Následně tuto hrozbu analyzovali ruští ekonomové a došli k závěru, že Ruskou federaci by to nijak nepoškodilo, protože má k dispozici dostatek potrubí, které může využít k tomu, aby splnila své obchodní závazky k téměř všem svým partnerům. S výjimkou třech států – Slovenska, Maďarska a České republiky, protože ruská ropa se do těchto zemí může dostat jenom větví ropovodu Družba, která prochází přes ukrajinské území, takže tyto tři země budou od jejích dodávek odříznuty. A poněkud zlomyslně komentovali, že ukrajinské sankce plnou vahou dopadnou nikoli na Rusko, ale na středoevropské členy EU, kteří pak (dle záměru premiéra Jaceňuka) budou Ukrajině kompenzovat finanční ztráty z Ruskem nezaplacených tranzitních poplatků.
Válka (byť zatím jenom obchodní) holt něco stojí a českým občanům příliš nedochází, že oni budou těmi, kdo nesmyslnou eskalaci konfliktu s Ruskem nakonec zaplatí. Momentálně se rozhoduje o tom, zda pouze snížením své životní úrovně kvůli ekonomické krizi, kterou nepříznivá mezinárodní situace znovu přivolala, nebo svým zdravím a životy jako jejich předkové před rovnými sto lety.
Když sleduji události na Ukrajině za posledního půl roku, vidím, že došlo k absolutnímu popření všech principů, jimiž se politika Evropské unie v době svého rozšiřování řídila. Nás po roce 1989 (a Ukrajince ještě vloni) evropští státníci přesvědčovali, že vstup do EU znamená rozšiřování zóny stability, prosperity, demokracie a dobrých mravů. Že to vše už odnes čas, dokládají fotografie z Ukrajiny. Zato přivál politiku dvojího metru, tupé propagandy a znovuzrození všech démonů, kteří vyvolaly dvě velké evropské války – xenofóbie, nacionalismu, rasismu, antisemitismu.
Možná, že Evropu po sto letech zase zasáhla vlna sebezničujícího iracionalismu, který v roce 1914 vykopal nejprve politické a pak skutečné zákopy napříč kontinentem. Alternativní vysvětlení může tkvít ve skutečnosti, že nějakým podivným (silně nakažlivým) duševním pochodem politici v Bruselu z Cipollova třetího základního zákona lidské blbosti učinili novou evropskou geopolitickou doktrínu, kterou teď naplňují se stejným nadšením, s jakým EU dříve rozšiřovali (jak dokládají sankce uvalené na Rusko).
Vidím jediné východisko – takto nakažené již nikdy nevolit. Dožijeme-li se dalších voleb.