A druhým zdrojem inspirace bulváru, ale i tzv. seriozních českých médií jsou tzv. Pandora papers. Pandora papers jsou údajně mezinárodním projektem novinářů, který se zabývá využitím tzv. offshorových společností při netransparentních transakcích uskutečňovaných anonymně a z důvodu daňové optimalizace českými občany a firmami. V uniklých dokumentech figuruje údajně přes 300 Čechů a téměř 180 firem s českým majetkovým pozadím. TEDY ÚDAJNĚ.
To, že se zatím až donedávna zveřejnilo pouhopouhé jedno jediné jméno - a sice dnes již bývalého premiéra Babiše - není zase až tak překvapivé. Na české politické scéně prostě přežívá před volbami potřeba důkladně pošpinit image politického konkurenta. A tak jsme zažili pár dní před sněmovními volbami v roce 2006 tzv. Kubiceho zprávu plnou policejních drbů, ze které se nikdy nic neprokázalo, protože nebylo prokázat co. Ale také se za ní nikdy nikdo ani neomluvil. V roce 2017 před volbami to byla kauza Lithium.
A před letošními volbami to byla sofistikovaně a nechutně rozvinutá kauza Pandora papers zaměřená proti favoritovi sněmovních voleb. Před volbami se celá tehdejší opozice (a dnešní vládní strany) pohoršovala nad údajnými lumpárnami A. Babiše v daňových rájích. Dnes už na tuto věc nikdo ani nevzdechne. To samo o sobě vypovídá mnohé o validitě těchto informací.
A zhruba před měsícem se objevil na serveru Investigace.cz, který je známý svým nekončícím úsilím o kompromitaci kohokoliv, kdo se jim dostane do spárů, informace, že v Pandora papers prý figuruje také bývalý vysoký funkcionář ČSSD (ve funkcích v ČSSD skončil v roce 2011, tedy před 10 lety), Petr Benda.
Je to opravdu zvláštní, že se P. Bendovi dostává té pochybné "cti", že se mezi téměř pěti sty českými subjekty, objevuje jeho jméno v médiích hned po A. Babišovi. Při vší úctě k Petru Bendovi, jeho politická hodnota není na úrovni expremiéra A. Babiše. Kromě toho je dnes soukromou osobou. Je pak otázkou, čemu přičítat tu zvláštní „pozornost“, kterou mu investigativci z Investigace.cz poskytli. A je také zajímavé, že se ihned poté, co byla tato „novinka" zveřejněna na bezvýznamném serveru, objevila okamžitě v předních českých médiích (iDnes.cz, Lidovky.cz, DeníkN.cz, Novinky.cz, iRozhlas.cz, ČT24 atd.) Zdá se, že tento zájem médií lze charakterizovat jednoznačně termínem: mediální kampaň.
Celý článek byl na serveru Investigace.cz napsán relativně šikovně. Byť pracoval s dojmy a nikoliv s fakty. Nicméně jméno Petra Bendy bylo zmíněno v souvislosti s panamskou společností SunnyStar Holding, s níž měl snad mít P. Benda podle serveru něco společného.
Jaká je pravda?
Petr Benda nikdy nebyl majitelem (ani majetkově propojen se) SunnyStar Holding a tudíž ani neodpovídá za údajné transakce, které byly v této firmě prováděny. Chápu, že mainstreamová česká média vytvořila I. Rittigovi a M. Dvořákovi (o nichž se v článku rovněž píše) pověst jakýchsi bubáků, doslova čertů, které je možné posílat na Mikuláše strašit děti. I když byli tito oba pánové po dlouhých letech soudního procesu osvobozeni, média s jejich jmény pracují jako s něčím, co by mohlo a mělo P. Bendu zkompromitovat.
Petr Benda má zejména v Ústeckém kraji nemalé podnikatelské aktivity, ale je důsledně „tuzemským“ podnikatelem, z jeho firem neodchází ani koruna do zahraničí a už vůbec ne do daňových rájů. A nepatří mu ani žádné zahraniční firmy a už vůbec ne offshorové zahraniční firmy. A platí také v Česku nemalé daně.
V Investigaci.cz se celkem nechutně otřeli o P. Bendu také s tím, že je „Kmotrem z Teplic“. Jak správně píší, je Petr Benda skutečně kmotrem mé dcery Margarity, ale tento mezinadpis, kteří tito nechutové použili ve svém článku, je míněn nepochybně pejorativně. Možná, že by bylo dobré, aby investigativci používající v této lžikauze metodu lži a klamu, uvedli jaké „skandály provázely P. Bendu po celou jeho politickou kariéru“, jak napsali. Bláboly "o černých duších", které použili jako „důkaz takového skandálu“, jsou k smíchu. Pokud píší o nákupu „předražených nemocničních přístrojů v Krajské zdravotní“, je to do jisté míry pravdivé tvrzení. Problém ale je, že policie celou kauzu po zevrubném vyšetřování přišila někomu úplně jinému, který je v této záležitosti souzen, či dokonce odsouzen. Takže lež na lež.
Pokud pánové z Investigace.cz píší něco o Bendově údajné žádosti o dotaci na golfové hřiště, v roce 2011, s tím Benda neměl nic společného. Jednak tato žádost na krajské hejtmanství Ústeckého kraje podle všeho vůbec nedoputovala. Kromě toho v letech 2011-2019 se společností provozující golfové hřiště neměl P. Benda nic společného. P. Benda byl jednatelem této společnosti v letech 2004 až 2006, společníkem potom od roku 2004 do roku 2010.
Zkrátka, když to podtrhnu a sečtu, tak výkon Investigace.cz lze charakterizovat jako nechutné lži a já předpokládám, že se jim Petr Benda bude bránit právní cestou. Bude to sice dlouho trvat, ale zcela nepochybně se spravedlnosti domůže.