Reálné sezónně a kalendářně očištěné tržby služeb prezentované statistickým úřadem v listopadu meziměsíčně vzrostly o 2,2 %, meziročně dokonce o 16,2 %. V případě meziročního tempa je vidět silný vliv nízkého srovnávacího základu z loňského roku, avšak nelze opomenout fakt, že se tržby po dlouhé době vrátily na úroveň posledního předkovidového roku. (Poznámka: Výsledky vycházejí ze sezónně a kalendářně očištěných dat ČSÚ.)
Nízký základ zafungoval především v případě hotelů a restaurací, které loni postihl předvánoční lockdown. Proto listopadové zdvojnásobení tržeb nelze příliš přeceňovat. I v tomto případě je mnohem lepší podívat se na trend, který ukazuje, že minimálně u restauračních zařízení se situace konečně přibližuje k dřívějšímu normálu. Reálné tržby restaurací jsou sice ještě 12 % pod úrovní roku 2019, avšak zároveň jsou nejvyšší od začátku pandemie.
Horší je situace v ubytovacích službách (-36 %), které stále – zvlášť ve velkých městech – postihuje útlum mezinárodního cestovního ruchu. Jarní rozvolnění hotelům sice velmi pomohlo, ale domácí turisté stále ještě nedokážou vykrýt útraty těch zahraničních.
Pozitivní trend pokračoval v listopadu i u dalších významných služeb, jako je doprava, IT nebo kurýrní služby těžící nejenom z oživení ekonomiky, ale i rostoucího zájmu spotřebitelů o nákupy na internetu.
Slabé naproti tomu zůstávají výkony letecké dopravy, které jsou ve srovnání s rokem 2019 i nadále zhruba jen poloviční, nebo cestovních kanceláří vykazujících stále tržby o 45 % nižší. Trend je však v případě cestovek pozitivní.
Celkově výsledky služeb napovídají, že se ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku nepropadla do recese. Jasno nicméně bude teprve až na začátku února, kdy statistický úřad zveřejní data o HDP. Nelze vyloučit nějaké další výkyvy zásob, které zahýbaly s HDP v předchozích kvartálech, nicméně to nemění nic na dosavadním pozitivním vývoji tržeb významných odvětví ČR.