Hoši a děvčata ze sněmovny (ti co spolu mluví i ti co ne), upadli do podivné letargie a budí dojem, že to vlastně ani nikoho nebaví a v té sněmovně je drží jen povinnost k jejich vlastním rodinám. O rozruch se postaral pouze kandidát na českého prezidenta Jan Švejnar, který se rozhodl, že nepřijme nominaci ČSSD a svého soka Jiřího Dienstbiera, označil za „moc levicového“. Pozoruhodné.
„Hrdinka“ posledních dní Karolína Peake konečně prozradila, jak se bude jmenovat platforma jejího fanklubu Nečasovy vlády. LIDEM. LIDEM je to jedno. Hra na pěkný marketingový tah se může krutě vymstít, neb plebejský lid bude k názvu strany dopisovat leccos. Variant je mnoho. LIDEM navzdory. Prý to vymyslel nějaký fanoušek na facebooku. Houby. Uvidíme, se kterou z velkých stran budou LIDEM fúzovat v příštích volbách. Moc je moc a dva roky jsou krátká doba na splacení dluhů.Protože sněmovna sice získala důvěru, prodlouženou úvěry, případně aktivitami policie, ale nikdo reálně neví, kolik má kdo hlasů, některé zákony se prostě konat nebudou. Takový zákon o NKÚ třeba. Nebo zákon o církevních restitucích.
Antonín Zelenka, který se plácá už několik měsíců na kraji odchodu z rozhlasové rady pro porušení zákona, protože byl šéfem komunikace ministerstva školství, byl novým ministrem briskně odejit (protože nové koště prozatím dobře mete a nový ministr bude jen další v řadě zklamaných nadějí). O jeho osudu má jednat nejbližší volební výbor. Ale otázka je, jestli bude mít o čem, zákon sice asi porušil, ale už nemá jak,
Rozhlas má ovšem ještě jednu novinku. Dětské vysílání tam povede Zora Jandová. Ano, TA Zora Jandová. Poctivě prošla tříkolovým výběrovým řízením a vyhrála stylem start-cíl. Ne o chlup, ani ne o prsa. Ale o několik koňských délek. Některým se to líbit nemusí, ale tak to prostě je. A není důvod nad někým ohrnovat nosík, protože je to „ta herečka“. Předvedla víc, než kdokoliv jiný. Život na volné noze je krutý a vyžaduje absolutní profesionalitu.
Televizi Nova opouští další lidé. Po Pavlu Dumbrovském rosnička Jana Adámková. Vypadá to, jako by Nova jela v jakémsi sebedestrukčním modu a poslední, který odejde, zhasne a vypne vysílač. Je pravda, že už i CME vydala tiskovou zprávu o svém pádu do náruče Warnerům, což je něco, o čem se dlouho špitalo i v politických kuloárech. Informace, že inzerenti reklamu přesouvají z Novy spíše na Primu, následovaly a jsou zřetelně jasné. Zdá se, že silné a neporazitelné „televizi hvězd“ je konec. Ekonomičtí analytici teď budou muset zjistit, kde ten problém začal, kdo ho způsobil a co se vlastně stalo. Rozhodně to ale bude zajímavé.
Nikdo ale nebyl zatím shledán nezpůsobilým pro vedení tak velké firmy, jako se to stalo velkému magnátovi, donedávna obdivovanému Rupertu Murdochovi. Na problém si Mudroch zadělal už tím, že vypovídal o své nevědomosti o telefonních odposleších a hackingu, který provozovali velmi čile jeho podřízení. Zpráva o nezpůsobilosti Mudrocha, kterou prvního května vydala britská parlamentní komise pro kulturu, média a sport, obviňuje magnáta z kličkování a obelhávání poslanců, ale i z toho, že zavíral nad praktikami svých podřízených oči.Na jeho stranu se ovšem postavili Donald Trump, Barry Miller a Jacob Rothschild. Posledně jmenovaný je investičním bankéřem, který kdysi pomáhal Murdochovi s koupí nyní nevycházejícího bulváru News of the World. Nejen tito tři jsou podepsáni pod prohlášením na podporu muže, který vládl britskému světu médií. Přidala se celá správní rada, která mu vyjádřila důvěru. Parlamentu navzdory. Premiér David Cameron čelí skandálu na pokračování a stále vysvětluje své minulé vazby na Murdocha a některé z jeho vedoucích pracovníků v Británii.To dodalo britskému regulačnímu orgánu Ofcom nový impuls ke kontrole Murdochova kontrolního podíl v British Sky Broadcasting.
Baron Rothschild, který byl mezi celebritami, které se na Mudrochovu obranu postavily, byl členem vedení British Sky Broadcasting Group, v níž vlastní News Corp. 39 procent. Rothschild prohlásil, že nelze zapomenout Mudrochovo přispění k rozvoji médií a na to, že „v této zemi“ vytvořil nové odvětví průmyslu - placenou televizi. Murdoch podle něj prý také zachránil novinový průmysl Velké Británie. Inu… a teď ho zničil.Takový je život.
Rebeku Brooks si mezitím pozvala na kobereček britská etická tisková komise. Co tam bude vypovídat, těžko tušit, možná také vlastně o ničem nevěděla. Nevím, nevzpomínám si…, řekne nejspíš 318 krát, jako Nixon při vyšetřování skandálu Watergate.
