Levice vítězí a některá média to nesou prostě hůř. A tak usilovně píší a píší. Zdá se, že éra slabých médií pokračuje. Voliči začali volit podle sebe. Moc leží na zemi.
Je to divný čas. Sice všichni řeší další kolo senátních voleb, ale jakoby se současně pohybovali ve vakuu pádu vlády. Neděje se nic. Všichni strnule čekají, nikoho nic nezajímá a tak klopýtáme všichni ze dne na den. Padne už? Konečně?
Možná už by bylo fajn doklopýtat. Agónie je nejhorší. Nejhorší na smrti je umírání. Senát, ač bude nový, stále funguje. A tak bude projednávat i zákon, který přikazuje ztišit reklamu (pánbů zaplať) a taky financování kinematografie. Kinematografie možná drobně narazí na touhu filmařských lobbistů dostávat peníze i od státu v garantované výši. Stát sice má 170 miliard na církevní restituce, ale nemá 200 milionů na filmy a nechce mít ani na důchody (předesílám, že jsem katolička, ale nedivím se někdy husitům).
A zatímco se bojuje na všech frontách palcáty i smradlavými hrnci, protikorupční ministryně Karolina Peake řeší, které orgány sloučit dohromady. Třeba obchodní inspekci a státní zemědělské a potravinářské inspekce. To by možná ještě šlo. Ale jak spolu souvisí Energetický regulační úřad, Český telekomunikační úřad a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, které chce také sloučit v jeden úřad, to netuším. Od ČEZu až po TV Barrandov? Nebo bude superregulátor doporučovat televizím nejlevnějšího dodavatele plynu? Kdo by v takovém fascinujícím orgánu zasedal? Právníci? Mediální teoretici? Energetičtí mágové? Nekonečná imaginace…
A máme tu novou televizi. Jmenuje se Pětka. Protože bydlím na Praze 5, původně jsem byla poněkud zmatena. Ale zdá se, že problém uzavírek Radlické novou televizi moc zajímat nebude, zato tam budou pohromadě všechny ty staré známé tváře,které už nikdo nikde nechce. Konkurovat chce Pětka celoploškám, ale pokud máme věřit tomu, co prezentuje, bude mít zřejmě podobnou cílovku jako TV Barrandov. Trochu to nechápu, tahle země má zhruba stejný počet obyvatel jako jedno větší velkoměsto. Stále stoupající počet televizí se zdá neuvěřitelný. Krize jakoby nebyla. Očekávání inzertních koláčů je bezednější, než státní kasa. Zřejmě nějakému miliardáři nakukali, že zbohatne víc, než bohatý je. Zchudne. Humor Pětky je jak z páté cenové - není mainstreamový. Nezaujme. Je to podobné něšťastnému předvolebnímu listu Super, reklamní kampaň Ogilvy také. Generální ředitel Mostecké uhelné má dolovat uhlí , ne si hrát na Murdocha. Zvlášť když doba Murdochům nepřeje, uhlobaronům ano.
Rozhlas se snaží zaujmout. Nápaditě. Nejdou-li lidi za rozhlasem, musí jít rozhlas za nimi. Třeba do metra. Minuta stačí. Minutové hry ve dvou vestibulech stanice pražského metra Můstek jsou vynikající a neotřelá idea. Škoda jen, že pouze na Můstku. Do tramvaje by se vešly také. Vysílání bude probíhat pouze do úterý 20. listopadu. Nicméně… Minuta vás nezabije! Zastavte se a poslouchejte.
BBC je devadesát. Je to hezký věk, gratulujeme. Stárne s grácií, i když možná někdy s průšvihy. Samozřejmě je otázkou, nakolik reálně ještě je etalonem veřejné služby, ale člověk k ní má sentimentální vztah. Druhá světová válka, projev Winstona Churchilla, pohřeb Winstona Churchilla, korunovace Alžběty, pohřeb Diany. Zápasí a ageismem, skandály, ale pořád tu je. Informuje, vzdělává a baví.
Scenárista, režisér a výtvarník Břetislav Pojar se prosadil doma i v zahraničí, točil filmy i pro OSN a sklízel ceny na prestižních filmových festivalech. Doma se ale o jeho slávu postarali hlavně medvědi, kteří se potkali u Kolína a řekli si: „Pojďte, pane, budeme si hrát“. Nepotřeboval milionové granty, animované filmy se točily ve velmi improvizovaných a o to nápaditějších dekoracích. Důležitá byla idea. Nápad. Pak stačila kamera, stativ a pár lamp. V neděli 7. října bylo Břetislavu Pojarovi 89 let. V pátek 12. října klasik české i světové animace zemřel.
Kdo by chtěl točit dnes animovaný film, má ideální podmínky. Každý digitální fotoaparát umí být animační kamerou. Každýnotebook trikovým studiem. Ale ty nápady a hravost dítěte tak nějak chybí… Nahrazeny HDTV, 3D a dalšími vymoženostmi technologie. Pane, pojďte si hrát…
Britská televize ITV se musela omluvit divákům za to, že naletěla vtipálkům – organizátorům oplodnění od slavných sportovců, hudebníků a dalších celebrit, které nabízeli britským ženám. Zprávu po ITV převzalo ve středu několik britských listů. A od nich několik českých…
Google klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 20 procent na 2,18 miliardy USD. Ovšem příjmy se zvýšily o 45 procent na 14,1 miliardy USD.
Regulátoři v Evropské unii chtějí po Google, aby změnil své nové zásady ochrany osobních údajů kvůli vyšší ochraně práv svých uživatelů. Shromažďování uživatelských dat považuje za nezákonné. Dopis následuje vyšetřování, vedené francouzskou Commission Nationale de l'Informatique (CNIL), které začalo v únoru.
Jeden z předních evropských poskytovatelů satelitních přenosů, Eutelsat, vypne státní vysílání Íránu. Řekl, že ukončí smlouvu s íránskou vysílací společností IRIB vzhledem k evropské sankci, schválené v březnu a francouzskému regulačnímu rozhodnutí.
Kybernetické útoky mohou způsobit stejně obrovské škody v USA, jako útoky z 11. září 2001, tvrdí ministr obrany USA Leon Panetta. USA se podle něj připravuje na preventivní akci, pokud by byl vážný kybernetický útok „na spadnutí“.
V den zimního slunovratu se podle mayského kalendáře má stát cosi, co změní svět. Tak se nechme překvapit…
Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková