Petr Dufek: Průmysl drží ekonomiku v posledním kvartále u nás i v Německu

KOMENTÁŘ

Série měkkých dat po pondělních PMI pokračovala i včera, kdy přišly na řadu české sentimenty a německé Ifo.

26. listopadu 2020 - 07:00
I tentokrát se ukázalo, že podnikatelský sektor pociťuje negativní důsledky podzimní vlny pandemie, nicméně v menší míře než v průběhu té jarní.

Průmysl jako nejsilnější tuzemské odvětví vykazuje poměrně silnou míru rezistence a vyhnul se velkým odstávkám, ke kterým ho na jaře dotlačil i rozpad dodavatelských řetězců. Tentokrát se sice musí rovněž vyrovnávat s nedostatkem pracovníků způsobeným karanténami, avšak bez velkých odstávek jede dál. Umožňuje mu to jednak stávající zásoba zakázek i solidní poptávka, která však podle očekávání firem bude v nejbližších měsících slábnout. Když se však podíváme na rozsah předpokládaného útlumu zakázek, ani ten nevypadá tak dramaticky. Dokonce i v případě dalšího vývoje zaměstnanosti to vypadá na zmírňování aktuální vlny propouštění.

Ve stavebnictví, které se doposud těšilo velké zásobě zakázek a jeho hlavním problémem tak byl spíš nedostatek pracovníků, se situace mění. Stavební firmy jsou, pokud jde o očekávanou poptávku, skeptičtější než ve druhém čtvrtletí.



Naproti tomu nepřekvapivě negativně vyznívá nálada ve službách, které jsou opět pandemií a restrikcemi s ní spojených postiženy nejvíce. Firmy jsou zde skeptické, pokud jde o nejbližší měsíce z pohledu očekávané poptávky i zaměstnanosti.

Největšímu pesimismu však tentokrát nepodléhá ani tak podnikatelský sektor, jako spotřebitelé. Jejich nálada je téměř tak špatná jako na jaře a zhoršují ji především obavy z nezaměstnanosti.

Ty se zatím na první pohled nenaplňují, avšak za nízkými počty lidí bez práce můžeme zatím hledat jednak tzv. Kurzarbeit, respektive jeho českou modifikaci Antiviru, a velké přesuny lidí do sféry spojené s e-commerce. Jak silný je tento faktor však teprve ukážou až zpožděná čísla.

Horší nálady v podnikatelském sektoru hlásí tentokrát i Německo, kde se index Ifo zhoršil v důsledku slabších očekávání firem v průmyslu, stavebnictví i ve službách. Při bližším pohledu je však i tam vidět kontrast mezi průmyslem a zbytkem ekonomiky, neboť i přes své zhoršení je nálada v průmyslu stále poměrně vysoko s tím, že firmy se dál mohou těšit z nových zakázek, které jen nerostou tak rychle jako v předchozích měsících. Takže jak pro českou, tak i pro německou ekonomiku platí, že poslední kvartál bude slabý, avšak zdaleka nebude tak slabý, jako ten druhý.

Petr Dufek


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?