Eduard Chmelár: Proč vítám vánoční/tříkrálové příměří

KOMENTÁŘ

Když Vladimir Putin ohlásil jednostranné příměří během ortodoxních Vánoc, potěšilo mě to a po dlouhé době to konečně považoval za správný krok v tomto ničivém konfliktu.

8. ledna 2023 - 07:00
Reakce ukrajinského prezidenta Zelenského a amerického prezidenta Bidena (vyberte si v jakém pořadí) mě jen utvrdila v tom, že tihle dva nechtějí mír. Odmítnutí příměří, které říká „nepřítel chce jen využít Vánoce k zastavení postupu našich sil“ není ani vynalézavé, ani nové. Pokud někdo chce použít historicky nepřesné a vždy demagogické srovnání k Hitlerovi, tak to byl právě tento německý diktátor, který stejnými argumenty odmítl papežovy výzvy k vánočnímu příměří, když se blížil k Moskvě. A dnes, když shodou okolností papež František vyzývá také po „konkrétních krocích, které mohou vést ke konci válek“, dostává od Hitlera stejnou odpověď jako před 80 lety. A potom, kde je tady logika, když Rusko vyhlásilo příměří JEDNOTLIVNĚ, bez ohledu na reakci Ukrajiny, že ho chce zneužít? Jediný, kdo může zneužít (a už zneužil) příměří Rusů, je Kyjev.
Arogantní odpověď amerického prezidenta a jeho ukrajinského pomocníka je cynická také proto, že příměří uleví především ukrajinským občanům, což jim umožní strávit klidnější Vánoce. Bludná představa, že krátké vánoční příměří může zvrátit situaci na frontě daleko přesahuje i ty nejfantastičtější konspirace. Ačkoliv příměří přivítala i Organizace spojených národů, americký prezident Joe Biden odpověděl s opovržením, že nemá chuť reagovat na cokoliv, co Putin řekne, a ukrajinský prezident místo toho, aby chránil své lidi před bombardováním, ho vyslechl . .

Několikrát jsem upozorňoval na to, že informace v našich médiích o válce na Ukrajině jsou brutálně pokřivené a jednostranné. Lidé jsou denně konfrontováni se srdcervoucími příběhy obyčejných Ukrajinců (jako třeba dnes na zpravodajském kanálu RTVS), kteří emocionálně vybičovanou formou zobrazují, jak hrozné je, když se ozve letecký poplach a oni musí utíkat Ano KAŽDÁ válka je špatná, je to nejhorší zločin, opakuji to pořád. Problém je, že když tyto války vidíme selektivně, nevnímáme je jako humanitární katastrofu, ale jako geopolitický boj. Otázka, proč tak soustředěná mediální pozornost a srdcervoucí vzrušení politiků a analytiků nevznikly masakrem v irácké Fallujah, masakrem dětí v Sýrii nebo humanitární katastrofou v Jemenu, je zcela s trávu. Je legitimní ptát se, proč jste nevyloučili americké sportovce z šampionátů a americké umělce z výkonů v době, kdy USA vedly surové imperiální války? Když dánskou veřejnost nedávno pobouřila zvolení ruského ilustrátora do čela poroty Ceny Hanse Christiana Andersena a odmítla ji slovy - "Ať si Anastasia Archipová myslí o válce cokoliv, stává se symbolem" - já ha musím se zeptat, jak si vedla toto nevkusné pokrytectví mohlo být předvedeno v zemi autora pohádky o císařových nových šatech. Nebo bychom měli mluvit o otevřeném šovinismu? Protože smysl pro spravedlnost nám nedovolí přehlížet různé přístupy k různým státům a musíme říct, že to není nehoráznost z války, ale z toho, kdo válku vede. Zapomeňte na nějaký "ačohentismus", to je primitivní propagandistický termín vytvořený jen k ospravedlnění špinavého svědomí těch, kteří tyto zločiny kryli nebo dokonce otevřeně Když americké drony zabíjely civilisty v Iráku a Pákistánu a nebylo to zde často zmiňováno, upozornil jsem, že lidé v arabském světě to vidí denně na záběrech a jakmile se nepochopeně zeptáme, kde se bere tato nenávist, vzpomeňme si Eh tohle.

Podobné je to s ukrajinskou válkou, jejíž význam máme tendenci přeceňovat a překrucovat. Izraelský bezpečnostní expert maďarského původu Robert C. Castel varuje, že tato válka není asijskou válkou. V praxi to znamená, že se na tento konflikt nedívají z morální dimenze, vidí ho pouze jako další válku, která jim vzdálená - podobně jako když Evropu vůbec nezajímala, když se zabíjeli v Sýrii nebo Iráku. Počet mrtvých byl jen statistikou, i když jich byly statisíce. Proto takoví spojenci Západu jako Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Izrael neposílají na Ukrajinu žádné zbraně, ze kterých kyjevský režim pravidelně šílí. Castel také poukazuje na to, že představa, že Ukrajina už vyhrála informační válku, kterou našemu divákovi a čtenáři pravidelně servírují zkorumpovaná média, je zcela pokřivená. Evropané neberou v potaz, že v nezápadním světě, který je mnohem větší než naše civilizace, se na něj takto nedívají. V Indonésii, jejíž počet obyvatel se blíží 300 milionům, je Vladimir Putin nejpopulárnějším zahraničním státníkem. Indie, která má 1,4 miliardy obyvatel, odmítla tlak USA a EU v OSN, aby odsoudila ruskou invazi, udělala z Moskvy největšího dodavatele ropy a otevřeně řekla, že udrží 7% roční hospodářský růst a osvobodí miliony lidí od povertu jo, potřebuje levné ruské zdroje energie. Indický ministr zahraničí Jaishankar dokonce řekl, že doba myšlení, kdy si v Berlíně, Paříži nebo Bruselu mysleli, že problémy Evropy jsou problémy světa, ale problémy světa nejsou problémy Evropy, dávno uplynula. Poukázal také na to, že Evropa od února dovážela z Ruska více energie z fosilních paliv než Indie. „Takže dokud společnost s 60 000 $ na hlavu cítí, že se o sebe musí postarat sama, a to beru jako legitimní, neměla by očekávat, že to vezme společnost s 2000 $ na hlavu. „Nejen Čína, ale i Indie sledují své vlastní zájmy s novou bezprecedentní asertivitou, odmítá jakýkoliv pocit méněcennosti a odmítají bezvýhradný vztah se Západem. Indie nás má co učit, protože měla mnohem mírovnější vztahy se světem než Evropa v historii. Zatímco Evropa byla expanzivní a vyvinula nejhorší formy imperialismu a kolonialismu, v Indii nenajdete žádnou nenávist vůči světu kromě nacionalistických projevů, jedná se o velmi otevřenou společnost.



