Irena Ryšánková: Zisk je zisk

KOMENTÁŘ

Po dvou sjezdech za sebou byly Velikonoce a novináři i politici se konečně vyspali. Nebyli sami. Placeným zástupcům našeho lidu se chtělo spát zřejmě ještě celý týden, protože jedině tím se dá vysvětlit, že třetí jednací týden sněmovny trval zhruba čtyři hodiny. Já osobně si nestěžuji, mám tak příšernou rýmu, že jsem ráda, že dýchám, ale nemyslím, že by volič ocenil tento druh pracovitosti.

7. dubna 2013 - 07:00

Zejména, když nový zástupce ombudsmana Stanislav Křeček označil Brno, kde ombudsman sídlí, za vzdálenou gubernii. Křeček by v Praze 2, mateřské organizaci Jiřího Dienstbiera, neměl moc šancí být znovu zvolen do Sněmovny a tak je vyhnanství v Brně pro něj vysvobozením. Znamená to ale, že bude muset ukončit činnost své advokátní kanceláře i své stranictví.

Celkem vzato to vypadá, že ve sněmovně se již schyluje k volbám.  Teoreticky mají být za rok, ale prakticky to budí dojem, že budou zhruba za měsíc.

Karolina Peake to nevzdává a tak opět podala poslanecký návrh na rozšíření pravomocí NKÚ, a to, mimo jiné, i o média veřejné služby. Kontrola nákupu aut či záchodového papíru vcelku nevadí, ale snad se NKÚ nebude plést do umělecké tvorby.  Protože kritériem,  dle kterého posuzuje kontrolované činnosti, je efektivita a hospodárnost, nikoliv umělecká kvalita a tak namísto režiséra Trošky by stačil absolvent FAMU. Byl by levnější. K čemu Trošku, že… I když v „nové novele“ je jasně vyjmenováno, co NKÚ může. Ostatně, má nového předsedu, Miloslava Kalu (ČSSD) a novou místopředsedkyni, jíž je Zdeňka Horníková (ODS). První kontroluje druhého a druhý prvního.

Vtipné je, že NKÚ dle Peake má kontrolovat pouze nadpoloviční účast státu, nikoliv podpoloviční. A podpovloviční účast státu je v ČEZ, VZP i EGAP. Takže kontrola postihne desetníky, nikoliv ty pravé miliardy. Není jasné, zda NKÚ se dostane i ke kontrole Dopravního podniku hlavního města Prahy – a zda budou kontroly vztaženy i na organizace založené obcemi a jejich dceřiné společnosti (v případě Prahy jde mimo DPP  o reklamní agenturu RENCAR, Pražskou strojírnu a. s., Střední průmyslovou školu dopravní, Elaugen DP Praha s. r. o. na broušení kolejnic a Inženýring dopravních staveb a. s., které DPP založil ). Zvláště RENCAR je černou dírou, do které nikdo nevidí. Příspěvková organizace hlavního města Prahy je ještě ROPID - zajišťovatel pražské integrované dopravy. Městský radní Radovan Šteiner (ODS) v březnu 2008  naznačil nutnost přeměny ROPIDu z příspěvkové organizace na obchodní společnost. Proč asi? Posvátná kráva nedotknutelnosti možná půjde na porážku. Bude záviset na předvolební odvaze politiků.

Sociální demokraté ústy šéfa svého klubu Jeronýma Tejce vyjádřili přání, že by Česká televize měla vysílat celé interpelace.  Aby občan viděl, jak se vláda chová k opozici. No, možná raději ne, opozice se brzy změní ve vládu a vláda v opozici. Ten pohled dovnitř parlamentu  je tak tristní, že by to asi neprospělo nikomu.

Televize Nova, jejíž ekonomická hodnota klesá tak strmě, že jde téměř o volný pád (otázka je, zda je to záměr nebo neschopnost), se radostně chopila další tragédie. Zavražděná a na skládce nalezená dívka Petra zaplňuje utěšeně její – tedy Noví - webové stránky, včetně podrobného popisu místa, kde jí našli. Už jsem jej čekala, kdy vyšle na místo nějakého investigativního reportéra, aby se pokusil najít dosud nenalezené části těla. Povinné rozhovory se všemi, kteří tu ubohou holku kdy viděli, byť letmo, byly již vykonány.
Mezi vraždami a hluboce lidskými příběhy vyniká poměrně pozoruhodný, až veřejnoprávní, počin. Potravinový inspektor. Nebudu řešit formu, kterou tuto činnost  Nova provádí, ale je pravda, že začít honit velké řetězce, které se domnívají, že českému zákazníkovi můžou prodat opravdu úplně všechno, je dobrý nápad. Provedení sice ráčkuje a je občas hysterické, ale takto by to mělo vypadat.

Mimochodem, ztráta skupiny CET21 je asi 290 milionů dolarů a akcie letí dolů jako šipka. Otázkou je, zda na to Warneři hledí vyděšeně nebo zda je to část „byznysplánu“, kterému nerozumíme. Možná ani ta Nova. Někdy se to prostě vymkne. Velká hospodářská krize v 30. letech začala také nevinně a skončila Černým pátkem. V USA nepřežilo třicátá léta téměř 10 000 bank.

Zadavatelé reklam jsou na rozpacích, jestli na Novu jít, protože neví, zda nevyčkat, až  se Warneři rozhodnou (co když ji nakonec chtít nebudou?) a tak se zdá, že z toho má největší profit Prima, které se tak jako tak už Nova kouká na paty.

