Příspěvek jsem napsal 12. dubna, v den, kdy jsem měl vystoupení na konferenci v Jekatěrinburgu na téma-Analýza domácích a zahraničních hodnotových praktik (v kontextu, jak migrace mění hodnotové orientace).
12. dubna 2024 - 20:09
Pro které jsem použil čínské přísloví: Nezáleží na tom, jak pomalu jedete, pokud se nezastavíte, a pro situaci Ruska, tady a ve světě použil metaforu – setkání před zrcadlem studu.
Takové setkání před zrcadlem studu čeká nás všechny, Evropu, USA a ostatní, po Rusku, kteří se zaprodali zisku za každou cenu, dluhu bez míry, zradili sebe a tím i ostatní, včetně dětí. Kteří si necení nemateriálních hodnot a neuvědomují si, že technický a technologický pokrok a všechny průmyslové revoluce minulosti a současnosti v kapitalistickém systému orientovaném výlučně na zisk vedou v nárustu agresivity, a v konečném výsledku, k válce.
Antropologická válka, ve které se nacházíme, a ve které prioritně nejde o nová území a kolonie, ale o mozky lidí, nadčasové hodnoty a přírodě podobné technologie, vynáší na světlo Boží všechny naše staré hříchy spojené se zradou (sama sebe, morálních a etických zásad) chamtivostí, kolonialismem, migrací a hodnotami civilizací, abych jmenoval některé.
Den kosmonautiky
Bohužel, nenacházím čas pro srovnání a analýzu denního tisku a medií, a proto nemohu sdělit, kolik řádek a slov v politicky korektních médiích bylo věnováno tomuto významnému dnu, vzpomínce na prvního kosmonauta Jurije Gagarina a žijícího českého kosmonauta Vladimíra Remka. Je mi ctí, že jsme před léty se mohli osobně seznámit, a i dnes se můžeme občas vidět.
Nebudu se rozepisovat o kosmonautice, ale zmíním se o důvodu letu Gagarina 12. dubna 1961 v kontextu dění s aktuálním obsahem a bezplatnou lekcí pro MO a další příznivce války proti Rusku, přesně deset let před jeho prvním letem do kosmu: 12. dubna 1951.
12. dubna 1951 se totiž v Koreji odehrála skutečně hrdinská epizoda v dějinách SSSR. 36 sovětských MiGů pod velením Ivana Kožeduba se setkalo s armádou 200 amerických letadel: 48 bombardérů B-29 Superfortress a150 stíhaček F-80 a F-84. Americká letadla letěla zničit strategicky důležitý železniční most přes řeku Jalu, přes který byla zásobována severokorejská armáda z Číny. Proč se zmiňuji o setkání sovětských a amerických letadel?
Protože pouze za 20 minut letadlové bitvy sovětští vojáci sestřelili 14 amerických letadel (podle různých zdrojů od 6 do 17) a přibližně 100 pilotů, kteří seskočili na padácích ze sestřelených letadel, bylo zajato Severokorejci. Možná i tento příběh osvětluje nenávist USA k KLDR, negativní zpravodajství o KLDR a její spolupráci s Ruskem, a skutečnost, proč velvyslanectví v Praze se chová více než skromně v české kotlině.
Připomínám, že pouze 16 letadel (z 200) se vrátilo na báze, a že všechna letadla byla vyřazena z provozu. Proto Američané nazývají 12. duben-Černý čtvrtek. Rusové neztratili ani jedno letadlo. A poslali 12. dubna do vesmíru prvního kosmonauta, Jurije Gagarina, a založili novou tradici.
Dárek ke dni kosmonautiky
Ruští vědci z Rosatomu oznámili úspěšné testy plazmového motoru. Tato zpráva na pozadí různých přírodních a člověkem spolu zaviněných katastrof v Rusku a ve světě, spekulací ohledně ukončení speciální vojenské operace na Ukrajině a úrovně mnoha ruských médií, bohužel stále ještě pod kontrolou páté kolony, mohla zůstat bez povšimnutí, kdyby se nejednalo o dárek s dalekosáhlými následky nejenom pro budoucnost Ruska a jeho vesmírného programu.
Připomínám, že se nejedná o prototyp, který byl úspěšně testován (v Troitsku) v roce 2022. Od té doby byl vyroben skutečně hotový a funkční motor pro kosmické lodě na principu fyziky speciálního plazmatu, tj. čtvrtého skupenství hmoty (první tři jsou pevné, kapalné a plynné).
Něco málo vím o plazmě a plazmatronech pro civilní potřeby z doby spolupráce s Kutateladze institutem termofyziky sibiřské pobočky Ruské akademie věd v Novosibirsku. Plazma dává obrovské množství energie, ale potíž je v tom, že je nestabilní. Ruským vědcům se však podařilo chytit a udržet džina v láhvi, a pro západní konkurenty, vypustit džina z láhve s dočasně nepříjemnými konkurenčními následky. Proč?
Plazma pracuje pro člověka a poskytuje obrovské množství energie s malou spotřebou ekvivalentního paliva. Podle Rosatomu, cituji: Pro prototyp plazmového raketového motoru se zvýšeným tahem (minimálně 6 N) a specifickým impulsem (minimálně 100 km/s) byl vyroben plazmový urychlovač s vnějším magnetickým polem. Průměrný výkon takového motoru, pracujícího v pulzně-periodickém režimu, může dosáhnout 300 kW.
Za tímto číslem se skrývají porážka Západu a úspěch Ruska. Faktem je, že funkční plazmový motor je kvalitativně lepší než vše, co bylo dosud vypuštěno na oběžnou dráhu Země a vysláno na planety Sluneční soustavy. Řádově překonává vše, protože tah plazmatu je asi 40krát větší než tah kapalinového paprsku. Jinými slovy a pro lajky to znamená, že motor bude schopen dát obrovskou rychlost velkokapacitním kosmickým lodím, se kterými bude možné organizovat například meziplanetární lety a pravidelnou dopravu nákladu například mezi Zemí a Měsícem.
Pro uvedené příklady použití plazmového motoru Rusko již má své vlastní kosmodromy a supertěžké rakety. Připomínám start Angary z Vostočného den před předáním dárku.
Jaký bude příští dárek
Nevím, protože nejsem věštec. Vím ale, že ruští vědci aktivně pracují na jaderném motoru. Princip jeho fungování je odlišný, ale účinnost není o nic menší. S největší pravděpodobností nebude schopen poskytnout takový tah a specifický impuls, ale bude schopen pracovat velmi dlouho s malým množstvím paliva. A to je velmi důležité pro meziplanetární a jiné mise.
O meziplanetárním lidstvu mluvil před týdnem pan Musk a řekl v odpovědi na otázku futurologa Eda Krassensteina, který se ptal, kdy přijde konec lidské civilizace: Pokud se staneme meziplanetárními a pak mezihvězdnými, naše civilizace bude existovat miliony let. Pokud ne, konec bude pravděpodobně za několik set let.
Podle Muska si lidstvo musí udržet současnou technologickou úroveň, dokud se Mars nestane soběstačným místem pro život, což by se podle něj mohlo stát do 20 let. Nevím, zda v Rusku čtou myšlenky. Osobně hodnotím demografický kolaps za problém, který ohrožuje českou kotlinu, Evropu a další křesťanské země, a plazmový a jaderný motor jako prostředek k úniku Rusů do zahrad Měsíce, Marsu a Bůh ví kam, před hloupostí současných prodejných západních politických a částečně vědeckých elit, které zapomněli, že komu není rady, tomu není pomoci.
Co se děje před startem pilotovaného letu v Rusku
Pilotované lety do vesmíru představují exaktní odvětví, kde se chyby neodpouštějí. Kosmonauti ztělesňují hrdiny, klidné i tváří v tvář smrtelnému nebezpečí. Ale podobně jako ostatní smrtelníci spoléhají na rituály, jež jim mají zajistit štěstí.
