Pavel Poc: Zbabělci a lháři

KOMENTÁŘ

Odstoupení bývalého starosty Londýna Johnsona z kandidatury na předsedu britských konzervativců bylo nyní následováno úprkem Nigela Farage z vedení nacionalistické strany UKIP.

6. července 2016 - 07:00
Jaký div, když byli oba bezprostředně po referendu o vystoupení Velké Británie z EU veřejně usvědčeni ze lží. K oprávněnému označení lháři se tedy přidává ještě to, že jsou oba političtí zbabělci. Jak jinak hodnotit skutečnost, že nemá ani jeden z nich dost odvahy pokusit se vyvést Británii ze zmatku, do kterého ji jejich aktivity uvrhly.

Skotové volají po samostatnosti a Severní Irsko k tomu nemá daleko. Velká Británie je zmítána nárůstem nacionalismu. Mladí jsou na pochybách o osudu, který jim připravily hlasy starší generace, zmatené vylhanou kampaní. Země utrpěla finanční ztráty daleko převyšující jakýkoli myslitelný příspěvek do rozpočtu Unie, řešení problémů s migrací nebude po opuštění Unie snadnější a Evropa odmítá jakékoli další chytračení.

Nad slunce jasněji se nyní Britům ukazuje, že Evropská unie není nějaký unitární stát s centrem útlaku v Bruselu ale klub nezávislých států, které se rozhodly pro spolupráci. Jenže se také ukazuje, že Evropská unie jako každý klub, dává přednost zájmům svých členů před zájmy těch, kdo v klubu nejsou. Zbabělci a lháři jsou tedy pryč. Jenže škody, které způsobili, jsou závažné a možná nevratné.

Evropským politikům nelze vyčítat, že nyní chtějí rychlé řešení, uplatnění článku 50 Lisabonské smlouvy a zahájení jednání o podmínkách vystoupení Británie z EU. Byli přece zvoleni ve svých zemích, ne ve Velké Británii. Je mi nesmírně líto, že EU ztratí svého významného člena. Je mi líto Britů, kteří naletěli na lži svých politiků.  Ale nějaké další chytračení tolerovat nelze, protože nejistota poškozuje ostatní členské státy včetně České republiky a proto musí co nejdřív skončit.

Pavel Poc


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?