My na Západě jsme udržováni ve falešné představě, že ukrajinský konflikt posílil Západ. Významný indický politolog Pratap Bhanu Mehta ale varuje, že většina světa sdílí zcela opačný názor. "Válka na Ukrajině paradoxně snížila důvěru v západní mocnosti a zaměřila pozornost většiny států na to, jak se pojistit. Indie má pocit, že USA na to přišla,“ říká vlivný indický myslitel a cituje nás toto: „Ano, budete se zlobit, ale nejste v pozici, abyste s tím něco udělali. “ Netýká se to jen Západu, ale i samotné Ukrajiny. Známý indický spisovatel a aktivista Arundhati Roy vzpomíná, že „Ukrajina rozhodně není vnímána jako země s jasným morálním příběhem“. Mělo by nás znepokojovat víc, že se o ní ve světě mluví otevřeněji než o nás, kteří žijeme v jejím okolí. To pro mě není novinka, protože neustále poukazuji na to, že Ukrajinu, která potlačuje opozici, zakazuje opoziční média, perzekuuje menšinové církve a oživuje fašistické tradice, nelze nazvat demokratickou ani při znásilňování mysli. Poukazování na vztahy v Rusku nic nezmění, protože Rusko nechce do EU, ale Ukrajina ano. To, že na ni nemáme nárok, je děsivé.

Řeknu upřímně, že se mnohem víc bojím takové nevyzpytatelné Ukrajiny, která nedodržuje pravidla a agresivně se vnucuje světu, aby ji financovala a odevzdala se svým zájmům, než Ruska, které se netlačí do našich civilizovaný kruh. Donutit Ukrajinu přijmout evropská civilizační pravidla je čím dál těžší. Klaun, který se stal tragédií, není žádný hrdina, je to najatý herec, který místo toho, co slíbil svým lidem ve volební kampani (aby uzavřel mír s Rusy) pomohl Spojeným státům zatáhnout region do ničivé války. Dnes už jen hlupák nebo žoldák informační války nevidí, že cílem není osvobodit Ukrajinu, ale rozložit Rusko, že tento záměr koliduje se zájmy Číny, Indie a Íránu a že nemůže skončit jinak než v katastrofě. Ani ruská agrese nám nesmí dovolit zapomenout, že tím, kdo již více než dvě desetiletí trvale devastuje světový řád, mezinárodní právo a globální bezpečnost, jsou Spojené státy, které svými vojenskými agresí v t on bývalá Jugoslávie, A Afghánistán, Irák, Sýrie, Liby vyvolal protitlak a reakci stále silnějších a asertivních sil. Pokud nepřemýšlíme dopředu a nevyčerpáme maximální energii k dosažení míru, kterým se dnes kavárenští bumové smějí stejně jako před první světovou válkou, sledujeme první akt apokalyptického boje o budoucnost světa.

Přijde mi šílené, že v době, kdy lidé umírají na léčitelné nemoci a nedostatek zdravotnických prostředků v našich nemocnicích, Aktuality. sk propaguje sbírku dronů pro ukrajinskou armádu. A na čem je hodnotový systém lidí, kteří jsou do vývrtky přivedeni znečištěním Tisy marginálními skupinami, ale kteří podkopávají státní glorifikaci Banderu? Nezoufejte však nad touto eldorádou pokrytectví a krize lidskosti. Pamatujte, že každé takové nemocné období jednou pomine. Už teď mě víc zajímá, jak zorganizujeme novou společnost založenou na kultuře míru. Protože to považuji za mnohem důležitější než dohadování se s lidmi, kteří nejsou dostatečně morální ani dostatečně vzdělaní na to, aby byli osvíceni vě Vy, kteří stále věříte v mír a spravedlnost, nevzdávejte se. Svět tě bude stále potřebovat.

Mrzí mě, že vánoční příměří, které má zejména v Evropě dlouholetou tradici, neocení žádný evropský politik. Jak je psáno v postoji OSN, jakékoliv přerušení bojů a možnost dopřát trpícímu obyvatelstvu odpočinek je vítáno. Přeji všem pravoslavným věřícím, zejména těm na Ukrajině, klidné prožití vánočních svátků a doufám, že mír je blízko. Christos Raždajetsja - Chvalte ho!

Eduard Chmelár


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?