“Izrael nemá lepšího přítele v Evropě než jakým je Česká republika” řekl Izraelský ministerský přededa Benjamin Netanjahu v roce 2014. V té době byl již český prezident Miloš Zeman na předním místě v boji proti IS v Sýrii a Iráku. O rok dříve, prezident Barack Obama ignoroval svoje vlastní “nepřekročitelné hranice”. Jeho doktrína “strategické trpělivosti” napomohla přežití syrského diktátora Bašára Asada a jeho represivního režimu a v podstatě pomohla intervenci Vladimíra Putina na Ukrajině v době, kdy islamistický terorismus už byl na pochodu v Afghanistánu, Libyi, Jižním Jemenu a v Sýrii.
Zeman vyjádřil názor, že “Obamova politika zničila prakticky všechny struktury a země Středního Východu. Zeman take odmítl Obamovo špatné zacházení s Izraelem. Francine Klagsbrunová upozornila v článku “Lvice, Golda Meirová a izraelský národ” na odkaz Meirové na “mnichovský odkaz” – mnichovský výprodej Československa Hitlerovi provedený Neville Chamberlainem a francouzským lídrem Eduardem Daladierem. Ale take upozornila na EU výprodej Izraele během Jomkipurské války v roce 1973 a na nepřátelství evropských vůdců vůči Izraeli v následujících dekádách.
V roce 2017 byl Zeman jediný šéf státu EU, který schvaloval rozhodnutí Trumpovy administrativy přeložit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zašel tak daleko, že nazval ostatní vůdce EU za “zbabělce”. A přesto český prezident nebyl pozván do Bílého Domu nebo nebyl Trumpem navštíven v Praze. To naznačuje, že Trumpova NSC si není vědoma, kdo Zeman je a co může nabídnout.
V České republice je funkce prezidenta převážně ceremoniální. Avšak jako hlavní velitel české armády, Zeman převzal neobvykle aktivní roli v zahraniční politice, pokud jde o střední Evropu a Střední Východ. Od jednoho tazatele si vysloužil výrok “prezident už neposunuje limity, překračuje je”.
Na rozdíl od ikonického, zemřelého prezidenta Václava Havla, jehož řečnická působivost, dobré způsoby a mezinárodní věhlas jako dramatika se zamlouvaly obyvatelům měst, samorostlý ekonom Zeman je miláčkem českého venkova pro svůj nekorektní, prostý, jasný, srozumitelný jazyk. Stejně jako bývalý liberální demokrat a centristický Trump, bývalý sociální demokrat Zeman byl nespravedlivě zasypáván útoky, které ho označovaly jako krajního pravičáka. To vše pro jeho nekompromisní postoj k islíámskému terorismu a trvání na přísném prověřování imigrantů ze Středního Východu. Domnívá se že tito imigranti nemohou být “asimilováni” do našeho prostředí. Jako obdivovatel Winstona Churchilla vidí islámské teroristy jako moderní inkarnaci nacistů, kteří dříve tyranizovali kontinentální Evropu. Pro něho je Evropa ve stavu stejného nebezpečí, před kterým Winston Churchill varoval na konci třicátých let, poté co se dostal Hitler k moci. V té době se Churchilovi v parlamentu vysmívali a pohrdali jím, v tomtéž parlamentu, kde byly spáchány vraždy islámskými teroristy v roce 2017.
Stejně jako Trump, Zeman je zvědav, kdy se “stará Evropa” vedená pošetilou kancléřkou Angelou Merkelovou, probudí. Německo, Francie, Británie, Španělsko a Belgie jsou nyní terorizovány muslimskými imigranty a muslimy narozenými v Evropě, z kterých se stali islamističtí teroristé.
Nepřátelé Zemana na ministerstvu zahraničí USA a přívrženci Havla, tvrdí, že je proruská loutka. To je nepravdivé obvinění stejně jako u Trumpa. Zatím Trump oslovil Moskvu, když usiloval o limitované partnerství pro boj s džihadisty v Sýrii a s nebezpečnými režimy v Severní Koreji a Iránu. Zeman je kvalifikovaný ekonom a preferuje dobré vztahy s Ruskem jako geopolitickou realitu.
Zeman uznává závislost své země na energetických zdrojích Kremlu a na vzájemném obchodu. Před několika týdny vedl delegaci 150 českých podnikatelů a obchodníků do Ruska (oproti tomu delegace do Francie na začátku tohoto roku se účastnilo jenom několik desítek podnikatelů a obchodníků) .
Ačkoliv některé komentáře Zemana k řešení ukrajinské krize byly příliš zjednodušující, prezident Zeman plně uznává, že státy NATO musí Rusko odrazovat od agrese. Proto take označil za národní priority:
Další prioritou prezidenta Zemana je jeho pevná podpora Izraele. Během jeho návštěvy této země v roce 2014 ho izraelští představitelé chválili za jeho pozici agresivním úmyslům Iránu a podporu zařazení militantního křídla teroristického Hizballáhu na černou listinu.
Mezi Izraelem, Českou republikou a Amerikou existuje dlouhodobá vazba. Moderní Československo bylo založeno v roce 1918 Tomášem G. Masarykem, mladým profesorem, který se stal členem rakouského parlamentu. Byl strategickým spojencem prezidenta Woodrova Wilsona během 1.světové války, Masarykovy československé legie statečně bojovaly proti Leninovým bolševikům. Pak díky jeho impozantnímu lobování ve Washingtonu a za pomoci židovských spisovatelů, kteří nezapomněli na jeho boj s antisemitismem, byl schopen založit nezávislé a demokratické Československo na ruinách Rakousko-Uherské říše.
