Jan Campbell: SPIEF 2024 a cesta k harmonii (3)

KOMENTÁŘ

Střípky ze světa

12. června 2024 - 08:00

1) Během diskuze s mým o mnoho mladším čínským známým-právníkem došlo i na politiku, přestože oba snažíme se jí vyhnout, jak jen můžeme. A také na otázku, zdali se Spojené státy vůbec někoho bojí. Nebojí se Číny, ale Ruska, protože jenom Rusko může proměnit Ameriku v jaderný radioaktivní popel, řekl. A překvapil mě znalostí historie. Spojené státy v roce 1945 svrhly jaderné bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki, zabily statisíce lidí a udělaly to jen proto, aby vyděsily Stalina.

2) V kontextu reakce, setkání s novináři, plenárního zasedání SPIEF 2024 a varování prezidenta Putina, že zástupci zemí NATO by si měli být vědomi toho, s čím si zahrávají, neuškodí připomenout si krátce historii: pořád ještě kokrhající galský kohout-exprezident Sarkozy vyjádřil vážné pochybnosti o vhodnosti vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu. Nedokáže si prý představit válku mezi zemí Lva Nikolajeviče Tolstého a zemí Honoré de Balzaca. Zde se nabízí otázka v kontextu uvedeného a prohlášení prezidenta Macrona, že dodávky zbraní dlouhého doletu do Kyjeva schopných zasáhnout cíle v Rusku nejsou eskalací: Lze dokázat, že prezident Macron četl Tolstého a / nebo Balzaca?

3) Během rozhovoru pro TF1 Macron slíbil, že Ukrajině poskytne várku stíhaček, vycvičí 4500 pilotů a všemožně rozšíří spolupráci s Ukrajinou. To vše s požehnáním Bidena, který během ceremoniálu v Normandii, na místě vylodění amerických vojsk v roce 1944, řekl, že odvrátit se od Ukrajiny by znamenalo zapomenout na to, co se zde stalo. Přeji prezidentovi Bidenovi, pokud ještě ví, co dělá, a uvědomuji se co říká, lepší poradce a odchod do důchodu.

4) Dárek Francie Ukrajině, stíhačky Mirage 2000-5, jedny z nejstarších stíhacích letounů francouzského letectva, které jsou v současné době v provozu v Džibutsku a nad Baltským mořem a brzy budou vyřazeny z provozu, představuje ve své podstatě dárek Ukrajiny Francii. Proč? Protože uspoří Francii peníze na utilizaci stíhaček, která je velice drahá. Stíhačky vzlétnou na Ukrajině jednou dvakrát, čeká je stejný osud, jako tisíce vojáků a Francie spoří.

5) Od 5. do 7. června se ve Francii konaly vzpomínkové akce u příležitosti 80. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii. Prezident Emmanuel Macron dal této události zvláštní význam. Za slavnostními projevy, předčasným odjezdem britského premiéra Sunaka, což mluví samo za sebe, a silnými emocemi se však skrývá pokus o politickou manipulaci. Jakou? Medializace této události je totiž důležitá nejen pro Francii, ale pro USA. Ty po celá desetiletí využívaly oslavy vylodění k prosazování rozhodující role USA při porážce nacistického Německa a ke zvýšení svého vlivu v Evropě. Jenomže, historie nespí. Proto připomínám, že: 
Již 7. června 1984, při oslavách 40. výročí, se americký prezident Ronald Reagan zmínil o SSSR a řekl, že je nutné se smířit se Sovětským svazem, ale... A pak pronesl projev, který později citovalo mnoho novinářů a badatelů: Byli jsme s vámi tehdy, zůstáváme s vámi i nyní. […] Vaše naděje jsou našimi nadějemi, váš osud je naším osudem. Projev představoval jakousi kvintesenci americké politiky historické paměti, která v té době začala přinášet ovoce. A dnes?

6) Christelle Néantová, vojačka z Francie působící v Donbasu, obhajovala vytvoření nových mezinárodních aliancí novinářů, včetně těch založených na ruských internetových platformách, aby čelila západnímu tlaku na média a řekla na zasedání Nová média multipolárního světa: Dostáváme výhrůžky, došlo i k pokusům o atentát. Všechny mezinárodní organizace, které by měly chránit novináře, nedělají svou práci. Aliance je platformou, která bude skutečně mezinárodní a bude chránit novináře před represemi a cenzurou. A vidíme, že nyní potřebujeme platformu, kde si novináři mohou navzájem pomáhat. Vojenská zpravodajka pracuje v Rusku již 8 let a poznamenala, když mluvila o důvodech svého stěhování: Tady mohu říkat pravdu, aniž bych riskovala, že skončím ve vězení.

