Hektičtí zákonodárci ovšem zapomněli při novele ústavy o přímé volbě prezidenta na novelu zákona 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání - takže prezidentští kandidáti (na rozdíl od politických stran a hnutí, nezávislých kandidátů na poslance, senátory nebo členy zastupitelstva územního samosprávného celku) mohou (a budou) platit reklamu v komerčních médiích „po americku“, protože jim to zákon explicitně nezakázal (zatímco všem ostatním ano). To už aby ti kandidáti, za kterými nestojí ekonomicky silná lobbistická skupina, začali střádat do kasiček na televizní (a rozhlasovou) reklamu u soukromníků. Je třeba si svá média korumpovat zavčas… Česko se stává evropskou unií elit, „které na to mají“...
Kandidatura na prezidenta umožní nejen zviditelnit sebe sám (takový Tomio Okamura by mohl vyprávět), ale i svou politickou stranu. Což se nepochybně podaří křesťanské demokratce Zuzaně Roithové, toho času v Evropském parlamentu. Lidovci se pohybují po odchodu osobností do TOP09 na hraně parlamentní existence a zviditelnit Roithovou je dobrý marketingový tah. Svou kandidaturu oficiálně zahájila, dokonce i slogan představila a tím fakticky zahájila rok trvající a nepřetržitou kampaň.
V Radě Českého rozhlasu končí Dana Jaklová. Začala s tím, že hodlá hájit zájmy koncesionářů, které rozhlas neposlouchají, podílela s na likvidaci stanice pro mladé Wave z analogového éteru a tvrdě zastávala myšlenku, že rozhlas se fakticky nemá technologicky rozvíjet a vysílat jen analogový zvuk. Spolupodílela se na dlouhém bezvládí, které rozhlas musel zažít po odvolání generálního ředitele Václava Kasíka a zhroucení jejího favorita Richarda Medka. Nakonec, abychom bylo spravedliví, udělala jeden rozumný čin. Snad si svou existenci v Radě dokáže vyhodnotit sama. Ale rozhlas ji přežil, stejně jako přežil všechny dějinné zvraty, které jej za jeho dlouhý život provázely a nepochybně ještě párkrát doprovodí. Bomba která spadla na rozhlas v roce 1945 měla horší účinky. Na druhé straně, od té doby má rozhlas i patro minus čtyři.
Česká televize představila Krizovou mapu Česka. Prohlášení, že se systém opírá o zkušenosti z Haiti, Libye, Pákistánu a dalších míst sice zní děsivě, ale koneckonců povodně 2002 či 2010 by taky nikdo nečekal a tak je lepší být připravený. Občanská žurnalistika v krizi obvykle funguje a proč ji nevyužít. Chystat se na hrůzy není moc optimistické, ale je dobré být vždy připraven.
Evropská komise řekla, že požádala Evropský soudní dvůr, aby rozhodl o zákonnosti kontroverzní smlouvy ACTA, týkající se autorských práv, padělání a internetové svobody. Evropská exekutiva chce zjistit, „zda dohoda ACTA a její provedení je plně v souladu se svobodou projevu a svobodou internetu,“ říká prohlášení. Dokonce i úředníky na nejvyšší úrovni v Bruselu ACTA rozděluje a komisař pro spravedlnost dohodu otevřeně kritizoval.
Nejvyšší soud Evropské unie prohlásil, že webové sociální sítě nemohou být nuceny k instalaci filtrů, které brání uživatelům v nelegálním sdílení hudby a videí, chráněných autorským právem. Evropský soudní dvůr rozhodl, že taková povinnost monitorovat obsah by šla proti pravidlům EU, která zajišťují „spravedlivou rovnováhu“ mezi ochranou autorského práva, ochrany osobních údajů a práva na svobodné podnikání.
Zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro svobodu sdělovacích prostředků Dunja Mijatovic uvítala ruskou iniciativu, představenou prezidentem Dmitrijem Medveděvem, na vytvoření veřejnoprávní televize. Pokusy o veřejnoprávní televizi v Rusku už byly, dokonce se hovořilo o výběru koncesionářských poplatků. Vzhledem k velikosti Ruska ale nebylo jasné, jak to učinit. „Veřejnoprávní vysílání reprezentuje tradiční a nezbytný prvek v mediálních systémech evropských a severoamerických zemí a nezbytnou součástí fungování demokracie,“ řekla. Jen tři evropské země, Bělorusko, Rusko a Ukrajina, doposud ještě nemají veřejnoprávní televizi. „Slyšela jsem argumenty, že není žádný rozdíl mezi státním a veřejným vysíláním, a proto to veřejnoprávní není potřeba. Tyto argumenty neobstojí. Zde nejsou rozdíly, ale hluboká propast mezi těmito dvěma modely vysílání,“ řekla Mijatovic. Medveděv vyjádřil přání vytvořit veřejnoprávní televizi v Rusku ve svém projevu k ve Státní dumě v prosinci 2011.
Rada Evropy vyzvala členské státy EU k posílení redakční a provozní nezávislosti veřejnoprávního vysílání a dalších médií veřejné služby. Výbor ministrů přijal prohlášení a doporučení, v němž vyzývá členské státy obnovit a přizpůsobit rámec řízení veřejnoprávních médií modernímu komunikačnímu prostředí, kde je vztah veřejnosti definován na základě transparentnosti, otevřenosti a dialogu. Doporučení navrhuje hlavní zásady, kterými by se mediální organizace veřejné služby měly řídit : samostatnost, odpovědnost, efektivní řízení, vstřícnost, odpovědnost, transparentnost a otevřenost.
Bangladéš zakázal použití anglického slangu známé jako „Banglish“ v televizních a rozhlasových stanicích. Tento krok vítají odborníci, kteří se obávají zahraniční invaze do jazyka, kterým hovoří nejméně 250 milionů lidí na subkontinentu, záměrným zkreslením bengálského jazyka nebo vyslovováním bengálských slov ve zkreslené formě. Nejvyšší soud vydal příkaz „obhájit posvátnost naší mateřštiny“ a zastavit „znásilňování“ bengálštiny a jejích 1000 let historie. Stejný problém řeší i Indie s „Hinglish“ - kombinací hindštiny a angličtiny.
Podle nové studie vydané Media Woman Center stále dominují americkému mediálnímu průmyslu muži. Zatímco 73,5 procent absolventů žurnalistiky a masové komunikace v roce 2011 byly ženy, podíl žen pracujících v médiích stále klesá. Zpráva o postavení žen v amerických médiích 2012 ukázala, že ženy obsadily 40,5 procenta pracovních míst v novinách v roce 2011, ve srovnání s 36,6 procenta v roce 2010 - ale ve sportovních zprávách tvoří ženy 11,4 procent editorů, 10 procent publicistů a 7 procent novinářů. Ženy tvořily v roce 2011 jen 22 procent místních zaměstnanců, ve srovnání s 29,2 procenty v roce 2010. Jen 18,1 procent ze všech ředitelů rozhlasového zpravodajství byly loni ženy. Ženy tvoří 21,7 procenta hostů v nedělním talk show na NBC, CBS, ABC, CNN a Fox News. Ženy byly objektem jen 24 procent novinových zpráv.
Ona holt binec na pracovních stolech snáší málokterá (taky ho mám).
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková