Předčasná okurková sezona začala a tak vlnku horka zčeřil vlastně jen kandidát na prezidenta Jan Švejnar, který se od „jsem kandidát ČSSD“ posunul postupně k „za ČSSD kandidovat nebudu, ale chci její podporu“ přes „nevím, zda se budu účastnit diskusí“ – „rozmyslím si, zda se budu účastnit diskusí“ – „nebudu se účastnit diskusí“. Prezidentské „primárky“ ale nikdo nevnímá jako politiku. Zeměvládnou témata sociálních dopadů politiky vládní. A tak nejspíše do prezidentských voleb zasáhnou svou přímluvou či naopak odmítnutím odboráři.
Možná by bylo docela fajn, kdyby sociálně demokratičtí či ex-sociálně demokratičtí kandidáti nemluvili vůbec, protože ideovost Švejnara, poněkud zábavně posouvajícího Jiřího Dienstbiera do krajní levice, jej stála několik procent v průzkumu veřejného mínění. Určitě těch, kteří vědí, co znamená slovo levice a Dienstbiera a jeho naivní touhu po koalici s TOP09 znají. Média se lesknou lákavě jako zrcátka, vábí do své náruče jako Sirény, ale mlčeti zlato.A navíc, náklad klesá…
Vmeziročním srovnání i v mezikvartálním srovnání nejvíce poklesl bulvár. Přestože Blesk je stále jediným deníkem s denní čteností vyšší než 1 mil. čtenářů (1,244 mil.), oproti stejnému loňskému období klesla jeho čtenost o 99 tis. čtenářů (-7 %). O více než 9 % se meziročně snížila čtenost druhého bulvárního deníku Aha!.
Při čteni bulváru (ano, čtu ten hnusný přebarvený tisk) mám někdy neurčitý pocit, že už jsem to někde viděla. Zejména když se takhle probírám Bleskem, mívám tušení, že čtu den starý Daily Mail (ostatně je to oblíbená tiskovina manželek britských poslanců, tak proč ne). Mohli by prosím redaktoři kopírovat texty také odjinud? Docela ráda bych si svou krvelačnou senzacechtivost občas ukojila něčím, co neznám.
Blížící se politická krize pravice aktivizuje část vzdělanějších čtenářů. Některé zpravodajské deníky vykazují vzestup (čtenosti, ne kvality). Stoupá čtenost Lidových novin a Hospodářských novin, což ale neznamená, že je bůhvíjaká. Obě média jsou nadále ztrátová a náklady pětkrát menší, než v dobách jejich největší slávy.Druhý z nejčtenějších českých celostátních deníků, MF Dnes, pokles čtenosti zastavil.Přestože regionální deníky Deník meziročně klesly o necelých 60 tis. čtenářů (souhrnně pro všechny Deníky), oproti minulému měření si polepšily. Nejvíce Deník ve středních Čechách a v Praze. Stoupá čtenost internetových médií. Ti, kteří potřebují informace ihned, nečekají už ani na večerní zprávy, ani na ranní vydání deníků. Klikají v aplikacích svých mobilních telefonů.
Poslanci také nečekají. Zařízli si schůzi a další bude až v červnu. Dokončovali ji za lehkého nezájmu médií i samotných poslanců. Sněmovna upadla do letargie čekání na prázdniny a na zázrak, kterého se patrně v parnu letních dní nedočkáme.
David Drábek, autor podivné hry Koule, která je zcela zjevně o Heleně Fibingerové, sdělil kolegům z Mladé Fronty Dnes, že si přisuzuje zásluhu za to, že Fibingerová již není v Radě České teleize. Srdečně mu k této skromnosti gratuluji. Fibingerová není v Radě z úplně jiných důvodů, ale politická zákulisí zřejmě do Klicperova divadla nedoléhají, což jim my, do jejichž zákulisí doléhají, můžeme jedině závidět.
Zvláštní pocit, že tohle už jsem někdy zažila, jsem měla, když jsem se dozvěděla, že ostravská společnosti Digital Broadcasting si nechala patentovat název televize „Regio“, což má být centrální připojovací program pro regionální televize. Patří Radimu Pařízkovi a Vladimíru Železnému. Inu, holubi se vracejí. Sice pokakaní od holubinců historie, ale živí. Regionálního vysílání je třeba. A poté, co se ho Prima zbavila a RTA se tak tak chvěje pod tíhou závazků (dluhů) z náhle vyschlého toku reklamy, je to docela dobrá díra na trhu pro zbavení peněz některých hloupých investorů. Okresní řeznictví v Jihlavě bude mít určitě pár desítek tisíc na okresní reklamu v okresní televizi. Že to ta PPF, které zkrachoval regionální projekt, nevěděla… Ale Pařízek s Železným mají stále šanci se stát Warrenem Buffetem českých mediálních investic.
