Jiří Kouda: Zatím důchodce ještě nemlátí

KOMENTÁŘ

Směr k likvidaci sociálního státu tak, jak si ho stanovila nelegitimní vládní koalice ODS, TOP 09 a cosi, co se nazývá již populárně KRÁST (LIDEM), je anticivilizačním krokem, jehož důsledky si neuvědomují ani mnozí příznivci tohoto asociálního uskupení.

31. května 2012 - 06:50
Tzv. reformy jsou stanoveny za běhu – čili mimo původní volební programy a tím pádem jsou z nich  nekontrolovatelné nápady, které se následně obtížně diskutují. Respektive nediskutují vůbec, ani na tripartitě s odbory. A protože je nemíní kabinet s občany a jejich zástupci vůbec probírat, zahušťují atmosféru společenských protestů.

Následně se premiér Nečas strašně diví, co diví, pokrytecky se rozčiluje, že když naše krotké odbory vyhlásily happeningové blokády pěti ministerstev školství, kultury, zdravotnictví, práce a sociální péče a financí, drze prohlásí: „Bude se jednat o akce násilného typu, bude se jednat o akce, které poruší veřejný pořádek a které ztrácí demokratickou legitimitu.“(Sic!) Po takovém odsudky by patrně voják odjistil osobní zbraň a přiložil si ji ke spánku. Tady se ale jedná o odbory, občanskou společnost, která nemusí poslouchat rozkazy jakéhosi úředníka. Navíc osoby, která si jinak hlásí k euroatlantické civilizaci a demokracii, naprosto nepřipouští protesty, které jsou ve vyspělé Evropě zcela běžné. Nečas tvrdí, že za nemilou společenskou náladou vlastně stojí rozlobení jacísi podezřelí „násilní“ elementi, a jinými slovy naznačil, že jim tyto „provokace“ vláda zřejmě vbrzku utne. Zejména by si to měli uvědomit vysokoškoláci, kterým ministr Fiala slibuje nižší školné v podobě "zápisného". Mlata v Quebecku protestujících studentů proti zvýšení "zápisného" o 78 procent, se společensky přenesla i mimo tuto provincii a odpovědí arogantní moci jsou stovky zatčených při protestech i v Montrealu a celkově ztráty prestiže vlády u obyvatelstva. Mimochodem za výrazného mlčení našich velkých médií.

Na protestující seniory si zatím policie nevyšlápla, ale jak ironicky poznamenal kolega v časopisu Týden: „Dav (seniorů) bude nadstandardně vybaven berlami a bezpočtem holí. Co když je přes noc okovají hřeby, s invalidními vozíky nacvičí přechod z přesunu v koloně do vozové hradby a Drábek skončí jako křižáci u Domažlic?“ Co dnes není bude zítra. Příčinou nedýchatelného vzduchu ale není občanstvo – nýbrž příšerná Nečasova vláda! Je očividné, že odpor vůči ní bude vzrůstat. A její vrčení, že pak použije sílů pendreků a vodních děl, nemusí nikoho nechat na pochybách.

Kabinet povedených stran samozřejmě připravil a připravuje řadu zákonů, jimiž hodlá ochromit společenské vědomí pospolitosti a solidarity jejím rozdrobením na chudé, chudší a bohaté či superbohaté vrstvy. S jediným, a to nepříliš výrazným rozdílem oproti 19.století, že dnes ony bohaté osoby jakoby nahrazovaly anonymně velkopodniky a korporace s mezičlánkem jakéhosi managementu. Nejdříve záměrně tupým a pokračujícím škrtáním (přerozdělávaných) výdajů státu na jedné straně – nejprve státním zaměstnancům, učitelům, policistům a nakonec i nezaměstnaným, zcela bezmocným důchodcům a hendikepovaným lidem. Na druhé straně štědrostí k movitým (degresivní daní, stropy na zdravotníma sociálním pojistném), miliardami cash katolické církvi (patrně za jeji konzervativní podporu) a samozřejmě soukromým penzijním fondům do bezedných kapes jejich akcionářů.

Dále to bude pokračovat „zpřísňujícími“ (pod záminkou „zpřesnění“) zákony, které například téměř znemožní protesty a stávky. Součástí vymývání mozků bude neustále se omílaná propaganda „o individuální odpovědnosti a rodině“ (Kalousek). Což zní legračně z úst lidí, kteří zbohatli zejména z platů, z veřejných peněz. To nenatahování chlupaté dlaně politikovy vůči státu zřejmě u nich neplatí. Ono je to s odpovědností ostatně takové vachrlaté. Špičky ODS například usoudily, že pokud exministr Kocourek kradl, tedy oloupil svoji manželku, tak jen loupil jaksi soukromě, v rodině a nikoliv politicky. A proto mu členství ve straně nezruší. Takže, pokud člověk krade, loupí či vraždí příbuzné, inu co, pokud se to netýká politiky „je náš“. Pěkné.  

Sociální stát není jen nějaká řada opatření a zákonů, která chrání slabé. Je to povědomí společnosti na vyšší úrovni lidských práv a demokracie. Ukazuje se, že má výrazný i ekonomicky stabilizační prvek, což prokazují skandinávské země.

Jsou tedy protesty občanů, které tvrdě zasahují vládní kroky, při nich se záměrně vytrácí solidarita bohatých s chudými, zdravých s nemocnými opravdu nepochopitelné? Ačkoli to ostatní vládní činitelé maskují, blekotají aspoň falešně o tom, že jsou pro dialog, jeden z jejich nejnovějších přírůstků této party, ministryně kultury Hanáková (za TOP 09) byla svojí odpovědí stručně upřimná: „Nechápu.“ A je to.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?