Vodárny toto zvýšení zdůvodňují plány ministerstva životního prostředí. Ministerstvo chce totiž vodárenské podniky přimět, aby lépe čistily vodu a počítá s výrazným zvýšením poplatků za vypouštění odpadních vod. V současné době vodaři platí 10 haléřů za kubík a tato cena by se měla desetkrát zvýšit. Navýšit se mají i poplatky za využívání podzemních zdrojů pitné vody.
Vodárenské společnosti hovoří o neúměrném navýšení, ministerstvo naopak argumentuje, že tyto společnosti mohou využívat moderní technologie, a tím by padnul důvod zdražení vody pro konečné zákazníky. I když se všichni snažíme s vodou šetřit, více již to asi nepůjde. Voda je nezbytnou součástí našeho života a další omezení její spotřeby by pro nás všechny bylo prakticky nereálné.
Pokud máme za vodu platit více, měly by si vodárenské společnosti uvědomit, že konečný zákazník musí mít vodu kvalitní a nemělo by se stávat to, co jsme zažívali v různých obcích a městech letošní rok. Například obec Trnová, jež má vůbec nejdražší vodu v České republice, s ní má opět problémy. Lidé ji nesmí pít bez převaření. Množství bakterií, které voda obsahuje, ohrožuje zdraví občanů. A tak voda z obecního vodovodu je pro lidi nebezpečná. Lidé by podle hygieniků měli pitnou vodu brát z jiných zdrojů. Pravděpodobně by měl provozovatel zajistit náhradní zásobování, jenže problémy s vodou lidé zažili už letos v létě. Vodu ze svých vodovodů nesměli používat déle jak měsíc.
Dnes má téměř 350 obyvatel Trnové stejné problémy. Nosit vodu z cisteren s pitnou vodou je zvláště pro starší občany velmi namáhavé. Při ceně, kterou pitná voda v Trnové má, je velmi podivné, že i tito vodaři budou požadovat zvýšení její ceny.
Každý by si měl uvědomit., že podnikání má svá pravidla, a pokud tedy vodaři chtějí vodu zdražit, měli by se zasadit také o to, aby do našich domácností šla v odpovídající kvalitě.