Navštívili jsme Agrární komoru a Potravinářskou komoru a já jsem vyzval zemědělce, aby se víc snažili přesvědčit veřejnost o tom, jakou mají důležitou roli v naší společnosti. Taky jsem se jim omluvil, že mým vstupem do politiky se jím spíš přitížilo, než ulehčilo. A že by měli konečně přesvědčit, jak důležitou roli hrají. Důležitou roli v péči o krajinu a hlavně v potravinové soběstačnosti a bezpečnosti. Po revoluci jsme si řekli, že si všechno dovezeme. Dnes skutečně, z dlouhodobého hlediska, není nikde napsáno, že ty markety budou vždycky narvané potravinami. Musíme být odpovědní dlouhodobě. Je důležité, aby zemědělci vysvětlovali, jak je to s těmi velkými farmami, jak je to s dotacemi, jak je to s řepkou, jak je to se zadržováním vody v krajině atd. A tam si myslím, že mají velké, velké rezervy.
Naše vláda založila Národní koalici pro boj se suchem a já jsem předsedou té koalice. Navštěvujeme obce a snažíme se propagovat to, co se stát snaží v boji se suchem dělat. Myslím si, že spojení zemědělství a voda, je jednoznačné a pro nás je to skutečně priorita. Protože bez vody, jak už bylo řečeno, v Evropské vodní chartě z roku 1968: „Bez vody není života. Voda je drahocenná a pro člověka ničím nenahraditelná surovina.“
Takže je to priorita, mění se klima. Má to i souvislost s klimatem, o kterém tolik teď mluvíme a diskutujeme, uhlíková neutralita a další globální témata.
Od roku 2014, kdy máme v historii zcela novou zkušenost, že dosavadní vodní blahobyt zajištěný existencí nádrží vybudovaných v minulosti a dostatečně doplňovanými zásobami podzemních vod z obvyklého přísunu srážek se mění. Hladiny podzemních vod klesají, nestačí se doplňovat a v některých regionech chybí dostatečná akumulace povrchových vod. Takže, my děláme opatření, vracíme vodu do přírody. Jenom tento rok jsme přidali půl miliardy korun na výstavbu vodovodů a kanalizací, obecních rybníků, my de facto rekultivujeme a dáváme do pořádku jeden rybník denně, pokud si to pamatuju dobře, pane ministře. Děláme všechny opatření, ale je to dlouhodobá záležitost. A jedná se o desítky miliard, to není jen záležitost této vlády. Je pravda, že jsme od revoluce nepostavili žádnou velkou přehradu a o některých mluvíme 20 let atd. A to jsou věci, které potřebujeme zásadně změnit.
My jsme tým. Tým znamená, že nejsou žádné boje mezi Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí, paní ministryně financí je s námi, snaží se sehnat peníze. Takže, je to priorita.
Jsem taky strašně rád, že tady máme hosta z Izraele, pana Segala, děkuju moc za tu knížku. Když jsem navštívil Izrael, hovořil jsem o tom s premiérem Netanjahuem. Když jezdíme do zahraničí, tak je důležité, aby to co tam projednáme, jsme taky uvedli do praxe a to se děje. Měli jsme konferenci, nejlepší experty z Izraele na léčebné konopí. Čeká nás 19. září česko-izraelský seminář o vodě v Poslanecké sněmovně, kde dojde k další výměně cenných informací. Izrael je skutečně příkladem, jednak managementu s vodou, dokonce jsou schopni vodu použít 7–9 krát, pokud si to dobře pamatuji a oni udělali v krajině zázrak, co se týká vody a technologie a to má dopad i na potravinovou soběstačnost. Už se těším se na ten seminář. Naše vláda také podporuje vůbec povědomí o této problematice. 27. srpna, to je příští úterý, otevíráme u Kramářovy vily výstavu Voda a civilizace, která bude přístupná zdarma a má návštěvníky seznámit s touto klíčovou tekutinou a její minulostí.
Chtěl jsem tedy jen říct, že je to priorita, děláme pro to maximum a jsme odpovědní vůči budoucím generacím a není to jen o naší vládě. Jsem přesvědčen o tom, že ti další, kteří přijdou po nás, v tom budou pokračovat. Je to celospolečenský zájem všech politických stran a hnutí.
Ještě jednou děkuji za pozvání a hlavně držím palce. Určitě se dozvíme plno nových věcí, které pak hlavně musíme proměnit do praxe.
Děkuji vám