Pozoruhodné je, že oba bulvární listy se věnovaly hojně Davidu Rathovi a daleko méně hojně Vlastě Parkanové. Srovnání je přitom nesrovanelné řádově – už co se týče hypotetické škody, o které hovoří policie.Je zajímavé sledovat, jak se s mediální „slávou“ svých lidí vypořádávají jednotlivé politické strany. Sociální demokraté pohřbili Ratha zaživa (někteří s radostí těžko skrývanou), pramálo se starali o protiústavnost jeho sledování. Vyobcovali bojovného hejtmana se svých řad, ostatně to tak dělají vždycky. Křesťanští demokraté ústy Kalouska brání tetu Vlastu jako satanistická církev svou vrchní čarodejnici. Jak jinak si vysvětlit Kalouskův příměr s „obcováním Parkanové se Satanem“? ODS mlčí jako zařezaná a děsí se každého dalšího dne. Pevně zavřela obě oči s tím, že „když kočičku nevidím, není tam“, což bývala vcelku osvědčená metoda sousedovic jezevčíka. Věci veřejné na svou krizi zareagovaly tím, že se rozpadly. Zdá se, že jediný klub, který ve sněmovně zůstane kompletní a nestíhaný, budou jen komunisté.Obrana, která přišla s Vlastou Parkanovou, je zmizení stíhané političky a ohnivý projev předsedy vlády o tom, že kdo bude, nebo
nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků. Škoda, že o hejtmanu Rathovi takto zaníceně premiér nehovořil. Pozoruhodné… Takže abychom to shrnuli: v Rathově případě parta plukovníků nevadila, protože to byl „socan“, nevadili dokonce ani neprůstřelné vesty a vrtulník. Zatímco v případě Vlasty Parkanové vadí byť jen žádost o vydání. A já myslela, že to je „padni komu padni“, omílané ve sněmově ad nauseam. Jen by možná předseda vlády nemusel ztrácet nervy v přímém přenosu. Působí trochu…. nemužně.
Po všemi agenturami předvídaném vítězství sociálních demokratů ve volbách se už nejspíš samet nebude opakovat a heslo Nejsme jako oni získá nový obsah.
A tak zatímco u nás řídí zemi parta policajtů, kteří si odmítají došlápnout jen na ty, u nichž se to líbí Petru Nečasovi, v Británii pokračuje sága News International a smskový vztah mezi Sarah Brooks a Davidem Cameronem. Cameron strávil více než čtyři hodiny pod přísahou, na lavici svědků svědectvím o svém spojení s mediálním impériem Rupertem Mudrochem.
Zdá se, že si politik a jeho femme fatale esemeskovali prakticky nepřetržitě. V mobilu každého politického novináře jsou telefonní čísla na… snad všechny, včetně předsedy vlády. Představa, že bych si ovšem vyměňovala denně 20 zpráv s Nečasem, mi připadá vcelku žertovná. Nevím, možná si s ním dopisuje Libuše Šmuclerová. Ale o čem bych si s ním psala já, to fakt netuším. „Petře, byl to skvělý projev, ty to dokážeš“? No to teda…. Nebo, že bych chválila oblečení jeho manželky a jak skvěle zorganizovala víkendovou party? Nebo třeba „jsme v tom spolu“?
Nebo že bych dostala od Kubiceho jezdeckého koně jako malou pozornost? No nic, mám nějakou bujnou fantazii, asi je to tím parným létem.
Generální ředitel vydavatelství Sanoma Media Josef Havelka ve funkci končí. Jedním z důvodů jeho odvolání jsou prý vysoké náklady na „společenský“ časopis Kraus. Kdysi komik, pak sebevědomý komentátorský ironik Kraus se už komerčním světě neprodává. Jeho ponižující humor lákal jen chvíli. Okoukanost, nezvladatelná svéhlavost a řemeslné rutinérství bez vývoje byly důvodem, proč kdysi skončil v televizi. Dnes už si může podat ruku s vypravěčkou vtipů, která s politiky netančí. Podle serveru Media Guru Sanoma loni prohloubila svojí ztrátu na 85 milionů korun. A peníze živí komerční projekty.
Pro samou zábavu jsem skoro zapomněla na to, že oběma veřejnoprávním médiím sněmovna schválila výroční zprávy. Televizi tak tak, protože koalice někdy zapomíná, že jich už není 118 a že bezstarostná jízda, kdy nemuseli řešit, kolik jich tam vlastně je, skončila.
Rozhlas po rozloučení s ředitelkou zpravodajství zareagoval preventivně a profesionálně. Povolal do války o trvale udržitelnou podobu Radiožurnálu toho nejzkušenějšího. Jméno Pokorný je už skoro synonymem zpravodajské stanice veřejné služby. Největší hrůzy z Radiožurnálu do podzimu zmizí, říká nový hudební dramaturg této stanice, Petr Král, který přišel spolu s Pokorným.
Twitter chce vydělávat na rozšíření jeho komentářů o zobrazování dalšího mediálního obsahu. Twitterchce, aby uživatelé jeho služby, kteří napíší odkaz na jiné webové stránky, měli mít možnost vidět rozšířený pohled na obsah partnerských stránek, jako například Wall Street Journal a MSNBC – video, fotkografie i delší citáty z novin.
Eleftherotypia byly druhými největšími novinami Řecka, levostředový deník s hrdou tradicí nezávislého zpravodajství a názorové žurnalistiky. Jeho 800 zaměstnanců – autoři, editoři, personál, pracovníci tiskové přípravy – nedostali ale zaplaceno od srpna loňského roku. Nyní připravili –zdarma bez nároků na mzdu – poslední vydání.
Hlavní držitelé práv k fotbalovým přenosům budou omezeni vprávu vybírat poplatky účtované jiným provozovatelům vysílání za zpravodajské klipy, podle Evropského soudního dvora. Ve veřejném zájmu. Nositelé výlučných práv „musí umožnit… aby ostatní kanály se sídlem v EU mohly používat krátké sestřihy tak, aby mohly přenášet krátké zprávy.“ Obrazové záznamy nesmí přesáhnout 90 sekund, musí být uvedeny pouze na stanicích přinášejících obecné zpravodajství a jméno držitele práv musí být napsáno na obrazovce. Soud uznal komercionalici veškerých informací ze zápasů za škodlivou právu veřejnosti na informace.
Zdá se, že informace přestávají být zlatým dolem. Ostatně, jsem zvědavá na chvíli, kdy se najde nějaká technologie čtení myšlenek. To pak budou články! Minority Report se stane realitou.
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková
.