Již hanebně dlouho jsem ne nezmínila o zápisech Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jakkoliv si uvědomuji, že takové záznamy jsou úředně nutné, cynicky se přiznávám, že kromě informací o řízeních jsou pro mne neutuchajícím zdrojem zábavy. Tentokrát sice nikdo nebil nikoho penisem do obličeje, nicméně podrobný popis děje seriálu Expozitura je ve výsledku mnohem zábavnější, než seriál samotný. „…Záběr přejíždí postavu ženy ležící na boku od nohou. Na těle má krvavé šrámy. Oblečena je do krátkých šatů bez rukávů, které jsou ušpiněné. Kovovými pouty je připoutaná za ruku. Zdrceným hlasem se snaží zpívat písničku Holka modrooká.“ Ze zápisu jsem se také dozvěděla, že výraz suka znamená doslova „čuba“. Pak tam vlétne dělbuch, někdo řekne „průser“ a je to pokuta za tři sta tisíc. Uznávám, že Expozitura nebyla zrovna pro děti, ale na druhé straně, takový trhák to taky nebyl. A ano, způsobit újmu dětem to může, dokonce i noční můry. Ale reálný svět není laskavý.
Ředitelka slovenské rozhlasotelevize Miloslava Zemková možná už dlouho ředitelkou nebude. Holt tohle je cena za politickou nominaci poražených. Teď se prověřují jí uzavřené smlouvy a tak možná změní zanedouho i šatník - za pruhovaný. Zemková se nikdy netajila svou příchylností i Radičové a navíc jí dále klesá sledovanost. Může klesnout až na zápornou hodnotu?
Se Zemkovou je prý vládní strana nespokojená. „Počul som o štyroch menách,“ připustil místopředseda strany Smer Robert Kaliňák. Mimo bývalého ředitele TV Markíza Václava Miku a ředitele státní tiskové agentury TASR Jaroslava Rezníka je to i bývalý ředitel TA3 Michal Gučík a filmový producent Patrik Pašš. Být Gučíkovými "Tatrami" by nebylo pro STV špatné, protože konkurovat dramaturgii komerčních médií na Slovensku je mimořádně obtížné. Konkurence je velká, silná, zesíťovaná do Čech a Maďarska a má tudíž dostatek peněz na investice do výhodného nákupu kvalitních filmů. Slovensku ale chybí kvalitní zpravodajství, kvalitní publicistika, neboť agendu médií ovládají bulvární témata a bulvární zpracování Nového času.
V Česku loni vyšlo rekordních 18.985 knižních titulů - nejvíce od roku 1993. Až polovinu knižní produkce ale tvoří tituly vydávané státními institucemi, které se ovšem vůbec nedostanou na knihkupecké pulty. Titulů pro děti bylo loni pouhých 1569 - osm procent. Elektronickým knihám připadlo jen 0,03 procenta českého knižního trhu. Palmknihy například prodaly jen tisíc kusů, ale skoro milion knih volně přístupných na serveru této firmy si čtenáři stáhli.
Evropští zákonodárci schválili naprostou většinou 578 poslanců proti 10, kteří se zdrželi hlasování, plán na rozšíření roamingu mobilních telekomunikačních služeb a snížení cen včetně roamingu datového připojení pro dalších pět let.
Nizozemský soud v Haagu zakázal nizozemské Pirátské straně zastavit zveřejňování způsobů k obcházení blokace The Pirate Bay. Pirátská strana toto rozhodnutí nazvala „políček do tváře volného internetu“. Nizozemsko je ale zase první zemí v Evropě a druhou zemí na světě po Chile, která přijala neutralitu sítě. Nizozemský Senát schválil nový telekomunikační zákon obsahující ustanovení o neutralitě.
