V této souvislosti si v letošním roce připomínáme 265. výročí vydání prvního svazku Encyklopedie Denise Diderota, Jeana le Rond d' Alemberta a dalších spolupracovníků.
Evropu v 18. století charakterizovalo nové pojetí člověka a světa, jakož i kritika poručnické role státu a církve a celkové emancipační úsilí. Zápas za svobodu, vědecké poznání světa, stejně jako o uspořádání společnosti podle zásad zdravého rozumu, se projevil v řadě děl zejména v Anglii, Holandsku a Francii. Což vedlo ke změnám ekonomických podmínek, k vývoji společenského sebevědomí neprivilegovaných vrstev.
Encyklopedie vydávaná od r. 1751 – 1772 zpřístupňovala široké veřejnosti výsledky svobodného bádání řízeného rozumem a nastiňovala program osvícenských reforem. Osvícenci se zasazovali o rovnost před zákonem, stejnou možnost sociálního vzestupu, zbavení církve moci, svobodu tisku, agrární reformy a spravedlivý daňový systém. Encyklopedie o přirozené rovnosti lidí uvádí: „ Přirozená rovnost lidí je zásadou, na níž by se nikdy nemělo zapomínat. Ve společnosti představuje základní princip potvrzený filozofií a náboženstvím. Pokud se zdá, že ve společnosti existuje nerovnost, tak byla do ní pouze vnesena, aby se lidé na současném stupni vývoje lépe dostali ke svému cíli, který spočívá v tom, aby všichni byli šťastni tak, jak to je možné v tomto pomíjivém světě“.
Výročí Encyklopedie si je nutné připomínat i proto, že v každém případě otevřela dveře do nové budoucnosti, vznikla šance na spoluutváření jiného světa. pád monopolu na pravdu provázelo i uznání možnosti omylu a také toho, že kus pravdy mohou mít i ti druzí. Přirozená pravda, poznatelná nezávislým intelektem, by měla mít navrch. nad pravdou zjevenou.
Proč připomínám 265. výročí Encyklopedie v tyto dny? Protože myšlenka „rovnosti lidí“ souvisí i s 27. výročím 17. listopadu 1989.