A to bylo řečí, jak trhem pohne, když nebude reklama v České televizi…

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení pro neplnění licenčních podmínek se společností Lagardere. Jde o  licenci, kterou Michel Fleischmann koupi od matky BBC Radiocom, briské BBC, za 1 Kč, aniž tušil, že má v podmínkách společné vysílání s Českým rozhlasem. Jenže PPP (public private partnership – partnerství veřejného a soukromého sektoru) u veřejnoprávních médií neplatí a tak Fleischmanna čeká správní řízení (o porušení licenčních podmínek), pokuta, odvolání k soudu, soud, kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, další správní řízení (tentokrát o odnětí licence) a následný soudní kolotoč, končící opět nejspíš až kasační stížností. Chce to mít pevné nervy a dost peněz na právníky.  Nakonec bude nejspíš Lagardere proklínat poslance, který inicioval ve vysílacím zákoně onen zákaz přebírání veřejnoprávního programu komerčními vysílateli ve snaze zabránit expanzi zpravodajství ČRo mezi malá soukromá rádia.

Wall Street Journal rozšiřuje svůj dosah a vytváří tureckojazyčné stránky Wall Street Journal Türkiye. Nyní už vychází v devíti jazycích včetně němčiny, korejštiny a  indonéského jazyka Bahasa. Zahraniční jazykové stránky tvoří 21 procent celkového obsahu.

Times Internet, digitální součást Times of India, oznámila strategické partnerství s Business Insider   Henryho Blodgeta, k vytvoření  webu Insider Indie.

Twitter přichází na Wall Street, přes Bloomberg. Bloomberg  ve čtvrtek oznámil, že začlení tweety do svého datového provozu. Velké banky na Wall Street do značné míry zakázaly používání Twitteru a dalších sociálních médií  v práci, kvůli právním předpisům, týkajícím se komunikace.

Hnutí Anonymous převzalo kontrolu nad účty Twitteru a Flickr Severní Koreje, napdalo i webové stránky. Vypadá to, že politický hacktivismus je na vzestupu a kupodivu navazuje na diplomaticko-vojenskou ofenzívu USA. ŽE by Anonymous byla přezdívka pracovníků DIA či NSA na sociálních sítích?

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) vydalo největší investigativní reportážní projekt ve své 15-leté historii: „Tajemství na prodej“ - Secrecy For Sale: Inside The Global Offshore Money Maze.   Novináři zveřejnili na 2 500 000 tajných souborů o vlastnících účtů v daňových rájích. Jde o největší přeshraniční spolupráci v žurnalistice v historii. Pátrání po 130 000 jedincích ve více než 170 zemích, neplatících daně a ukrývajících majetky „na Bahamách“ v 120 000 offshore společností a trustech se účastnili novináři zemí, kde boháči ukrývali před berňákem svoje peníze -   Cookovy ostrovy, Britské Panenské ostrovy, Singapur, Ázerbajdžán, Rusko, Kanada, Pákistán, Filipíny, Thajsko, Mongolsko a mnoho dalších míst. Americké lékaři, řečtí vesničané, spekulanti z Wall Streetu, mezinárodní prodejci  zbraní a rodinní příslušníci diktátorů, miliardáři z východní Evropy, manželka náměstka ruského premiéra Igora Šuvalova, vedoucí pracovníci   Gazpromu, Carmen Thyssen-Bornemisza, španělská baronka a sběratelka umění, americká skladatelka Denise Rich, člen dynastie Mellonů James R. Mellon, …

Data najdete na adrese http://www.icij.org/offshore. Celková velikost souborů, měřeno v GB, je více než 160 krát větší než únik  dokumentů amerického ministerstva zahraničí, zvaný Wikileaks, v roce 2010. Spolupracovalo 86 investigativní novinářů z 46 zemí.

V českých médiích, ovládaných českými či švýcarskými boháči, je zaraženě vyděšené ticho. Kde jsou české investigativní křepelky tak brojící proti korupci?  Kde je netransparentní Transparency International? Proč mlčí a nejásá americký velvyslanec v Praze, známý to bojovník proti korupci? Mlčí proto, že Američanů je mezi hříšníky více než 4000?

ICIJ poznamenává: „Současná bankovní krize na Kypru  je příkladem toho, jak offshore systém může mít dopad na finanční stabilitu   celé země.“ Takže žádný krach komunistické vlády na Kypru, ale  daňové úniky a majetkové spekulace.

Nový generální ředitel BBC  má hodně práce. Zlepšit vyšetřovací zprávy a snížit počet pracovních míst. Jedním z prvních úkolů  bude i jmenovat nového ředitele zpravodajství a ředitele televize.  Bývalý ředitel George Entwistle zastával pozici pouhých 54 dnů, odstoupil po skandálech zneužívání dětí Jimmym Savilem a Lordem McAlpinem.

Associated Press, největší agentura na světě, již nebude používat termín „nelegální přistěhovalec.“ Řekla to senior viceprezidentka a výkonná šéfredaktorka Kathleen Carroll. Hodnotící nálepky se snaží společnost odbourat. Jak ctnostné… Kdy zruší termín terorista, když jde přeci pouze o asymetrickou válku proti supervelmoci a jejím spojencům?

Největší orgány pro ochranu údajů   Británie, Německa, Francie, Itálie, Španělska a Nizozemska zahájily společnou akci proti Google, aby ji přinutily k nápravě údajných porušení pravidel pro ochranu soukromí občanů Evropské unie. Evropští hlídací psi mohou v současné době uložit pouze pokutu pod  1 milion EUR, ale nová celounijní pravidla by mohla brzy umožnit jim zasadit společnosti sankce až 2 procenta z  jejího globálního ročního obratu.

Apple se omluvil čínským spotřebitelům za špatnou komunikaci o  záruce a řekl, že se změní podmínky pro některé  iPhone,  které „šedě“  prodává v Číně. Z vyvrhela se stal beránek.

Zisk je zisk.

Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?