Tomáš Sedláček: Radler aneb Letní (vy)prázdnění

KOMENTÁŘ

Hospodářství a hospoda, jak patrno, mají stejný slovní základ. Jsme-li národem hospodským, znamená to, že můžeme být i národem hospodárným.

16. července 2012 - 07:00

Trochu to připomíná situaci s radlerem. Po desetiletí jsme jako Češi pohrdali čímkoli, co nebylo čistě pevně pravé české pivo. Najednou se ale člověk probudí a radler je nejen v plechovkách od všech možných výrobců k dostání úplně všude, všichni jsou nadšení, reklamami se to jen hemží, jako bychom objevili Ameriku (nebo spíše sousední Německo, kde, tuším, má toto lahodné kvazipivo původ). Tak jsme se trochu osvěžili, a teď k tomu hlavnímu.

Nejsem vůbec příznivcem spikleneckých, natož konspiračních teorií, dělám si z nich rád při přednáškách legraci, pokud jsem na ně tázán, ale po událostech minulých dvou týdnů člověku skoro nezbývá nic jiného. Ano, policie a soudy by asi neměly rozhodovat, kdo bude sedět ve vládě, zato by měly rozhodovat, kdo bude sedět. Tomu ale (s)prostý občan nemůže rozumět, protože oficiální stanoviska nedělají nic jiného, než že v člověku vyhlodávají hlubší a hlubší otazníky spikleneckým směrem.

Jak se to týká ekonomiky a ekonoma? Hodně, protože úspory vis-a-vis nekončícím podezřením na nehospodárné plýtvání se budou národu - včetně ekonomů - jen těžko vysvětlovat. A nejde jen o vysvětlování. Korupce má několikanásobný repelenční účinek na ekonomiku.

Hospoda a hospodárnost
A když už jsme začali tím pivem - hospodářství a hospoda, jak patrno, mají stejný slovní základ. Jsme-li národem hospodským, znamená to, že můžeme být i národem hospodárným. Jak je vidět, i ty naše hospodské tradiční zvyklosti se (radlerem) mění, tak proč by se nemohly změnit i ty naše vleklé nehospodárnosti? V tomto smyslu, přes veškerý ten marasmus, kdy špatné zprávy (v médiích o korupci) vlastně znamenají dobré zprávy (věci se dostávají na povrch a něco se děje), mám jakousi mladickou (snad naivní) naději, že se věci otáčí k lepšímu. Že možná časem nebude politika tak hořká.

Ono to na první pohled vypadá, že jde jen o dvojí hřích - o rozkrádání a o nehospodárnost. NERV již mnohokrát upozorňoval na to, že podstatných úspor by se dalo dosáhnout i změnami v dozoru nad výdaji. Ale náklady korupce jsou ještě mnohem vyšší.

Tak tedy, korupčně postavená (předražená) třeba dálnice nebo cokoli jiného navíc nemá valných kvalit. Kdybychom aspoň za předraženou zakázku získali kvalitní dálnici. Pochopitelně, kvalitní firma, která neuplácí, zato dělá dobře své řemeslo, vybrána nebývá a na řadu se dostávají firmy s jinou (ne)konkurenční výhodou: s kontakty a hroší kůží. A to samé platí o některých politicích.

Další, snad mnohem vyšší cenou, která je ovšem nevyčíslitelná, je to, že korupce je repelent na poctivé podnikatele a podnikatelky. Ti buď se svou poctivostí zkrachují, nebo podnik vůbec nezaloží, protože se chtějí živit třeba šitím poctivých bot a nikoli kamarádšofty s úředníky a politiky, aby ty své nepoužitelné boty vůbec prodali. Cena odpuzení takovýchto podnikatelů je ještě vyšší, než kdyby se korupční peníze jen tak náhodně vyhazovaly oknem nebo pálily.

X-file is corrupted
Pokud se vám na monitoru občas objeví anglicky "file is corrupted" znamená to, že je daný soubor nepoužitelný, nefunkční. Naopak u nás, v češtině, neslavné to dědictví slovníku devadesátých let, když se o něčem v jistých kruzích řeklo, že "je to zkorumpované", znamenalo to, že to je podmazané, tedy vše "hladce ošetřené", takže to "vyjde". Zkorumpovaný ale opravdu znamená poškozený, nefunkční. A tato tajemství se hlídají jako pověstné x-files, tedy tajné dokumenty.

Nalijme si čistého piva v politice a pak si klidně řeďme pivo s jakýmkoli citronově-bezově-grepovým sladidlem. Opačně je to cesta do pekel.

Tomáš Sedláček
Psáno pro HN



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?