Irena Ryšánková: Stále kvokáme. Kromě vlka.

KOMENTÁŘ

Stále kvoká, stále kvoká, říká doktor Chocholoušek. Zdá se, že stálé kvokání je vcelku setrvalý stav.

9. září 2012 - 07:00
.
Vláda kvoká, média kvokají, lid si myslí svoje.

Kauza (bývalého) policejního prezidenta Petra Lessyho na stránkách médií kvete a tato jsou rozdělena podle toho, zda převzala od jeho bývalé mluvčí nějaké dokumenty nebo ne. Ta média, která převzala převzaté jsou rozpačitá, ta která nepřevzala jsou rozpačitá méně. Kopie dovolenky na inkriminované dny, tedy ty, kdy měl Lessy předat onu část spisu té milé dívce s bleděmodrými stíny, je trochu čára přes rozpočet, ale už se ozývají hlasy, že když to Lessy neudělal v pondělí nebo v úterý, mohl to udělat kterýkoliv jiný den. Možná i v neděli.Uznávám, že jsem asi snobský intelektuál, ale domnívám se, že intriky by měly být chytré. Náš ministr vnitra holt není Joseph Fouche, že. A tak si ani nezjistil, že podepsal dovolenku. Z médií nám vymizel. Zatímco při sundávání Lessyho byl v médiích nepřetržitě a obšťastňoval národ nesouvislými zřetězeními slov, teď neříká nic. A to je škoda.Bylo to docela zábavné.

Médii hýbá DPH. Jak to nakonec dopadne nevím, ale mediální naděje jsou asi marné, oni se chlapci nějak domluví a jistě bude dobře.

A taky se nám blíží volby. Předvolební průzkumy v obou veřejnoprávních médiích se od sebe liší – holt rozdílná metodika – ale emoce, ty tu jsou. Uvidíme, jak volby dopadnou. Průzkumy jsou někdy ošidné, jak se
už párkrát ukázalo. Vzhledem k tomu, že středoškoláci by nejraději ve vládě viděli Piráty, TOPku a Dělnickou stranu, plně chápu, že se může volit až od osmnácti. Na druhé straně, pro některé lídry kandidátek by bylo možná lepší, kdyby v médiích moc vidět nebyli.

Zato vidět už jsou billboardy. Trochu se to všechno plete. Senátní a krajské volby se montují s prezidentskými. A tak jsem se s úžasem dozvěděla, který kandidát ano, chce (to mne trochu zneklidnilo), kdo
dbá na hrdost, odvahu a tradici (aspoň nic neslibuje), kdo hodlá dávat sociální dávky jen odpovědným a kdo má jaké řešení. V podstatě je to pořád stejné. Já chápu, že předvolební plakáty a billboardy asi nejsou zrovna gejzír kreativity, ale marně hledám, kdy někdo bude mít odvahu udělat něco opravdu vtipného. Vzpomínám s dojetím na pytlíčky s čajem, semínka a kondomy, které jsem kdysi dostávala. Teď už jen bída,šeď a balonky.

Před několika lety si mi stěžovala jedna žena, že se vysílá Jen počkej zajíci. Domnívala jsem se, že jí, jako učitelce, vadí vlk. Protože vlk je přece chuligán a navíc kouří. Překvapila mne. Vadilo jí, že zajíc vítězí nečestně. Jenže i na mého oblíbeného vlka došlo. Protože kouří. A protože i ruští poslanci zešíleli ze zdravého způsobu života, tak začali diskutovat o tom, že vlčí zlozvyk může poškodit zdravý vývoj mládeže. No, páni. Odpůrci prohlašují, že vlk je záporná postava a tak má i zlozvyky. Takže všechny staré filmy, v nichž se kouří snad i v tramvaji, vyhodíme? Chápu, že kouření škodí zdraví, ale vzpomeňme jen, co dokázala prohibice. Al Capone jen kvetl.Velká vysílací rada si došlápla na Novu, která v pořadu Televizní noviny, podle jejího usnesení „ zobrazoval Romy výhradně jako problémovou menšinu z hlediska kriminálního nebo sociálního, označoval za Romy jedince tmavší pleti ,bez ohledu na to, zda jde skutečně o Romy.“ Nova protestuje, ale uvidíme. Zatím Novu spíš irituje představa, že ji dohání Prima.

Nejen v Česku se zabavují peníze nevhodných občanů. Takoví zastánci Juliana Assange přišli o 200 tisíc liber, což je asi šest a půl milionu korun, které složili jako kauci. Soud hrozí, že zabaví i dalších 140 tisíc (liber) slíbených jako záruka za to, že Assange neporuší podmínky kauce. Peníze byly zabaveny proto, že Assange utekl na ekvádorskou ambasádu. Inu, uvidíme, Británie zatím ekvádorskou ambasádu neobsadila a Assange se zastalo Rusko.

Americký mediální dům News Corp se rozhodl snížit o polovinu roční odměny svým vedoucím pracovníkům, včetně generálního ředitele Ruperta Mudrocha a jeho syna Jamese Mudrocha. Stalo se to kvůli aféře s odposlechy.

Před soud šel vietnamský novinář. Za nabízení úplatku. Novinář ovšem tvrdí, že nabídla byla součástí jeho investigace. Státní noviny Tuoi Tre sdělily, že jejich reportér Hoang Khuong je obviněn z toho, že policistovi nabídl úplatek ve výši 710 dolarů. Khuongova série reportáží o úplatných policistech vloni vzbudila mezi čtenáři hněv a reportáže vedly k zatčení důstojníka, který úplatek přijal. Khuong prohlásil, že dělal pouze svou práci a neměl z uplácení důstojníka žádný prospěch. Khuong čelí nebezpečí až třinácti let ve vězení. Báječná země, kde se dá někdo uplatit 710 dolary.

V úterý napadli hackeři arabské a anglické webové stránky arabské zpravodajské sítě, Al Džazíra. Údajně šlo o skupinu al-Rashedon, nakloněnou syrskému režimu. „To je odpověď na vaši pozici proti lidu a vládě Sýrie, zejména na vaši podporu ozbrojených teroristických skupin a šíření nepravdivých zpráv“, uvedla skupina v prohlášení. Al Džazíra sdělila, že problém byl rychle vyřešen, ale že mohou stále přetrvávat problémy.

Přetrvávání problémů rozhodně přetrvává. Můžeme o tom svorně kvokat, ale tím je nevyřešíme. Inu, hrdinové vymřeli a tak už zbývá jen to kvokání.
  .
Irena Ryšánková





Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?