Irena Ryšánková: Střelba na terč

KOMENTÁŘ

Středy a pátky patří sněmovně a ta utahaně klopýtá služebním zákonem. Prakticky už   snad nikoho ani nezajímá, což je nejlepší cesta k tomu, aby někdo schválil nějakou naprostou katastrofu.

3. srpna 2014 - 07:00

Opozice se strefuje do koalice a naopak. Kdyby se dohodli,  mohli spolu jet na dovolenou. Třeba na Krym.

Svět se mezitím řítí kupředu, Gaza je opět neuralgickým bodem, jako ostatně od doby, kdy jsem se narodila. Ukrajina pozoruhodně ztichla a o sestřeleném letadle se tak nějak přestalo mluvit. Snad proto, že se na veřejnost dostaly snímky kabiny, provrtané přesnými zásahy ráže 30 mm. Kulatý průstřel  dovnitř, roztrhaný výstřel ven. Z obou stran. Tedy ty kanóny musely být dva, každý z jedné strany a musely být nabity tím správným  střelivem… Pozoruhodné. Copak se to asi přihodilo? Že on střílel někdo, kdo neměl, notabene z něčeho, o čem se doteď nemluvilo? Čí byl  bitevník  Su-25, který zaregistrovali Rusové na radaru? A byl Su-25  jeden nebo byly dva? Německá kancléřka pochopila, že by asi bylo dobré se s Ruskem nějak potichu domluvit. Spojené státy a NATO se v médiích i nadále nechávají slyšet, že Rusko je hnusné a odporné a že je potřeba zbrojit víc, „abychom se mu mohli postavit na odpor“. Taky chtějí do definice války zahrnout například i kybernetickou válku a brát to jako důvod, kdy jeden stát NATO pomůže takto „napadenému“. No, to už tu jeden takový, co si myslel, že vybředne z krize válkou byl, že…

A zatímco Obama čelí žalobě a tápe, čemuž se věnují všechna média, jaksi tiše a nenápadně prochází kolem ebola. Zemřel šéflékař, který se staral o nemocné, letadla nicméně stále létají, cestující se stále přesouvají z kontinentu na kontinent…  Myslím, že nás brzo čekají jiné starosti, než s Putinem.

Ředitel rozhlasu Duhan pilně dává rozhovory, které mu Tereza Krásenská domlouvá. Možná by neměl. Poslední rozhovor v iHNed by se dal nazvat kálením do vlastního hnízda. Neustálým opakováním, že rozhlasový marketing nestojí za nic z něj lepší marketing neudělá. Ostatně, nevím tedy, když je ten marketing tak špatný, proč do jeho čela  (a čela komunikace) neustále jmenuje tedy hloupé šéfy a ještě hloupější šéfové.  Ředitele, který si stěžuje, že jeho vlastní firma dělá něco mizerně, dost dobře nechápu. Čeká, že se to změní samo? Úhlednost k řízení marketingu nestačí a ODS už se bát nemusí. Profesionála Duhan odmítl  a sám si poradit neumí.

Olaf Lávka (bývalý poslanec ODA Oldřich Kužílek) a Ester Kočičková budou opět vysílat coby rádio Limonádový Joe resp. Rádio Ořechovka „trvanlivé zprávy“ či „reportáž z místa, kde se nic neděje“. Na stanici ČRo Vltava v pořadu Kabaret v éteru.

Režisérka  dokumentu Šmejdi Silvie Dymáková i redakce deníku Blesk se distancuje od „samozvané demonstrace proti šmejdům“, kterou ve druhé polovině května pořádá na Ovocném trhu v Praze 1 Občanské sdružení Společná obrana financované poslancem a lídrem strany Věci veřejné Vítem Bártou.

Nova vyjevila své podzimní schéma. Nic převratného nás nečeká, jedině je to v hezkém balení. Nekonečné seriály v papundeklu a stále se točící smyčky CSI kdekoliv, nejen v Miami, nás čekají i v nové sezoně.  Mateřská loď Novy, společnost CME, poslala výsledky za první pololetí resp. druhé čtvrtletí. „Výnosy za druhé čtvrtletí končící 30. červnem 2014 činily 204,9 mil. USD v porovnání s 175,6 mil. USD  za stejné období  roku  2013,“ říká se v tiskové zprávě. Konečně alespoň pár miliónků zisku.