Ruský kosmický program, přestože je přísně vědecký, je nejbohatší na pověry a tradice, které založil první let člověka na oběžnou dráhu. Zvyky a tradice, a to mnoha druhů, a jejich dodržování se bere v Rusku velmi vážně. I v tomto směru má západní generace, co dohánět.
Den před odletem do Vesmíru se u Kremelské zdi vzdává hold padlým hrdinům a v duchu se žádá o ochranu při nadcházejícím letu. Po návratu do Hvězdného Městečka je na řadě návštěva pracovny Gagarina ve stavu, v jakém ji legenda den před smrtí opustila. Posádka se podepisuje do pamětní knihy, následuje fotografování u místních monumentů, včetně obelisku Lenina.
Den odletu na kosmodrom začíná snídaní, pro posádku, její imitací. Ve Středisku výcviku kosmonautů se sejde hlavní i záložní posádka s rodinami, instruktory a vedením nad stolem přetékajícím jídlem. Přitom znějí nové a nové přípitky. Posádky vždy jen usrknou. Ostatní mohou své skleničky vyprázdnit. Což se prý často stává.
Když měl v létě 1966 navštívit Bajkonur francouzský prezident Charles de Gaulle, muselo se vybudovat ubytovací zařízení, nazvané hotel Kosmonaut. Tradici s ubytováním v něm zahájil v dubnu 1967 kosmonaut Komarov, který v něm strávil poslední noc před startem Sojuzu 1. Jak je tomu dnes, nevím. Předpokládám ale, že hotel Kosmonaut zůstává základnou pro veškeré procedury, lékařské prohlídky a ceremonie. A tradice, že každý člen posádky před letem zasadí v aleji hotelového komplexu vlastní strom, se dodržuje. Noc před misí posádka sleduje film: Bílé slunce pouště. Film patří mezi kultovní ruské snímky, a má anglické titulky. Pokud si někdo musí odskočit během promítání, promítání se zastaví a pokračuje, až je dotyčný zpátky.
Snídani v den (od)letu servíruje záložní posádka. Před odchodem do autobusu, se chvíli beze slov sedí. Tuto obdobu staré ruské tradice-klid k mentální přípravě na nastávající cestu, dodržuji sám do dnes. Poté co velitel vstal, posádka ho následuje. Po rozloučení velitel podává hlášení předsedovi státní komise s obsahem: Jsme připraveni a uděláme vše, aby byl náš let úspěšný.
Během cesty autobusem na místo startu, v půli cesty autobus zastavuje. Celá posádka vystupuje a společně si ulevuje na levé zadní kolo. I tuto tradici má na svědomí Gagarin, který si takto údajně odskočil během své cesty k raketě.
U rampy představitelé Roskosmosu a oddílu kosmonautů vedou posádku k raketě, a před vystoupením na schůdky k výtahu každého lehce nakopnou kolenem. Jedná se o imitaci mírného trhnutí při oddělení lodi od posledního stupně rakety, a o přání šťastné cesty na orbitu.
Jakmile posádka sedí v křeslech, velitel zavěsí na strop kabiny malý talisman od svých dětí. Ten funguje i jako indikátor beztíže. Ostatní členové posádky mohou přidat vlastní maskoty. Po dokončení kontroly přístrojů a podle tradice řídicí středisko pouští do sluchátek hudbu, kterou si posádka zvolí. Po připojení k Mezinárodní vesmírné stanici se otevírají poklopy a následuje další tradice: Vítání chlebem a solnými tabletami. Podobně je tomu na zemi.
Přeji nám všem let do přestavitelné budoucnosti s takovou pravděpodobností úspěchu, kterou nabízí starý a nový ruský kosmický program a jeho nové motory. Souhlasu netřeba.