In-house TV Evropského parlamentu - multimiliónový projekt, v roce 2008 navržený tak, aby občanům dal nahlédnout do fungování EU, je považován za příliš drahý a sledovaný příliš málo lidmi, než aby to ospravedlnilo jeho zachování. EuroparlTV, který sledovalo v roce 2010 v průměru méně než 30 000 lidí za měsíc a stál 9 milionů EUR, přinášel nefiltrovaný pohled na parlament prostřednictvím živých vysílání ze schůzí výborů a při plenárních zasedáních. Toto rozhodnutí zákonodárců je důležitým signálem pro veškerá avizovaná omezení veřejných služeb a jejich redukci na „nezajímavá veřejnoprávní“ témata. Takto redukované televizím se sníží sledovanost,neobstojí v konkurenci a nakonec se rozhodne, že „jsou sledované příliš málo lidmi, než aby to ospravedlnilo jeho zachování“. A na to budou netrpělivě čekat privatizátoři, kteří zkázu institucí dokončí – rozprodají licence, pozemky, budovy, vybavení a zprivatizují archivy. Za několik let nato už si nikdo nevzpomene, že televize někdy vypadala jinak, než jako Nova…
News Corporation oznámila, že její čistý příjem díky velmi silné kabelové televizní divizi Fox News a FX, byl ve třetím čtvrtletí finančního roku, které skončilo 31. března, 937 milionů USD, ve srovnání s 639 miliony USD ve stejném období před rokem. Bulváru, jak je vidět, skandály prospívají… Britská vláda, která je až po uši ponořena do obvinění o spoluúčasti v nechvalně proslulých skandálech bulváru Mudrochova impéria, zdá se, je připravena nabídnout nově změkčená pravidla ochrany seriózní žurnalistiky tak, aby vyhověla bulváru. Královna Alžběta II oznámila , že koaliční vláda premiéra Davida Camerona znovelizuje zákon o urážce na cti, které kritici vidí jako příliš přátelský k žalobcům a mařící snahu novinářů a blogerů, kteří si přejí zveřejnit citlivé materiály o firmách, bohatých jednotlivcích a jejich skandálech.
Twitter nezaručuje žádnému z jeho uživatelů úplné soukromí, konstatovala instituce v souvislosti s případem jejího uživatele, Malcolma Harrise, který je trestně stíhán za výtržnictví v souvislosti s obsazením zdi Protestů na Brooklyn Bridge v loňském roce. Soudce řekl, že data uložená na Internetu nemají fyzikální charakter, a proto nemají stejnou ochranu a přikázal Twitteru tweety a informace o jejich autorovi vydat.
Facebook, Twitter, Foursquare, Instagram, Pinterest a ostatní sociální média působí na mozek jako cukroví, říká studie vědců z Harvardu. V sérii experimentů vedoucí výzkumného týmu Diana Tamir a spoluautor výzkumu P. Jason Mitchell zjistili, že akt sdělování informací o sobě aktivuje stejný pocit radosti v mozku, které dostaneme po jedení jídla, získání peněz nebo po sexu. To může pomoci vysvětlit nedávné průzkumy používání internetu, které ukazují, že zhruba 80 procent aktivit na sociálních médiích spočívá pouze v oznámeních o vlastní bezprostřední zkušenosti. Sebeodhalení se stává narkotizující a obohacující zkušeností.
CEO Yahoo Scott Thompson, je pod rostoucím tlakem společnosti, která ustavila zvláštní výbor, aby provedla důkladný přezkum jeho akademických titulů a zkoumá „fakta a další okolnosti týkající se jeho života“ v souvislosti s jeho jmenováním v lednu. Jeho životopis prý obsahuje „nepřesnosti“ a „falešné údaje“ o jeho studiu počítačové vědy a bakalářský titul z účetnictví, když se ucházel o nejvyšší post v Yahoo.
Stejný problém vyvstal i v Česku na zemědělské univerzitě, kdy několik jejich akademických funkcionářů je podezřelých , že dlouhá léta seděli ve funkcích, aniž měli příslušnou kvalifikaci a splňovali příslušné akademické parametry. Vedoucí katedry počítačového inženýrství prof. Ivan Vrana, který na fakultě působí ve funkci 20 let, byl původně odborníkem na radary, nikoliv informatikem. Nyní se objevilo podezření, že jeho docentská práce neexistuje, docentem byl pouze jmenován a nikdy se nehabilitoval. Další podezření konstatuje, že na Vranovo místo nebylo nikdy vypsáno výběrové řízení a Vrana nesplňuje publikační činností akademická kritéria. Je obtížné cokoliv zjistit i o kvalifikaci jeho nadřízeného, doc. Hrona. Univerzita váhavě začala interní vyšetřování a Vrana oznámil, že k 12. červnu rezignuje. Tak uvidíme.
.
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková