Od dubna začne platit jeden z klíčových zákonů zdravotnické reformy, zákon o zdravotních službách. Pravděpodobně kvůli chybě, kterou jsme přehlédli už v připomínkovém řízení, by však mohl zkomplikovat léčbu dětí z rozvedených rodin. Proto je nutné ho co nejdříve novelizovat.
29. března 2012 - 07:00
Podstata problému je v tom, že by lékař měl mít nejen před každým vážnějším zákrokem, ale dokonce i před obyčejným očkováním dítěte, souhlas obou jeho rodičů. To by mohl být problém zejména u dětí, jejichž rodiče se rozvedli. Souhlas obou rodičů by lékaři potřebovali nejen u všech invazivních výkonů, jako jsou chirurgické zákroky, plánované operace, diagnostická vyšetření, ale prostě všude tam, kde má dítě strach z bolesti a z „bílého pláště“. Vzhledem k tomu, že se to týká i povinného očkování, skoro bych si mohl myslet, že problematickou úpravu se podařilo do zákona protlačit těm skupinám, které usilují o to, aby povinné vakcinace dětí zmizely.
Nesdílím sice zcela obavy pediatrů z komplikací nebo prodlužování léčby, vždy lze totiž říci, že se jedná o akutní nebo neodkladný výkon. V každém případě by ale lékařům narostla zbytečná administrativa a mnoha bývalým manželům by to zkomplikovalo mnohdy problematickou vzájemnou komunikaci. A co hůř, do potíží by se dostaly i děti nerozvedených těch manželů, kdy jeden z páru třeba kvůli zaměstnání dlouhodobě žije mimo společný domov. Vzhledem k tomu, že chyba, která v zákoně zůstala, se netýká jen malých dětí, ale i mládeže do osmnácti let, je třeba rychle přijít s nápravou v podobě pozměňovacího návrhu.
Jiří Štětina