Masaryk podporoval kongresy Světové židovské organizace v Praze a v Karlových Varech a v roce 1927 se stal prvním evropským lídrem, který navštívil mandátní Palestinu. Následně byly po něm pojmenovány ulice v Tel Avivu, Jeruzalému, v Haifě a dokonce jeden z kibuců.
Když přišel v Německu k moci Hitler, Československo se stalo demokratickou oázou pro uprchlíky před nacismem a pro německé Židy. Avšak v roce 1938, v Mnichově, Británie a Francie postoupily části demokratického Československa Hitlerovi bez jakéhokoliv českého souhlasu. Zrada Československa – podle Goldy Meirové – “mnichovský postoj” vedl k hořké historické lekci důsledků politiky ústupků a to nejen pro Čechy.
Tři dekády po Masarykově lobování ve Washingtonu, Gelda Meirová lobovala za vytvoření dalšího svobodného státu: Izraele. Prezident Harry Truman uznal nový stáat – Izrael – v květnu 1948, stejně jako Josef Stalin. Avšak ministerstva zahraničí USA a Británie nejenže odmítly tento akt, ale uvalily embargo na dodávky zbraní do Izraele a tak ohrozily jeho přežití.
Československo s požehnáním Stalina, ale bez účasti Kremlu zahájilo ve spolupráci s Hagana, s židovskou organizací, prolomilo zbraňové embargo, Československo se stalo jedinou zemí, která prodala Izraeli desítky bojových letadel a další vojenskou výzbroj. Čeští piloti školili mladé muže Izraele z mandátní Palestiny, USA a jiných zemí.
Bohužel, zlo stalinistického, antisemitského komunismu dorazilo do Prahy. KGB napomáhala vraždám a procesům s českými představiteli, kteří podporovali Izrael jejichž utrpení předem nastínil Franz Kafka ve svém díle “Proces”. Avšak, v polovině šedesátých let česká politika začala akceptovat síly demokratických reforem, čekalo se jen na to, čemu Lenin říkal Iskra (jiskra). V červnu 1967, 6-ti denní válka poskytla tuto jiskru českým studentům a intelektuálům.
Vítězství Izraele mělo přímý vliv na radikalizaci mnoha Čechů, kteří začali usilovat o demokratické reformy Pražského Jara. Stovky československých studentů – včetně Zemana – tleskali postupu izraelských tanků k Suezu. Pro tyto studenty, porážka Arabů s jejich sovětskými zbraněmi a poradci znamenala porážku Sovětské říše.
V květnu a červnu 1968 v diskusích se studenty na univerzitách v Leningradě a Moskvě, Zeman, který mluví plynně rusky, vedl své spolužáky k tomu, aby přesvědčili studenty k podpoře pražské demokratické reformy, což rozzuřilo “pozorovatele” KGB.
Během Jomkipurské války v roce 1973, členské evropské země NATO projevily “mnichovský postoj” k Izraeli. Letadla USAF, která vozila vojenské dodávky Izraeli, nesměla doplnit palivo na evrospkém kontinentu, s výjimkou Portugalska, které jim povolovalo přistávat na Azorech.
V létě 1989 Zeman publikoval šokující článek o české komunistické ekonomice a v listopadu 1989 dramatik- disident - prezident Havel vedl “sametovou revoluci”, která přivedla zemi zpět k pravé demokracii. Zároveň obnovil přátelské vztahy s Izraelem.
V lednu 2013 se Zeman stal prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky. Jeho předchůdci - Havel a Václav Klaus byli zvoleni parlamentem, Zeman pak definoval české národní zájmy posílením úzkého vztahu země s USA, ačkoliv slepě nenásledoval Washington, což Havel občas dělal (např. Invaze do Iráku v roce 2003).
V roce 2015 se Zeman rozhodl účastnit se slavnostní přehlídky v Moskvě na počest vítězství Ruska nad nacistickým Německem. Americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro nazval Zemanovo rozhodnutí v televizní debatě “krátkozrakým”. Andrew Schapiro, hlavní donor Obamy, říkal Zemanovi, že bude zvláštní, pokud bude jediným státníkem EU, který nevyhoví bruselským doporučením, aby oslavy byly bojkotovány z důvodu podpory sankcí EU proti Rusku.
Zeman nebral na vědomí Schapirovy poznámky. Jak řekl, “neumím si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat". Na rozdíl od Havla, který často respektoval vedení EU a rady amerického velvyslance, Zeman se zachoval jako prezident suverénního státu.
Nevadilo mu připojit se k Putinovi na oslavách porážky nacistického Německa, zla, proti kterému Češi, Američané, Židé a Rusové bojovali společně. Avšak odsoudil jako urážku článek na ruském webu “Zvězda”, kde se psalo, že Češi by měli být vděčni za sovětskou invazi v roce 1968. Opět – není žádným přisluhovačem Kemlu.
Pokud se Trumpovi dostane pravdivého vylíčení Zemanových postojů, uvidí, že český prezident se stal mluvčím “nové Evropy”. Pro Maďarsko, Polsko a novou vládu v Rakousku, která odmítá masovou muslimskou imigraci, se Zeman může stát vedoucí silou v úsilí těchto národů stát se blízkými přáteli Izraele, tak jak se jím stal on sám.
Trump opominul odvážného spojence, největšího přítele Izraele v Evropě a muže, který stejně jak on pokračuje v boji proti “Mnichovskému postoji” ústupků namísto boje proti islámskému terorismu. Bylo by dobré Trumpovi doporučit, aby napravil své pochybení.