Krmič národa Andrej Babiš kupuje prý „definitivně“ Blesk. Vazba bulváru na potraviny není náhodná. Chléb a hry byly podmínkou moci už ve starém Římě. Oligarchizace médií radostně cválá kupředu. Je to takový návrat v dějinách. Před válkou to bylo docela běžné. Média na tom nejsou zrovna dobře, inzerce není v nejlepší formě a tak se média stala pro kupce dostupnějšími. Oligarchové zavětřili. Co si od toho slibují, to fakt nevím. Mediální vyfutrování politické budoucnosti? Budou mít nějakou, pokud hry nebude následovat dostatek chleba ?
Český rozhlas slaví tento víkend své výročí. Od soboty běží osmačtyřicetihodinové vysílání s devadesáti statečnými hosty. Stateční jsou ale spíš Lucie Výborná a Jan Pokorný, kteří těch 48 hodin potáhnou. Budou vysílat z Václaváku. Pokud by někdo chtěl pojmout výročí poněkud badatelštěji, pak je mu k dispozici Rádio Retro. Může si tam poslechnout třeba Čapkovu Matku.
Rozhlas má své hrdiny. První obětí okupace byl slovenský redaktor Pavol Donner, který hned 15. března vyskočil z okna v šestém patře ve chvíli, kdy němečtí vojáci vcházeli do budovy. Dr. František Kocourek a jeho vrána, kroužící nad Václavským náměstím během vojenské přehlídky Wehrmachtu je moment, o němž se učí děti ve školách. „Odkudsi zdaleka přiletěla nad Prahu také velká černá vrána, která se spustila a plachtila od Muzea dolů k Můstku. Divila se asi tomu obrazu, který viděla pod sebou.“ Zemřel v Osvětimi v roce 1942.
Kdykoliv jsem viděla polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, vzpomněla jsem si na rok 1968. Vladimír Fišer, Karel Jezdinský, Jeroným Janíček a Věra Šťovíčková vyzývali ke klidu a za jejich hlasy se ozývala střelba. Ostatně střelbu a holínky by mohl mít rozhlas už skoro ve znaku.
Veletrh Svět knihy připomíná bazar plný slev. Pokud zde dostanete DVD za 10 Kč, znamená to, že obsah vydavatel dotuje, neb jen poplatky autorskoprávním vyděračům jsou větší. Ve čtvrtek se zde odborníci z Akademie věd, Národní knihovny a vydavatelství přeli na odborné konferenci, jak bude či jak by mělo vypadat publikování vědeckých knih ve věku e-knih. Nekompromisní postoje, chránící papírové vydání, mírnil jeden z pořadatelů, Michal Rada z Centra společných činností AV ČR, který je velkým zastáncem publikování v elektronické podobě.
Moderátor Štěpán Kotrba zahájil konferenci citátem I Have a Dream. „Dnes ráno jsem se probudil, zborcen studeným potem. Měl jsem také sen. V něm knihy v mé knihovně nesouhlasily s mým způsobem jejich čtení a během mého spánku uspořádaly workshop o mé kompetenci v e-gramotnosti. Spojily se po internetu kvůli odborné konzultaci s odbornou knihovnou Psychaiatrické léčebny v Bohnicích a konzultovaly též Tomáše Böhma, ředitele Národní knihovny, neb ho mám mezi přáteli na facebooku. A to jen proto, že jsem před usnutím odložil na polici knihu Kathleen Taylorové Brainwashing na studii o změnách amerického charakteru Osamělý dav od Davida Riesmana…“ Moderátora prý utěšuje jen to, že to byl sen. I když „logicky promítající nastupující budoucnost znalostní společnosti a internetu of thinks, internetu věcí, do současné reality.“
Workshop o eknihách ve vědeckém prostředí pořádala Akademie věd České republiky a Iniciativa informatiky pro občany. Převzal záštitu předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš. Ten považuje rozvoj moderních technologií vedoucích k popularizaci vědy a propagaci vědecké práce za důležitý. Věří, že elektronické knihy jsou a budou jednou z velice významných možností publikace ve vědě.
A to není sen…
Elektronické knihy jsou běžnou součástí života – setkáváme se s nimi v dopravě, v čekárně, ve škole… Už se dávno nejedná jen o geekovskou hračku pro nadšence. I přes to, že trh ebooků se stále zmítá v určitých bolestech, patří tento segment rozhodně k těm, kterými je nutné se zabývat. Pro čtenáře existuje spousta možností, jak s elektronickou knihou pracovat – od jednoúčelových čteček eknih, které však stejně jako kdysi jednoúčelové mobilní telefony vymírají, až po tablety, nebo třeba „chytré“ televize. Záleží pochopitelně na tom, jak ke čtení každý člověk přistupuje a s rostoucími možnostmi techniky i na tom, kolik chce mít zařízení.
Pro vydavatele je pak jednou z nejdůležitějších otázek ta, v jakých formátech knihy vytvořit.
Google ve čtvrtek oznámil půl tuctu aplikací speciálně konstruovaných pro práci s Google Glass. Zprávy CNN, módní časopis Elle, stejně jako on-line aplikace Tumblr a Evernote byly mezi nimi.
Obamova administrativa se snaží o vzkříšení mediálního zákona z roku 2009, který by má ztěžovat vládě získávat telefonní záznamy občanů bez soudního příkazu. Podstatné na této informaci, uniklé z Bílého domu, není to, že se policejnému špiclování snaží Obama zabránit, ale že je doteď možné.
