Petr Dufek: Průmysl brzdí pád evropské ekonomiky v závěru roku

KOMENTÁŘ

Ještě chvíli bude trvat, než se druhá vlna pandemie v EU propíše do tvrdých dat, nicméně první signály podzimního útlumu už přinášejí předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně.

30. listopadu 2020 - 07:00
Celkový PMI tam v listopadu propadl na šestiměsíční minimum (z 50 bodů na 45,1) v důsledku silného zhoršení situace ve službách. Jde o v podstatě pochopitelnou a vlastně i nepřekvapivou reakci na restriktivní opatření zavedená v řadě zemí v reakci na druhou vlnu koronaviru. Na rozdíl od jara však tentokrát dostaly zásah „jen“ služby, neboť průmysl se dál držel nad hranicí padesáti a oproti předchozím výsledkům jeho PMI korigoval víceméně jen drobně. Listopad sice přinesl i zpomalení trendu nových zakázek, nicméně ty i nadále pokračovaly v růstu.

Ještě sice nejsou k dispozici čísla za všechny velké země, nicméně z toho dostupného „mála“ se dá říct, že výraznějšímu propadu evropských PMI zabránilo Německo. Celkový PMI zde zůstal na rozdíl od Francie (39,9) nad padesátkou, a to především zásluhou průmyslu. S kosmeticky nižším listopadovým výsledkem tam totiž PMI zůstává stále velmi vysoko, i když i tam proud nových zakázek začal zpomalovat. Firmy jsou navíc optimistické, pokud jde o vyhlídky na konec pandemie, a očekávají návrat k normálu na horizontu dvanácti měsíců. Nadějné zprávy o pokroku ve vývoji vakcín evidentně pomáhají podnikatelskému sektoru nepropadat beznaději, a to dokonce i v případě služeb, které současnými restrikcemi trpí nejvíce.



Na listopadových datech si nelze nevšimnout i kontrastu mezi vývojem v německém a francouzském průmyslu. Zatímco u našich sousedů výroba jen mírně zpomalila, ve Francii padá. A stejně tak i zakázky, včetně těch exportních. Naopak společným rysem je klesající zaměstnanost a velké naděje vkládané do dostupnosti účinné vakcíny v příštím roce. V každém případě nejnovější výsledky z největších zemí eurozóny opět naznačují, že propad ekonomiky v posledním kvartále nebude zdaleka tak dramatický jako na jaře. Další pohled na situaci v Německu dnes ještě přinese Ifo, které vystihuje nálady ve zhruba devíti tisících firmách v průmyslu, stavebnictví a obchodě. I v tomto případě se čeká zhoršení, avšak díky pozitivním signálům z průmyslu jen velmi mírné. Situaci v české podnikatelské sféře už v devět hodin poodkryje tuzemský konjunkturální průzkum.

Petr Dufek




Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?