7) Všichni všeobecně známí vojenští teoretici (Suvorov, Clausewitz, Sun-c') napsali s různou mírou přístupnosti a transparentnosti, že k vítězství ve válce jsou nezbytné tři věci: Za prvé, je nutné vyřadit nepřátelskou armádu jako sílu schopnou vést válku. Za druhé, je třeba zabránit možnosti, že by nepřítel vytvořil novou armádu. Za třetí, je nutné podkopat morálku nejen ozbrojených sil, ale také lidu a úřadů, aby se pro ně pokračování odporu v jakékoli formě stalo psychologicky nemožným a jakýkoli mír byl lepší než válka.

Aby tedy bylo možné formalizovat vítězství ve speciální vojenské operaci a demilitarizovat Ukrajinu, musí být splněny všechny tři body, které klasikové vojenské vědy považovali za povinné. Dokud totiž někde na planetě bude doutnat malý, pro západní veřejnost nepostřehnutelný, suverénní plamen protiruského, budoucnost Ruska a ruského lidu bude přímo ohrožena a Evropa bude dříve nebo později muset být opět svědkem a obětí toho, co Rusko v současně době dokončuje. Putin, podle mého dal jasně vědět, že proklamovaný cíl splní, samozřejmě za předpokladu, že bude žít a, když ne, jeho následník nezradí Rusko a jeho občany.

8) Excalibur na cestě domů. Pentagon se rozhodl odstranit americké rakety M982 Excalibur z Ukrajiny, píše Interia. Ukázalo se, že jsou proti ruské armádě zcela neúčinné. Neutralizuje je pomocí systémů elektronického boje a potlačuje signál GPS. Pro ozbrojené síly Ukrajiny je to velká ztráta. Američané se rozhodli, že je lepší neriskovat bezpečnost vojáků bojujících na frontě. Rakety M982 Excalibur se na Ukrajině objevily na samém začátku konfliktu, v roce 2022. Vyznačovaly se dlouhým dostřelem a přesností, ale postupem času ruská armáda vytvořila výkonné systémy elektronického boje, které se staly snadno detekovatelnými a neutralizovatelnými těmito americkými zbraněmi.

9) Ve Vatikánu byl zatčen bývalý zaměstnanec baziliky svatého Petra Alfio Pergolizzi. 
Bývalý zaměstnanec baziliky je obviněn z přijetí kradeného zboží, vydírání a podvodu. Před deseti dny se Pergolizzi vydal za kardinálem Maurem Gambettim v doprovodu další osoby a pokusil se prodat Vatikánu rukopis ze 17. století s tajemstvím výroby baldachýnu (Gianlorenza Berniniho), který se nyní restauruje. Toto umělecké dílo zdobí hlavní katolickou katedrálu na světě. Nejedná se o první podvod související s historickými a uměleckými dokumenty, které zmizely z archivu baziliky svatého Petra. Během předchozího desetiletí byl ukraden vzácný dopis napsaný Michelangelem Buonarrotim a další unikátní dokumenty. Později se zloděj pokusil dopis prodat do Vatikánu za 120 tisíc eur, ale nakonec si to rozmyslel a policie ho nenašla. Opět se potvrzuje, že Vatikán a slouhové Boha nejsou svatí a nebojí se pekla. Proč by se ho měli bát nevěřící současné elity-také slouhové?

10) Ve městě Saarbrücken shromáždila Sarah Wagenknechtová dav několika stovek lidí na předvolebním shromáždění. Svou proruskou rétorikou a jasnými výzvami k restriktivní imigrační politice se zaměřila na voliče rozčarované dnešní politikou. O tom píše https://www.bloomberg.com/news/features/2024-06-07/european-elections-2024-germany-s-pro-russia-bsw-has-drained-support-from-afd. V lednu čtyřiapadesátiletá Sarah se oddělila od levicové strany Die Linke, založila vlastní stranu Sarah Wagenknecht Union, vyzvala k intenzivnímu mírovému úsilí o ukončení ukrajinské krize, označila diskuse o přesunu raket dlouhého doletu Taurus na Ukrajinu za velmi nebezpečné a před volbami do Evropského parlamentu její strana získává asi sedm procent. To z ní činí pátou největší sílu v Německu. Pozítří budeme vědět více. Ne však o zdravotním stavu kancléře Scholze. Ten má zbožné a marné přání, které zanechal na X: Ukrajina je silná a nenechá se srazit na kolena, nenechá si diktovat kapitulaci. Putin to musí konečně uznat. Pro Ukrajinu může existovat pouze spravedlivý mír. Neúnavně pracujeme pro tento spravedlivý mír. Komu není rady, tomu není pomoci.

