František Roček: Subjektivní pohled voliče na cestu do volební místnosti

GLOSA

Jít ke krajským volbám znamenalo doťapat tam s nechutí. Ale cítil jsem nutnost dát hlas těm, kdo nejsou z ultrapravicově vládně hnusně fialových stran pětikoalice.

22. září 2024 - 07:25

Vzdušnou čarou jsem to v sobotním popoledni měl do volební jeskyně na pohodlný dostřel, snad 500 metrů. Ale než jsem sjel výtahem, otevřel dvoje dveře a sešel 7 schodů a šel asfaltovými chodníky, musel jsem jít velmi dlouho, více než osm minut.

Náhodné signály cestou k urně

Při této dlouhé cestě jsem provedl improvizovaný průzkum veřejného mínění. Soused v baráku na patře šel nakoupit do koloniálu a přiznal se, že volil Okamuru, tedy spolek SPD s Trikolorou a PRO.

Před barákem jsem narazil na syna sousedky z nižšího patra. Přiznal se, že vždycky šel k volbám, ale teď na ně kašle, když vládě bylo na obtíž odložit volby kvůli povodním na Moravě.

Jeho matka koukala z okna, a tak jsem zahulákal, jestli už volila voly. Zahalekala zpět, že na to prdí.

Po krátké únavné cestě prošel jsem smutnými chodbami základní školy, minul řadu volebních místností a na konci chodby, než bych narazil do zdi, byla poslední místnost čekající na voliče. Sto procent žen v místnosti byly členky dobrovolného sboru volebních komisí.

Když jsem odvolil, zeptal jsem se ctihodných žen příjemného vzhledu, jestli přišlo alespoň 30 % voličů. Vznášela se nad nimi vůně rozpačitosti, nebyly si jisté. Jedna z nich nakonec prohlásila, že asi jo, tedy snad jo nad 30 %, že čekaly méně voličů, než přišlo.

Tušil jsem správně, že přijde k volbám v Ústeckém kraji hubený počet voličstva (Volební účast 28,13 %).

Obecné volební signály

Předpokládal jsem, že trend antifialové naštvanosti patrný již z okamžiku voleb do EU a bude pokračovat i teď, a nejvíce hlasů spolyká ANO (39,47 %). Poněkud mě překvapilo, že do ultrapravicové perverznosti spadlá ODS přece jenom usmolila něco více hlasů (10,94 %). Aby strany z hnusně fialové vládní koalice měly menší šanci získat hlasy, volil jsem opozičníky z koalice SPD, Trikolory a PRO (10,44 % hlasů).

Taková byla realita v Ústeckém kraji. Celo republiková situace je rámcově podobná. ANO sesbírala většinu protestních hlasů. Političtí primitivové ze současných fialově smrdutých vládních politických spolků nasbírali něco málo přes 17 % hlasů. Nejméně z nich, Hrdlořezové alias Piráti čili podle názvu námořní lupiči, získali v rámci ČR jenom 3,57 %. SPD a Spolu celorepublikově získali jenom 3,32 %. V koalici SPD, Trikolora, PRO a Svobodní získali ještě 1,79%.

Jako opoziční strany jsou sice hlasitě nepřehlédnutelné, ale při volbách racionálně založené duše k nim netíhnou. Okamura je pouťově přitažlivý, ale příliš ukřičený. Klade správné otázky, ale jeho závěry jsou příliš příkré. To ubírá na pragmatické důvěryhodnosti, kterou ale mají další reprezentanti SPD.
 

Vůně možného

Celorepublikový sumář úspěšnosti jednotlivých stranicky srocených politických lhářů představuje jenom hrubou tendenci. 

V krajských volbách každý kraj je poznamenán místnímu koalicemi a účelovými volebními momentálními spolky. A vlivem místních osobností, kterým se podařilo zaujmout spoluobčany.

Protože žiji v Ústeckém kraji, nedivil jsem se, že mé tušení, že celokrajsky lidé nemají o volby příliš zájem, se potvrdil. V mém kraji byla nejmenší volební účast v republice. Na druhém místě je Moravskoslezský kraj. Čili dva kraje, na kterých se podepsala vyšší nezaměstnanost a menší šance najít perspektivní práci. 

Lidé, s nimiž tzv. nezávazně pokecávám (když jdu nakupovat, dávám na dřevěné kůly v plotě u večerky granule pro potulující se kočky, nebo čekám na šalinu, jak říkám trolejbusu) lidi s nimiž mluvím většinou považují fialovou vládu a premiéra za něco jako prašivé psy. 

Antifialové mínění vzrůstá s věkem. Čili stoupá s tím, jak lidé tzv. staršího věku srovnávají jednání politiků s tím, co z vlastní zkušenosti znají již dlouhá desetiletí. 

Způsob komunikace a jednání dnes v řadě ohledů jsou obdobné jako za komoušů před sametově klíčovou revolucí.

Frantiček Roček


Anketa

Je pro vás jmenování Donalda Trumpa 47. americkým prezidentem: