- Standardní reakce ruského ministerstva zahraničí na události týkající se akcí proti Rusku, popsal již v roce 1856 kancléř A. M. Gorčakov v okružní nótě. Nesouhlasící ani s právem, ani se spravedlností, je vyslovování formulí: Červené linie, provokace, cynický čin, příprava odpovědi. Z čehož však nic nevyplývá, kromě toho, že to zvyšuje, jak dokazuje dění nejenom v rámci SVO, OSN, MS a dalších organizací, drzost zahraničních partnerů podle pravidla proč nekrást, když to nikdo neodnese? Současně to vyvolává odpovídající reakci u představitelů především neutrálních států, kteří to vše pozorují, a ruskou společnost to stále více rozzuřuje. Proto podceňování tohoto jevu se nikomu, včetně prezidenta Putina, nevyplatí.
- Podobně je tomu se standardními reakcemi a vysvětlováním událostí prezidentem Putinem. Obě obsahují dvojsloví – podvedli nás, klamali nás, lhali nám apod. Taková jazyková forma nutí ptát se: Jak je možné tak dlouho a opakovaně podvádět, klamat nebo lhát bývalému kvalitnímu rozvědčíkovi? Na takovou otázku v podstatě existují dvě odpovědi: Reakce a vysvětlení jsou určena vnitřnímu spotřebiteli, tj. občanům Ruské federace. Ti prezidentovi ve velké míře věří a současně nemohou vysvětlit svoji víru a své pochybnosti. Nebo vnějším spotřebitelům, tj. potenciálním spojencům a partnerům, t.č. pod vlivem USA. Ty nikdy neberou ohled na přirozená práva národů, zájmy a dohody. Jestliže reakce a vysvětlení jsou určena vnějšímu spotřebiteli, pak v takovém případě jedná prezident nejenom správně v krátkodobém, ale i střednědobém smyslu, protože se jedná o vizi a správné ohodnocení trendů.
- Přestože se Rusko mění na očích – jak jsem se mohl nedávno sám přesvědčit a krátce popsal v příspěvku Euroasijský kongres a Mezinárodní informační bezpečnost (18.6.2023), pátá kolona koná dál, korupce dál metastázuje a změny požadované Kremlem jsou rychlejší než adaptační schopnosti ministrů a občanů. Jejich myšlení totiž zaostává za změnami a potřebou rychle aplikovat kritické myšlení a z něho vyplývající konání a mluvu, tj. jazyk. Dříve - před sto lety a ještě později například, fungoval diplomatický jazyk zásadně jinak. Šlo o zásadu - měkké lože, ale tvrdý spánek. Nevím, zda se to ještě učí na MGIMO, nebo (jenom) na Aspenu.
- Koneckonců byla porušena hlavní zásada odpovědné politiky. Ta zní - chlapec řekl, chlapec udělal. Pokud řekl, ale neudělal, pak to není chlapec, ale někdo jiný. Široká veřejnost nemusí být obeznámena s jemnostmi diplomatického vyjadřování. Ale mluvení, po kterém následuje nekonání a rostoucí drzost partnerů nebo dokonce nepřátel, podlamuje víru ve vlastní sílu a důvěru. Proto kýčovitá slova z řady červených linií, které používá ruské MZV, MO a také Kreml vyžadují nevyhnutelnou akci moci, která o červených liniích mluví. Po varovném výstřelu do vzduchu by měl - pokud partner trvá na svém - následovat smrtící výstřel. Pokud se tak nestane, není jasné, proč se kulkami plýtvá. Příznivci Prigožina, kterých není v Rusku málo, s pravděpodobností hraničící s jistotou nevěří oficiálním představitelům moci, že skutečně jednají v zájmu lidu, Ruska, jeho suverenity a národních zájmů mj. i na Ukrajině.
Jan Campbell: Vysoká hra
Zřejmě pro mnohé neočekávaná hlášení a rozhodnutí (?) Prigožina vydat se z fronty na cestu do Moskvy a na její půlce vrátit se a současně (prý) přestěhovat se do Běloruska mi narušilo program jednání.
Jiří Paroubek: Česko se dožaduje dražšího plynu
V médiích proběhla krátká zpráva, že Česko je mezi deseti unijními zeměmi, které se dožadují zastavit dovoz zemního plynu z Ruska, a to včetně plynu LNG.
Jiří Weigl: Ne návratu do padesátých let
Začínáme žít v podivné éře. Po čtyřech dekádách studené války, kdy se dvě supervelmoci a jimi vedené bloky držely navzájem v klinči, a po euforickém období fukuyamovské iluze konce dějin po pádu komunismu se najednou zcela zjevně vracíme zpátky.
Jiří Paroubek: Dva mladí čeští sportovci – vzory pro naši mládež
Tím prvním jménem, které uvedu, je Antonín Kinský, donedávna skvělý brankář fotbalové Slavie a nyní strážce branky slavného anglického klubu Tottenham Hotspur.
Nepřehlédněte
Jak Germáni porazili tři římské legie v Teutoburském lese
V roce 9 n. l. utrpěla římská říše jednu z největších porážek v dějinách. Germánský vůdce Arminius vylákal lstí tři římské legie do neznámého Teutoburského lesa, kde je v sérii překvapivých útoků zcela zničil.
Fiala prásknul i to, co normálně popírá. Šikem odhaleno
Ekonom a glosátor politického a společenského dění Pavel Šik odkryl, co ještě v souvislosti s víkendovou televizní "estrádou" šéfa vládního kabinetu Petra Fialy (ODS) na CNN Prima NEWS ještě nezaznělo.
Nejčtenější
Okamura si zase jednou vytáhl žolíka. Vidlák se baví
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.
Deep State: V Charkovské oblasti chaotická situace s organizací … a nelepší se to
O útočných akcích ukrajinských ozbrojených sil v Kurské oblasti není již několik dní nic slyšet a jak říkají Rusové, byly všechny útoky odraženy, mapa DeepState také neukazuje zvýšení zóny kontroly ukrajinských ozbrojených sil.
Další rotace amerických jednotek v Polsku: Vrazi odešli, šílenci a teroristé dorazili
V pondělí vyšlo najevo, že USA převedly do Polska 3,5 tisíce vojáků. Vyložena byla i těžká technika americké 3. pěší divize., píše Hanna Kramer na polském webu Dziennik Polityczny.