1. srpen roku 1972 byl pozoruhodný zejména tím, že dva reportéři Washington Postu – Carl Bernstein a Bob Woodward zjistili souvislost mezi vloupáním do komplexu Watergate a financováním a vedením kampaně prezidenta Nixona.  Ten text, mimochodem, lze nalézt v elektronickém archivu Postu. A dodnes ho lidé čtou. Studenti žurnalisticky povinně.

„Internet zabil noviny,“ prohlásil americký politický satirik , spisovatel, režisér, televizní moderátor , herec a mediální kritik Jon Stewart ve své The Daily Show. Internet zabil spoustu služeb  - poštovní služby včetně telegramů, osobní komunikace, naše pozornost, kabelové televize a další ... Stewart   se pustil do zjišťování, zda interent zabil i tradiční žurnalistiku.  Je mrtvá, stala se obětí vysokorychlostního internetu, konstatoval moderátor. To editor Wall Street Journal pro mobilní telefony, tablety a nové technologie David Ho   říká: „Zprávy přežijí webové stránky“.  Žurnalistika je umění odvážné vyprávění.  Je v naší DNA, abychom byli odvážní. Tak proč máme tak často strach z techniky?  Ho přirovnal noviny a webové stránky na vinylu a CD. Ve světě streamingu hudby a písní ke stažení zdarma - stýská se vám po CD?  "Neříkám, že zázračné uzdravení novin je na cestě - digitální obsah jasně vyhrává". Konzum zpravodajství   se přesouvá do mobilu. Ale až Internet věcí  a sesíťování chytrých telefonů  přinese zásadní změnu. Na noviny zbývá grafický, velký propracovaný příběh.

Webové stránky The Independent dosáhly návštěvnosti v červnu roku 2014 více než 40 milionů unikátních prohlížečů.

Seriál Hra o trůnu bude mít v příští sezoně devět nových postav. V tom davu se patrně ztratí, i když si nejsem jista, zda je dobré zahušťovat již tak zalidněný seriál. Ale patrně někoho popraví či se jej zbaví jiným spektakulárním způsobem, jak je zvykem.

Celebrity se v létě fotografují a obšťastňují svými snímky sociální sítě. Manželka Aleca Baldwina, známá jen tím, že je, ehm, manželkou Aleca Baldwina, dává již od Nového roku každý den na svůj Instagram fotografii sama sebe v jogínské póze. V létě ozvláštněno plavkami a vyjádřením manžela, že „Hilaria si musí vytvořt vlastní vztah s médii.“ Proč by měla, chtělo by se zeptat.  Obsesivnější je ovšem bizarní hvězdička Kim Kardashian, která během čtrnácti dnů vyvěsila do prostoru tisíc dvě stě fotografií sebe samé. Alespoň se tím vysvětluje, co celé dny dělá.

Aféra  Gogole, který byl evropským soudem přinucen uplatnit  „právo být zapomenut“ – právo na vymazání a nezobrazení ve výsledcích hledání, má překvapující dohru. Příběh v Oxford Mail, který Gogole musel vymazat z cache, získal medializací takovou popularitu,  jakou před rozsudkem neměl. Původní zpráva   byla čtena jen 28 krát. Vzhledem k tomu, že noviny zveřejnily  skutečnost, že spojení bylo skryté  Googlem,   byla  naráz zpráva čtena  více než 13 000 krát - a příběh o odstranění má více než 10 000 zobrazených stránek… Žádost o odstranění zprávy jí přinesla…    mnohem širší publikum.  

Monika Lewinsky se stala spolupracovnicí proslulého měsíčníku Vanity Fair. Poté, co vylila magazínu celé své srdéčko, napsala do jeho online edice první sloupek. Je tak trochu o ničem, kromě toho, že nám v něm srdceryvně sděluje, že nemá ráda vtipy a žerty na adresu svého „zástoje“ s prezidentem Spojených států.  Jo,  i kouřit se musí umět.

Irena Ryšánková




Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?