Novinám se začíná dařit. Alespoň těm, které dávají v USA obsah online. Digitální verze činí v USA asi 14 procent z celkového nákladu denního tisku. Před rokem, v březnu 2011 to bylo podle Audit Bureau of Circulations přibližně 8,66 procenta. V New York Times - který zahájil prodej elektronického vydání v březnu 2011 - došlo za rok k 73 procentnímu nárůstu nákladu, přičemž digitální předplatné překročilo odběr tištěného vydání. Sdělení prosté a následováníhodné. Ale pouze pro toho, kdo nabízí relevantní a řemeslně zvládnutý obsah.
To španělská média jsou drcena hospodářskou krizí. Více než 6230 novinářů přišlo za poslední tři roky o práci ve Španělsku. Protože ekonomická krize. „Čísla za poslední čtvrtletí jsou alarmující a výhled je v temnotě,“ prohlásila Elsa Gonzalez, prezidentka španělské Federace asociací novinářů. Padesát sedm mediálních organizací zbankrotovalo a 23 médií propouští. Nyní ve Španělsku dva největší deníky El País a El Mundo plánují masové škrty pracovních míst. El Mundo plánuje propustit třetinu svých novinářů, a snížit nálady o 195 pracovních míst a El Pais se pravděpodobně zachová srovnatelně. Levicový deník Publico, která hájí oběti ekonomické krize a kritizuje vládnoucí třídu, teď má pouze online vydání, protože mu tiskárna zablokovala v únoru tiskové vydání a musel propustit 160 novinářů. Federace asociací novinářů vyzvala k demonstraci ve 40 městech po celém Španělsku ve čtvrtek, který je Světovým dnem svobody tisku. Požaduje lepší pracovní podmínky pro novináře a zvyšování povědomí o tom, že „oslabení žurnalistiky je také oslabením demokracie.“
Někde už zkoušejí žurnalistiku bez novinářů. Alanem Ritter, počítačový vědec z University of Washington, spustil server Zapaday, který využívá technologii zpracování přirozeného jazyka pro analýzu událostí a story v reálném čase z tisíců zpravodajských zdrojů, vládních a firemních webových stránek a odhaduje budoucí novinové titulky… Zapaday také sleduje trendy budoucích událostí na Twitteru. V červnu, Zapaday zahájí další verzi služby, která bude zahrnovat publicistiku, agregovanou, vybranou, tvořenou automaticky a publikovanou počítačem.
Británie se počítačů děsí. Server Pirate Bay musí být blokován britskými poskytovateli internetových služeb Sky, Everything Everywhere, TalkTalk, O2 a Virgin Media, rozhodl Vrchní soud. „Stránky jako je The Pirate Bay ruší pracovních místa ve Velké Británii a oslabují investice do nových britských umělců,“ tvrdí britského hudebního průmyslu (BPI). V listopadu 2011, BPI požádal skupinu poskytovatelů internetových služeb, aby dobrovolně zablokovaly přístup k webům, které porušují autorská práva. ISP řekli, že nebudou blokovat stránky, pokud jim to nepřikáže soud. Žádost následoval soudní příkaz k zablokování Newzbin 2, místa, také nabízí odkazy ke stažení nelegálního materiálu. Nyní soud nařídil blokovat i Pirate bay. Kritici místo blokování argumentují, že tato opatření jsou neúčinná a mohou být obcházena pomocí proxy servery a dalšími technikami.
USA se zas děsí politické reklamy. Ve snaze zvýšit transparentnost kampaňovité demokracie, americký regulátor elektronických médií Federal Communications Commission vyžaduje po amerických televizních stanicích odesílat do Centrální databáze FCC, která zveřejní data o politických reklamních výdajích on-line. Pro další dva roky se nařízení týká pouze čtyř největších televizních sítí (ABC, NBC, CBS, Fox a) a 50 největších lokálních televizí, celkem asi 200 stanic. Zbývající stanice mají čas vyhovět až do července 2014.
Privátní investoři na rozdíl od států mezitím rozvoj digitálních médií podporují. Tři měsíce po obdržení bezprecedentního grantu 18 milionů USD od Nadace Helen Gurley Brown na vytvoření Institutu „Mediální inovace“ na půdě žurnalistické fakulty Columbijské univerzity je připravena další významná finanční infuze. Škola zajistila 2 miliony USD od Knight Foundation a Tow Foundation na zkoumání osvědčených postupů"pro digitální zpravodajství. „Redakce mají malý prostor pro chyby a nemohou experimentovat při adaptaci na nové technologie,“ odůvodnil dvoumilionovou dotaci Michael Maness, viceprezident pro žurnalistiku a mediální inovace v Knight Foundation.
Přezkum australského mediálního průmyslu doporučil zásadní změny tohoto odvětví a regulační dohled nad navrženými změnami vlastnických pravidel, která zahrnují zavedení nového Test zájmu veřejnosti. Stávající pravidla, která omezují společnost, která vlastní dvě ze tří dominantních médií na trhu by měla být zrušena a nahrazena " pravidlem minimálního počtu majitelů " . Zákonem zřízený regulátor by měl dohlížet na pravidla vlastnictví s oprávněním blokovat navrhované vlastnické transakce, která nepovažuje za změny ve veřejném zájmu. „Koncentrace služeb v rukou malého počtu zájemců mohou bránit volnému pohybu zpráv, komentářů a diskusí v demokratické společnosti“, tvrdí 177-stránková zpráva Convergence Review Committee. Výsledky nyní projednává ministr komunikací Stephen Conroy. Svět se hol mění do digitální podoby. Někdy si říkám, že místo některých lidí by mohl být kompjútr taky fajn.
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková