Nejracionálněji komunikuje Strana zelených, TOP09 a KDU-ČSL, zatímco Svobodní a Úsvit komunikují nejméně racionálně, tvrdí lingvistická analýza společnosti Bisnode. Zvláště překvapivé je ale vysoké umístění TOP 09.
Urážky a nadávání mezi českými politiky obvykle graduje v pozoruhodné shodě s etapami volebních kampaní. Ovšem vývoj ukazuje, že politická vulgarita a hrubost časem spíše vzrůstá, než aby se kultivovala.
Jistě, politici využívají hrubší slovník k zviditelnění, je to mediálně přitažlivé a lze někdy konstatovat, že občas je tvrdé slovo i namístě, včetně toho, aby sami politici určitou dávku ostré kritiky unesli. Na druhé straně přemíra urážek a nadávek vede k hrubnutí, které padá i na společnost. V neposlední řadě pak vulgarity zastíní podstatu problémů.
U TOP 09 je umístění v horních místech kultivace překvapivé proto, že její politiku a diskusi určuje Miroslav Kalousek. A ten je v urážení králem.
Svého času si už ministryně Karolina Peakce, ani nevím za jakou stranu, zavzpomínala na jednání špiček vládní trojkoalice: „Na druhou stranu nemohu nevzpomenout sprostých psaníček, které mně osobně například pan ministr Kalousek během jednání K9 posílá. Nemohu nevzpomenout slov pana Karla Schwarzenberga, že ‚sedí zase s těmi paky na K9.‘“ Milé paka.
Naposledy upozornil pan Kalousek na sebe, když označil komunistického poslance za „komunistického fízla“ a marně byl za to hnán imunitním výborem k omluvě. Ach ta naivita. "Řekl jsem, že pokládám ten termín za zcela přiměřený, protože termín komunistický fízl odpovídá standardům obecné češtiny. A vyjdeme-li z premisy, že termín komunistický není vulgární, pak to neobsahuje ani žádný vulgarismus," reagoval Kalousek. A dal hned příklad poslanci Danielu Kortemu z TOP 09 (jak překvapivé!), jehož vytočilo vystoupení Josefa Hájka (ANO) ve sněmovně natolik, že ho označil „typicky rázu fízlovsko-estébáckého“. Za potlesku kolegů „kultivovaného“ uskupení. A co provedl Hájek, aby si vysloužil toto označení? U řečnického pultíku seznámil kolegy ve sněmovně s příjmem z podnikání poslance Františka Laudáta (TOP 09). Obvinil jej, že zákon o DPH chce zamítnout proto, že jako OSVČ s příjmem nad dva milióny korun ročně je osoba podjatá.
Ze stejného ovšem časem značně opotřebovaného soudku je lhaní a poměrně velké zastoupení lhářů v české politice.
Osobu, která je za poslední dobu takto označována nejvíce můžeme, dle hrubých odhadů, označil vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Za lháře ho označil opakovaně opět pan Kalousek. Pan Babiš je vůbec jeho oblíbencem delší dobu a jeho jakýsi postarší prohlášení označil pan Kalousek za „výrok analfabeta“. Následně ovšem i pan Babiš kontroval označením pana Kalouska za „notorického lháře“.
Ten si v odhalování „lhářů“ vůbec libuje. Celkem nedávno označil lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečku za naivního pasáčka vepřů, aby následně přitvrdil, že „pan ministr zemědělství je lhář, je bezprecedentní lhář“.
Stejně tak pan Kalousek, ještě ve funkci ministra financí odhalil tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce: "Lžete, pane předsedo poslaneckého klubu. Podlehl jste demagogii zlodějů, jste lhář a demagog." Důvodem bylo Tejcovo prohlášení, že se koalice snaží pod "rouškou noci" připravit stát o majetek v debatě o zákonu o církevních restitucích.
Překvapivé je na tom všem jen skutečnosti, že i mistr urážek a gest zvaných „jednička“, není sám schopen urážky zvládnout a následuje fackovačka studentíka na ulici.
Analýza, podle níž se komunikace politických stran v posledních měsících kultivuje, je doplněna zvýšenou racionalitou komunikace právě u TOP 09. Pokud ji máme dát zapravdu (té analýze), potom musíme konstatovat, že "fízlovská" aféra, byla naplánována velice racionálně v komunikaci s případnými voliči. Jejím předpokladem je ve volební kampani (a na výročí Velkého listopadu) na sebe upozornit. Což se i stalo. A pojede se dále na antikomunistické notě.
Jen stále není jasné, proč se chtěl pan Kalousek vládně paktovat s "těmi" komunisty v roce 2006. Asi nejen proto, že slovo komunistický není vulgární, jak tvrdí nyní.
Jiří Kouda