Jiří Paroubek: Úplně zbytečná válka? Kdo a proč ji prodloužil!?

KOMENTÁŘ

V seriózních médiích na Západě se objevují informace, které je potřeba považovat za velmi zarážející.

21. června 2023 - 07:00

V sobotu ruský prezident Vladimir Putin na setkání s africkými lídry ukázal podepsanou dohodu o příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Tu podle něj dojednali vyjednavači obou zemí pod záštitou tureckého prezidenta Erdogana v Turecku, po seriálu jednání mezi vyjednavači obou zemí s cílem vyjednat přesné znění dohody.

Zatím je tato informace jednostranná, zprostředkovaná jen ruskou agenturou TASS a západní a ukrajinská média k ní mlčí. Putinem zmíněný dokument byl nazván „Dohoda o trvalé neutralitě a bezpečnostních zárukách Ukrajiny“. Záruky Ukrajině byly údajně obsaženy v osmnácti článcích. V dodatku k Dohodě byla řešena především problematika ozbrojených sil, počtů vojenských jednotek a vojenského personálu. Podle ruského prezidenta byl dokument oběma stranami i parafován. Podle ruského prezidenta, jakmile byli staženi ruští vojáci od Kyjeva (připomeňme, že v prvních týdnech války byl Kyjev de facto obklíčen ruskými vojsky), byla Ukrajinou dohoda uložena ad acta.

Prezident Putin ukázal při jednání s africkými lídry zmíněný dokument, jenž je parafován s datem k loňskému 15. dubnu. Podle dokumentu měla Ukrajina zachovávat trvalou neutralitu s tím, že nebude usilovat o přidružení k NATO. Jako garanti smlouvy jsou v preambuli uvedeny země, stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Tedy USA, Británie, Čína, Rusko a Francie.

Obecně přijímaným hodnocením ústupu ruské armády od Kyjeva byl v českých a západních médiích tlak ukrajinských ozbrojených sil. Nyní se ukazuje, že to mohlo být ve skutečnosti jinak. Podle mluvčího Kremlu to bylo gesto dobré vůle vůči ukrajinské straně.

Je otázka, kdo do tohoto procesu vyjednávání zasáhl. Rusové nepřímo ukazují na Spojené státy. Afričtí lídři navštívili postupně Kyjev a Moskvu, aby představitele obou zemí seznámili se svým mírovým plánem.

Realistický plán na ukončení války na Ukrajině by byl nyní potřeba jako sůl. Už také proto, že dlouho očekávaná protiofenziva ukrajinských vojsk zatím skončila bez nějakého hmatatelného výsledku. Podle některých ukrajinských představitelů je již dokonce pozastavena.



Jak píší seriozní západní média, Ukrajinci narážejí na dobře připravené obranné pozice a minová pole i na flexibilní taktiku ruské armády. Ale zejména Ukrajina nemá převahu ve vzduchu, což umožňuje ruskému letectvu ničit moderní vojenskou techniku dodanou v posledních týdnech Ukrajině ze Západu. A to je pochopitelně reputační riziko nejen pro Ukrajinu, ale zejména pro zbrojaře západních firem, jejichž zbraně jsou Ukrajincům dodávány příslušnými západními vládami.

Je ještě třeba připomenout, že ruské velení má podle neveřejných informací k dispozici zatím mimo bojiště 600 – 700 tisíc svých vojáků připravených k nasazení. Realističtí vůdci Západu by bllķî z dosavadního průběhu „ofenzivy“, z jejich hubených výsledků a také z velké ruské převahy ve vzduchu a v dělostřelectvu, kterou nelze v dohledné době změnit, měli vyvodit závěry, že takovýto způsob boje nemá smysl, že je jen plýtváním lidských životů a velkych materiálních hodnot ad.

Jiří Paroubek


Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 95%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif