Již tehdy jsem upozorňoval na to, že se jedná o nesmysl. Vezměte si leteckou střelnici, její velikost včetně ochranných pásem musí splňovat určité parametry a absolutně nesouvisí s počtem vojáků. A se stále složitější mezinárodní situací a vzrůstajícím napětím ve světě jde redukce možnosti výcviku naší armády naprosto špatným směrem.
Vojenský újezd Libavá se zmenšil o 31 %. V době projednávání jsem ministru obrany sdělil veškeré odborné argumenty proti redukci tohoto vojenského újezdu. Pan ministr mě ujistil, že to všechno osobně prověří, vezme v úvahu, a že rozhodne v návrhu zákona tak, aby skutečné potřeby armády nebyly poškozeny. Bohužel neudělal nic. Předpokládám, že se teď bude odvolávat na svoji nezkušenost v době projednávání zákona. Tato argumentace ostatně není nic nového, vicepremiér Babiš v podstatě i dnes stále tvrdí, že vlastně není politikem. Myslím, že s blížícími se volbami budeme svědky tohoto alibismu stále častěji.
Redukce vojenských újezdů platí od začátku tohoto roku. Již po několika měsících se právě na Libavé ukazuje, že reorganizace armády byla chybná. Vojáci potřebují obnovit provoz některých cvičišť, například střelnice v Loučce. Ta je však nyní již v civilním prostoru. Naprosto rozumím místním lidem, že se jim obnovení provozu střelnice nelíbí. Musí se najít jiná cesta, každopádně řešení bude spočívat v investici několika milionů korun. A to nehovořím o minimálně dalších třech výcvikových místech, které na Libavé už nemohou fungovat ve stejném rozsahu jako před reorganizací.
Ministr Stropnický obhajoval v prosinci 2014 optimalizaci vojenských újezdů jako promyšlený krok. Sklidil za to ve Sněmovně dokonce i potlesk z lavic poslanců hnutí ANO. Dnes se ukazuje, že reorganizace armády se nepovedla.