čtenářů mne minule upozornil, že jsem si spletla Libyi se Sýrií, za což se jménem automatického spellcheckeru svého Wordu omlouvám. Už je na něj těch bojovníků za svobodu (islámské víry a práva šaría) nějak moc. Zabila bych ho. Vypnula jsem ho.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?