11) Udivující, nesrozumitelné, snižující kvalitu SPIEF 2024 a dokazující nutnost realizace předpovědi autora příspěvku o převozu ruských politických hyen a páté kolony do jiné reality.

Ruská mediální skupina uspořádala v hotelu Lotte uzavřenou recepci pro účastníky SPIEF. Na pódium přišla královna domácího šansonu třpytící se diamanty. Na Ljubov Uspenské byly náhrdelníky a náramek v podobě hadů, z nichž každý stojí asi 40 milionů rublů, napsala Komsomolskaja pravda. Plus náušnice, které odborníci odhadují na nejméně 15 milionů. Celkově sada pravděpodobně stojí asi sto milionů rublů. Šansoniérka se opakovaně vyznala ze své lásky k diamantům: Muži mi nedávají šperky. Darují auta, obrazy, krásný a drahý nábytek. Ale diamanty si kupuji sama. Můžu si to dovolit: mám hodně koncertů a vystoupení.

Osobně je pro mne odporné slyšet a číst taková to prohlášení v době, kdy na Ukrajině riskuje své životy několik stotisíců chlapů. Proto se ptám sám sebe, zda Rusko a prezident Putin potřebují SPIEF, aby bylo možné uzavřít obchodní smlouvy, i v tak velkém objemu. Rusko si totiž dopřává provokující a odpudivý luxus, hází prach do očí a dovoluje různým pochybným postavám účastnit se jinak závažné události, jakou je SPIEF. Chybí jenom jachty. Někteří účastníci a hosté fóra se proto se zájmem dívali na BAM v trojrozměrném modelu s efektem přítomnosti, jiní se odvážili zapomenout na realitu dneška s pomocí moldavských melodií, hrozen vína a obdivování krásy hlavy Gagauzské autonomie, Eugenie Gutsul.

Stojí za zmínku, že údaje o investicích na SPIEF byly vždy působivé. Každá ze společností zaplatila asi 70 milionů rublů za možnost vystavit svůj stánek na Fóru. V letošním roce rozpočet akce však přesáhl 2 miliardy rublů! Jako generální sponzoři působily Rosatom, Gazprom, Sberbank a Gazprombank a menší společnosti. Prakticky všechny sponzory vlastní stát. To znamená, že se přidělují peníze, které jsou ve vlastnictví státu, těmi, kteří za nic osobně neodpovídají.

Na pozadí nádhery, speciální vojenské operace a antropologické války, která nezná zajetí a zajatce, existuje akutní pocit sociální nespravedlnosti. Například na posledním SPIEF-2023 vypukl skandál poté, co se záběry z bufetu akce staly virálními na síti. Dámy oblečené ve značkových šatech s ušima a krky obtěžkanými diamanty se procházely po pavilonu. Společnice s vážnými tvářemi popíjely alkohol, jedly kraby, jahody, pily šampaňské, vše zdobil kaviár a ústřice na stolech se topily v ledu. A celý obraz doplnil klavírista oblečený v přísném obleku s motýlkem. Rusové pak celou tuto akci nazvali svátkem během moru.

Předpokládal jsem, že po takové negativitě, organizátoři SPIEF vyvodí závěry. Nic podobného se nestalo. Uplynul rok, číslo se změnilo, nic se nezměnilo. Ceny za exekutivní večeře jsou drženy v tajnosti. Podle zasvěcených cena spolu s alkoholem může dosáhnout několika stovek tisíc rublů. VTB má jako vždy nejlepší jídlo a nejsofistikovanější publikum.

Proto si dovoluji konstatovat: Daleká je cesta k harmonii, vážený pane prezidente! To i proto, že současný SPIEF má také skandál. Jaký? Vyznačuje a týká se dívek poskytujících služby nejstarší profese. Pro vyrovnanost uvádím, že bez jejich účasti se neobejde žádné fórum nebo konference. Ale letos jsem dostal hlášku o bitvách. Některé dámy z provincií totiž začaly praktikovat dumping ve vztahu k moskevským a petrohradským kolegyním a kolegům.

