Spotřebitele nepotěší ani aktuální čísla z potravinářského průmyslu a vlastně ani ze zemědělství. V zemědělství totiž pokračuje velmi rychlý růst cen základních komodit, který se začíná projevovat i ve zdražování produkce zpracovatelů. Zatím jde v tomto případě jen o necelá čtyři procenta, avšak poté, co výrobci zohlednění ve svých cenících drahé energie, tlak na růst cen potravin ještě zesílí.
Příznivé zprávy nepřicházejí ani ze stavebnictví, kde pokračovalo zdražování stavebních prací i stavebních materiálů. V prvním případě jsou ceny vyšší už o téměř osm procent, v případě materiálu dokonce o více než 17 %. Samozřejmě jde o průměry, takže u jednotlivých typů prací a materiálů jsou cenové pohyby rozdílné. Na přelomu roku lze navíc očekávat, že část prozatím vyčkávajících firem přijde s novými ceníky a poté růst cen ve stavebnictví – včetně nejdůležitějších stavebních materiálů – dál zrychlí.
Celkově dávají zprávy o vývoji cen výrobců jasnou zprávu, že inflační tlaky v české ekonomice ještě nepolevují. A bohužel při pohledu na komoditní či energetické trhy není zatím vidět ani náznak obratu ani v zahraničí, odkud inflace do české ekonomiky primárně přichází. Proto lze i nadále počítat se zvyšováním výrobní a následně i spotřebitelské inflace, avšak o tom, kam až tato inflace vstoupá, lze v tuto chvíli spíše jen spekulovat.