Eduard Chmelár: Přímá volba preidenta je největším zdrojem polarizace společnosti

KOMENTÁŘ

6. duben byl v našich dějinách často osudovým datem s tragickými důsledky.

7. dubna 2024 - 07:00

6. dubna 885 zemřel velkomoravský arcibiskup Metoděj a po jeho smrti vyhnali nebo povraždili jeho stoupence. 6. dubna 1875 nařízením uherského Ministerstva vnitra zastavili činnost Matice slovenské. A konečně také 6. dubna 1941 nacistické letectvo přepadlo Jugoslávii, která po 12 dnech ničivého bombardování kapitulovala.

Občas však 6. duben vykřesal i jiskru naděje. 6. dubna 1824 (před 200 lety) se narodila jedna z nejpozoruhodnějších žen v moderních slovenských dějinách, herečka a zanícená představitelka národního hnutí Anička Jurkovičová Hurbanová. A 6. dubna 1864 (před 160 lety) položili v Martině základní kámen první budovy Matice slovenské.

Volte tak, aby i Váš hlas byl základním kamenem naděje, cihličkou k vytvoření soudržnější a klidnější české společnosti. Já upřednostňuji vždy mír a z tohoto hlediska je moje volba jasná. Můj hlas nikdy nedostane člověk, který štval k válce, podporoval válku a obhajoval válku, ať už to byla válka v Jugoslávii, Iráku, Libyi, Sýrii, Jemenu nebo dnes v Gaze, který upřednostňuje pokračování války na Ukrajině před okamžitým příměřím a zastavením krveprolití. A takový člověk, který toto všechno dokázal omlouvat a který má krev za nehty, je v těchto prezidentských volbách jen jeden. Volil jsem tak, aby se nestal prezidentem a aby nemohl mluvit za Slovensko.

Mimochodem, stále více se přikláním k tomu, aby se volba prezidenta republiky vrátila do parlamentu. Nejen proto, že z hlediska ducha naší ústavy je to nepřiměřený zásah do parlamentní demokracie. Nejen proto, že bez posílení pravomocí přímo volené hlavy státu s nejvyšší legitimitou, ale nejnižšími kompetencemi je to jen nákladné divadlo. Ale zejména proto, že přímá volba prezidenta je prokazatelně největším zdrojem polarizace slovenské společnosti. Toto extrémní eldorádo živočišné nenávisti, když se vám zdá, že všem propnulo, se děje před každými prezidentskými volbami, kdy se nepřiměřeně soustředíme na jedinou osobu, ve které absurdně vidíme spasitele a v jeho konkurentovi rovněž absurdně démona. Tyto vybičované vášně nikdy neodpovídají realitě. Všichni mluví o spojování, ačkoli nic nás nerozděluje víc než právě toto. Totéž se děje i před každými prezidentskými volbami v České republice. Politici, kteří chtějí upřímně snížit napětí ve společnosti, by v první řadě měli zrušit přímou volbu prezidenta, která vyplavuje na povrch to nejhorší z nás. Uvažujte o tom.

Eduard Chmelár


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?