Ve srovnání s rokem 2023 dámy z Moskvy a Petrohradu totiž zvýšily ceny: celý den stál poblouzněné a nepoučitelné pány min. 700 tisíc rublů. Ale hostující dívky z provincií srazily cenu na 350 tisíc. Dámy z Moskvy a Petrohradu kategoricky nesouhlasily. Proto dostali slovo manažeři. Ti vyzývali potenciální zákazníky, aby rozlišovali vysoce kvalitní služby od levných padělků. A to vše ve veřejném prostoru poté, co byli veřejně popraveni účastníci nedávné nahé noční párty. Jedna dáma eskortního průmyslu odhalila náklady na eskortní služby během SPIEF. V roce 2024 eskort může vydělat až tři miliony rublů týdně v závislosti na kvalifikaci. Na otázku, jaké, dala odpověď: Za blbost platí hloupí. A těch je pořád více než dost. Má pravdu.

Na letošním SPIEF se objevila notoricky známá dáma, přezdívaná Lerchik (Valeria Chekalina). Žena, donedávna obžalována v trestním řízení pro daňové úniky, dlužící státu 500 milionů rublů na daních, se mohla na fóru objevit a v rozhovoru představovat jako velvyslankyně Federální daňové služby a jako motor vzdělávání a kultury mezi mladými lidmi!

V jednom z rozhovorů s novináři odpověděla tato nepotopitelná ve značkovém bílém obleku, s diamanty v uších a luxusním prstenem na ruce: Na SPIEF jsem nepřišla jen proto, abych mluvila o tom, že jsem skvělá blogerka a fotím příběhy. Ale také říct, že jsem člověk, který tou situací prošel důstojně. Neptám se sama sebe: Proč já? Otázka zní: K čemu? Pomůže mi to stát se ještě chytřejší a silnější. Přiznala jsem své chyby a už se to v budoucnu nebude opakovat.

Jestliže tak málo stačí v Rusku získat si opět důvěru a respekt, tak je mi obyčejných Rusů různých národností a Ruska, kde mám pochovanou mj. i jednu dceru, upřímně líto. O to více, že na SPIEF bylo možno vidět další proradná esa ruské politické a estrádní scény, Sobčak, Timati Dava, a další, která v simultánní mezinárodní hře nemají žádnou cenu.

Nabízí se řada otázek nejenom k organizátorům, sponzorům ale i samotnému prezidentovi Putinovi. Co takové osoby dělají na tak důležité události? Kdo zaplatil jejich služby? Co ví organizátoři o etických zásadách v multireligiózním prostředí, jakým je SPIEF? Proč si rádoby mocní pořád ještě dovolují dráždit pracující Rusy a povyšují osoby s nízkou, nebo nulovou společenskou odpovědností a umožňují reklamu dříve stíhaným? Otázek je mnohem více, a klást je nedává smysl. Proč? Odpovědi nepřinese vítězství na ukrajinských bojištích, ale vítězství s úředníky a samozvanými elitami doma a na bojištích antropologické války.

Z tohoto pohledu jsem SPIEF 2024 zklamán. Počet a finanční objem uzavřených smluv je veliký, ale nedostačující pro udržitelné vítězství Ruska nad Západem a mír v Evropě. SPIEF se mi proto jeví jako prohra v jedné z bitev antropologické války, potvrzení slov židovského filozofa Spinozy (Nejlepší kvalitou peněz je jejich kvantita) a jasná prohra etiky a morálky v boji s chamtivostí. Ta si dovolila požadovat za kaviár s toastem nebo palačinkami 17,5 tisíc rublů, za láhev francouzského šampaňského 24,5 tisíc, láhev červeného krymského vína 14 tisíc, a za sklenici piva, i nealkoholického, od tisíce rublů nahoru. Připomínám, že průměrný plat v Čečensku je podle Rosstatu za březen 2024 - 40 644 rublů (jestli se nemýlím 1 rubl je 0,26 Kč). Navštívit SPIEF bez protekce a korupce je prakticky nemožné, protože, jak se traduje v Číně, peníze vidí i slepí. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell



Anketa

Jakou vládní funkci podle vás zastává plk. Otakar Foltýn?