Norské úřady vyřešily „problém“ zvířete, které mělo nevídané sociální návyky a potřeby, blízkost lidí vyhledávalo a lidé mu to vraceli svým zájmem. Kdyby udělali anketu mezi těmi, kdo si přišli Freyu prohlédnout, zda se domnívají, že je mrož v ohrožení, asi by se došlo k jednoznačnému výsledku: není. Takže důvodem bezpříkladně hnusného činu norských úřadů mohou být snad jen tyto tři věci: Předem tvrdý lobbing tamních rybářských firem, jimž se třičtvrtětunové zvíře občas škrábalo na čluny, což působilo hmotné škody. Pak lenost úřadů v Oslo myslet a vymyslet způsob, jak Freyu poněkud vzdálit bezprostřednímu pobřeží – například nějakými zátarasy či umělými hrázemi. Když to jde v Tichomoří vůči žralokům, proč by to nešlo s jednou mrožicí, která navíc – na rozdíl od řady žraločích druhů – není nebezpečná člověku. Živí se obvykle bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Na lidi obvykle neútočí. Jednou z výjimek byla třeba kauza, kdy v roce 2016 zabil mrož v čínské ZOO turistu. Ten si s tímto tvorem pořizoval selfie, když ho mrož chytil a stáhl pod vodu. To ale, při vší úctě, nebyla chyba zvířete, ale nezodpovědného pitomce s foťákem. Zvíře se bránilo, neboť se cítilo v ohrožení. Zkuste vlézt bachyni do rajónu, když má malé. Normálně se uklidí do křoviska, ale jak má hájit svá práva, udělá z vás sekanou.
A třetím důvodem může být fakt, že v celém příběhu je v hlavní roli Norsko. Je zajímavé, že v předchozích Freyiných destinacích (byla spatřena u břehů Velké Británie, Dánska či Švédska) její přítomnost nevyváděla tamní úředníky k záchvatům šílenství a vražedným činům. Neboť, a to si řekněme bez obalu, zde nejde o nic jiného než o vraždu. Mrož je zvíře celosvětově chráněné, a tedy padají výmluvy na to, že ten či onen živočišný druh je v různých částech světa součástí jídelníčku.
Kdo byl v Norsku, ví, že to je překrásná země, byť trochu chladná – nejen přírodními dispozicemi, ale i lidskými povahami. Pro cestovatele je mnohem přívětivější pobyt u ledových jezer v přírodním parku Jotunheimen, než v lobby baru drahého hotelu v Oslo. V tom parku totiž potká pár sobů a tu a tam nějakého Laponce. Nikoli nafoukané snoby bez špetky humoru, kteří se pokrytecky tváří, jak jsou vzorní, protože tam mají nejdéle platící „suchý“ prohibiční zákon, ale už nemluví o tom, jak o víkendech vyrážejí do mezinárodních vod přetíženi bednami pašovaného alkoholu, tam se ztřískají do bezvědomí a v pondělí si zas hrají na Mirky Dušíny. Jen málokterý národ z těch, co jsem mohl poznat, byl tak protivný. Nechci zevšeobecňovat, ale není jistě náhodou, že právě v Norsku prosperuje úžasná státní převýchovna dětí zvaná Barnevernet. Když se ten po makarenkovsku rozhodne, že vychováváte vašeho potomka špatně, prostě vám ho sebere a vrazí do jiné, „lepší“ rodiny. Kdo nevěří, ať běží za Evou Michalákovou, má v tom směru dlouholeté zkušenosti.
„Rozhodnutí usmrtit mrože bylo přijato na základě celkového posouzení přetrvávajícího ohrožení bezpečnosti lidí,“ řekl na obhajobu vraždy zvířete Frank Bakke-Jensen z norského úřadu pro rybolov. A dodal: „Důkladně jsme zvážili všechna možná řešení. Dospěli jsme k závěru, že nemůžeme zaručit blaho zvířete žádným dostupným prostředkem.“
Co dodat? Komu se po tomto výroku nechce zvracet, ať se odstěhuje – třeba do Norska. Bude se tam cítit jako doma.