- Standardní reakce ruského ministerstva zahraničí na události týkající se akcí proti Rusku, popsal již v roce 1856 kancléř A. M. Gorčakov v okružní nótě. Nesouhlasící ani s právem, ani se spravedlností, je vyslovování formulí: Červené linie, provokace, cynický čin, příprava odpovědi. Z čehož však nic nevyplývá, kromě toho, že to zvyšuje, jak dokazuje dění nejenom v rámci SVO, OSN, MS a dalších organizací, drzost zahraničních partnerů podle pravidla proč nekrást, když to nikdo neodnese? Současně to vyvolává odpovídající reakci u představitelů především neutrálních států, kteří to vše pozorují, a ruskou společnost to stále více rozzuřuje. Proto podceňování tohoto jevu se nikomu, včetně prezidenta Putina, nevyplatí.
- Podobně je tomu se standardními reakcemi a vysvětlováním událostí prezidentem Putinem. Obě obsahují dvojsloví – podvedli nás, klamali nás, lhali nám apod. Taková jazyková forma nutí ptát se: Jak je možné tak dlouho a opakovaně podvádět, klamat nebo lhát bývalému kvalitnímu rozvědčíkovi? Na takovou otázku v podstatě existují dvě odpovědi: Reakce a vysvětlení jsou určena vnitřnímu spotřebiteli, tj. občanům Ruské federace. Ti prezidentovi ve velké míře věří a současně nemohou vysvětlit svoji víru a své pochybnosti. Nebo vnějším spotřebitelům, tj. potenciálním spojencům a partnerům, t.č. pod vlivem USA. Ty nikdy neberou ohled na přirozená práva národů, zájmy a dohody. Jestliže reakce a vysvětlení jsou určena vnějšímu spotřebiteli, pak v takovém případě jedná prezident nejenom správně v krátkodobém, ale i střednědobém smyslu, protože se jedná o vizi a správné ohodnocení trendů.
- Přestože se Rusko mění na očích – jak jsem se mohl nedávno sám přesvědčit a krátce popsal v příspěvku Euroasijský kongres a Mezinárodní informační bezpečnost (18.6.2023), pátá kolona koná dál, korupce dál metastázuje a změny požadované Kremlem jsou rychlejší než adaptační schopnosti ministrů a občanů. Jejich myšlení totiž zaostává za změnami a potřebou rychle aplikovat kritické myšlení a z něho vyplývající konání a mluvu, tj. jazyk. Dříve - před sto lety a ještě později například, fungoval diplomatický jazyk zásadně jinak. Šlo o zásadu - měkké lože, ale tvrdý spánek. Nevím, zda se to ještě učí na MGIMO, nebo (jenom) na Aspenu.
- Koneckonců byla porušena hlavní zásada odpovědné politiky. Ta zní - chlapec řekl, chlapec udělal. Pokud řekl, ale neudělal, pak to není chlapec, ale někdo jiný. Široká veřejnost nemusí být obeznámena s jemnostmi diplomatického vyjadřování. Ale mluvení, po kterém následuje nekonání a rostoucí drzost partnerů nebo dokonce nepřátel, podlamuje víru ve vlastní sílu a důvěru. Proto kýčovitá slova z řady červených linií, které používá ruské MZV, MO a také Kreml vyžadují nevyhnutelnou akci moci, která o červených liniích mluví. Po varovném výstřelu do vzduchu by měl - pokud partner trvá na svém - následovat smrtící výstřel. Pokud se tak nestane, není jasné, proč se kulkami plýtvá. Příznivci Prigožina, kterých není v Rusku málo, s pravděpodobností hraničící s jistotou nevěří oficiálním představitelům moci, že skutečně jednají v zájmu lidu, Ruska, jeho suverenity a národních zájmů mj. i na Ukrajině.
Jan Campbell: Vysoká hra
Zřejmě pro mnohé neočekávaná hlášení a rozhodnutí (?) Prigožina vydat se z fronty na cestu do Moskvy a na její půlce vrátit se a současně (prý) přestěhovat se do Běloruska mi narušilo program jednání.
Jiří Paroubek: Změna ruské jaderné doktríny
Ráno na ČT24 známý rusofob Dvořák, seznámil českou veřejnost s tím, že ….“sice tomu nechce věřit…“, ale Rusové již obsadili 27% území Ukrajiny.
Petr Markvart: Žádný jaderný Armageddon nečekejme, je to jen mediální masáž
Několik vět k současné zjitřené diskusi o údajném povolení Washingtonu k použití zbraní "dlouhého doletu" proti cílům na území Ruské federace.
Petr Sak: Politická negramotnost či politická kriminalita
Již delší dobu můžeme pozorovat chování a výroky politiků, které se v podstatě vymykají demokratickému politickému systému.
Nepřehlédněte
Základní kámen katedrály sv. Víta: Začátek gotického klenotu
21. listopadu 1344 se na Pražském hradě uskutečnila významná událost, která změnila duchovní i architektonickou tvář Českého království. Jan Lucemburský položil základní kámen katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha – jednoho z nejvýznamnějších symbolů české státnosti.
Štefec: Česko bohužel patří mezi země, které procházejí závěrečnou fází zániku své státnosti
Jak svého času jasnozřivě prohlásil Andrej Babiš, stát je třeba řídit jako firmu. V opačném případě se dostane do obrovských potíží, které mohou skončit až jeho zánikem a změnou v pouhý geografický pojem, flek na mapě bez jakéhokoliv politického, ekonomického, vojenského, nebo diplomatického významu.
Nejčtenější
Petr Pavel je ztělesněním konce tohoto režimu, říká Vidlák
Přinášíme vám další díl pravidelného pondělního cyklu s názvem VIDLÁKŮV OTVÍRÁK. Populární český bloger Daniel Sterzik, který píše pod jménem Vidlák, přináší zamyšlení nad aktuálními problémy naší doby exkluzivně pro server Prvnizpravy.cz.
Musk ke slovům Zelenského, že Trump nedonutí Ukrajinu k jednání s Ruskem: Skvělý smysl pro humor
Lidé kolem Donalda Trumpa si všimli „úžasného smyslu pro humor“ ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského.
Kdy Petr Pavel a spol. sdělí Čechům, kdy mají zamířit do neexistujících krytů?
NATO pomalu směřuje k válce. Další kolo závodů v eskalaci je zřejmě tady, píše v komentáři na Fsfinalword americký novinář Erik Best.