BBC jmenovala nové redaktory stěžejních zpravodajských pořadů Newsnight a Today . Zástupce šéfredaktora Guardianu Ian Katz přebírá show Newsnight na BBC2. Nahradil Petera Rippona, který opustil program na vrcholu skandálu Jimmyho Savila v loňském roce. Katz byl v listu The Guardian od roku 1990. Jamie Angus, který je v současné době zástupcem šéfredaktora Newsnight a komisař pro BBC News Global, převezme snídaňový program Radio 4 Today od Ceriho Thomase, který byl nedávno jmenován vedoucím zpravodajských pořadů BBC.
New Yorker uvádí mezi veřejnost aplikaci Trezor – „open-source anonymní e-mailové schránky“ na bázi software Tor. Trezor byl postaven Aaronem Swartzem a editorem Wired Kevinem Poulsenem. Trezor „umožňuje uživatelům sdílet informace, zprávy a soubory s redaktory New Yorkeru a je navržen tak, aby poskytl občanům větší mírou anonymity a bezpečnosti než konvenční e-mail“… který může sledovat vláda, zapomněl ovšem dodat New Yorker. Takto si představuji profesionální žurnalistickou službu v oblasti ochrany zdrojů. TOR, The Onion Router, umožňuje na Internetu skrýt vaši identitu a vámi přenášená data. Data jsou zasílaná přímo od vás šifrovaně k prvnímu onion routeru v řetězci (který ustavuje Tor) a veškerá další komunikace mezi routery, kteří si předávají payload a řídící informace je taktéž šifrována (každé spojení jiným sdíleným klíčem). Ke stažení je aplikace včetně laikjovi srozumitelného návodu i na české stránce http://tor.security-portal.cz/. Šifrujte. Chraňte si své soukromí.
Nadace World Press Photo popírá obvinění, že její fotografie roku je falešná. V únoru panel mezinárodních rozhodčích ocenil fotografii Paula Hansena „pohřeb v Gaze“, ukazující procesí plačících mužů, nesoucích těla zesnulých palestinských dětí zabalené v prostěradlech. World Press Photo předložila soubory pro soudní přezkum, ke kterému dojde na základě diskuse, kterou podnítil blog obrazového analytika Neala Krawetze. Ten tvrdil, že fotografie byla složena ze tří samostatných obrazů. Po provedení vlastního šetření World Press Photo tvrdí, že Krawetzova analýza je „hluboce“ vadná.
Federální vyšetřovatelé v USA tajně odposlouchávali a zaznamenávali dva měsíce telefonní hovory reportérů a redaktory The Associated Press. Redakce to zjistila zveřejnila spolu se s stanoviskem, že jde o „vážný zásah do ústavních práv přístupového bodu ke shromažďování a zveřejňování zpráv.“ AP řekla, že ministerstvo spravedlnosti informovala o tom, že příslušníci donucovacích orgánů získali záznamy z více než dvaceti telefonních linek redakčních kanceláří a novinářů, včetně jejich domácích a mobilních telefonů.
Moderátor večerních zpráv CBS Evening News Scott Pelley kolegům novinářům vyčinil při převzetí ocenění z Quinnipiac University. Mají se přestat starat o to, aby jako první publikovali příběh, a mají zabránit používání sociálních sítí pro získávání informací, protože tam prý jsou „pouze drby.“
Moderátor John Humphrys byl oceněn za rozhovor s Georgem Entwistlem na vrcholu krize Jimmyho Savila, která zpečetila osud tehdejšího generálního ředitele BBC.
Adblock Plus, vynikající bezplatný softwarový doplněk webových prohlížečů i sociálních sítí, který blokuje nechtěné reklamy na webu, reagoval na několik zpravodajských kanálů v Německu, které povzbuzují čtenáře, aby si odinstalovali službu blokování reklam a snažili se zakázat jeho používání. Spiegel Online, Sueddeutsche.de, Faz.net, Zeit, Golem.de a RP Online zahájily společnou kampaň dotazem uživatelů k opuštění této funkce, nebo přinejmenším nastavení výjimky pravidla pro jejich konkrétní stránky. V horní části titulní strany Spiegel říká: „Spiegel Online je pro vás zdarma. Jsme plně financováni z reklamy. Adblocker pro nás znamená, že jsme se nedostali zaplaceno za naši práci. Proto vás žádáme, aby upustili od užívání Adblockeru nebo povolili výjimky z pravidel pro Spiegel Online.“
Marně.
Šéfredaktor Bloomberg News řekl, že novináři pracující pro zpravodajskou divizi firmy nikdy neměli povolen přístup k jinak omezeným klientským datům Bloomberg. Obvinění, že Bloombergovi reportéři mají už dlouhou dobu přístup do některých klientských dat prostřednictvím všudypřítomných finančních datových terminálů společnosti, vyšlo na povrch minulý týden. Praxe pravděpodobně dala zpravodajům společnosti výhodu oproti konkurentům.
Ikona televizních zprávy ABC Barbara Walters by měla v nejbližší době pohovořit o svých plánech do budoucna. Tedy do důchodu. V březnu třiaosmdesátiletá Walters popřela zprávy, že do důchodu odchází. Ale ne tak docela. Teď je pravděpodobné, že odejde v létě roku 2014. Ale Walters stále nechce zcela odejít z ABC, zachová si roli výkonného producenta „The View“.
Huffington Post ve spolupráci s japonskými novinami Asahi Shimbun expanduje do Japonska. Přehlídku královských oblečků a monitor tisku si budou moci vychutnat i tam. Vychutnávejte neděli.
Irena Ryšánková