Irena Ryšánková: Pravda a lež nejen v Africe

KOMENTÁŘ

Sněmovna se sešla na dvacet vteřin a opět se rozešla. Na dvacet vteřin tak svolala nejen všechny poslance, ale celý aparát sněmovny, ochranku a všechny ostatní, kteří zajišťují chod těch milých domů na Malé Straně. 

10. srpna 2014 - 07:00

Fantastické… Úředníci museli přerušit dovolenou a přijet. Na těch dvacet vteřin. Chápete…,  že? Milují své poslance.

Embargo proti Rusku, zdá se,  nepoškodí ani tak tu velkou zemi jako ty, kteří to embargo vyhlásili. Jo, to je cena za tu ideovost. Putin umí počítat.  Lidé, které budou propouštět z práce kvůli ztrátám ruských trhů, budou jistě moc rádi. V celé Evropě.  Rusko si najde během čtrnácti dnů jiné dodavatele a ten trh, který bývalý východní blok ztratil a pak zase pracně deset let péčí druhé generace diplomatů pracně obnovoval,  je opět pryč. Tentokrát navždy. Gratuluji. Máme krátkozraké ve vládě. Té české i té evropské.

Rusko se už dohodlo. S Běloruskem a Kazachstánem, dalšími bývalými sovětskými republikami, s Tureckem a zeměmi  Latinské Ameriky. Rodí se nová Varšavská smlouva. Mléčné výrobky bude Rusko dovážet z Nového Zélandu. Brazílie v sankcích vidí šanci, jak posílit export hovězího masa, sóji a obilnin. Brazílie by byla schopna pokrýt celý výpadek amerického exportu kuřecího masa do Ruské federace.

Na zákazu importu potravin do Ruska z českých firem nejvíce doplatí Hamé (900 milionů korun, 20% tržeb) a Madeta (150 milionů korun, 20 procent produkce). V roce 2011 činila   hodnota českého zemědělského exportu do Ruska 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy korun a v roce 2013 to již bylo 2,45 miliardy korun. Doteď se všichni snažili najít stabilitu pro ekonomiku v "bezedném" trhu Ruska. Za první pololetí letošního roku vyvezli zemědělci a potravináři do Ruska zboží za 1,5 miliardy korun. Například pouze piva se do Ruska vyváží v posledních letech za více než půl miliardy korun. Ročně.

Čeští zelináři, ovocnáři i mlékaři se obávají dovozů nadbytečné produkce, zejména z Polska jehož výpadek je největší a vnitřním trhem nevykompenzovatelný.   Ministr Jurečka, polské a lotyšské úřady vyzývají  občany k podpoře místních výrobců. Jezte polská jablka, naštvete Putina.

Litva by mohla mít kvůli embargu nižší HDP až o téměř 4 %. Finská firma Valio doteď vyvážela do Ruska mléčné výrobky v hodnotě 400 milionů euro ročně, hlavně máslo a sýry. Její kamióny nebyly vpuštěny na území Ruska. Němečtí zemědělci se přeorientovávají na Čínu.  Ministerský předseda Austrálie Tony Abbott pohrozil Rusku, které zavedlo obchodní embargo, ještě přísnějšími sankcemi... Hm.

Příští týden možná bude nouzové setkání ministrů v Radě EU. Evropská Komise bude muset řešit problém - vyrovnání ztráty z ruských sankcí  evropským zemědělcům z fondů EU. Francie, která je jedním z hlavních výrobců zemědělských produktů v Evropě a má mimořádně vlivnou zemědělskou lobby, je „hluboce znepokojena“ důsledky ruského potravinového embarga pro evropský trh zemědělských produktů. Země EU doposud vyvážely do Ruska zboží v odvětví "jídla a živých zvířat" za 8,8 miliardy eur. Celkem jde o zemědělskou produkci za 12 miliard eur.

Rusko zvažuje, že svůj vzdušný prostor uzavře nejen pro ukrajinské lety, ale i pro tranzitní lety dopravců z Evropské unie a USA. Do  středy po oznámení Ruska o případné blokádě ruského vzdušného prostoru akcie západních leteckých společností ztratily odhadem 4,5 miliardy dolarů a táhnou dolů evropské akciové trhy. Každá země EU má s Moskvou dvoustrannou dohodu o létání nad ruským vzdušným prostorem, a Rusko je legálně oprávněno vzdušný prostor uzavřít, smutně konstatuje Evropská komise.

Air France klesly ve středu o 4,7 procenta, za poslední dva dny celkem o 11%. Lufthansa klesla o 2,9 procenta , ztrácí přibližně 570 milionů eur, resp. 10 % své hodnoty. Finnair klesl o 2,2 %, během dvou dnů ztatil 30 millionů eur z hodnoty společnosti. Ryanair ztratil v posledních dvou dnech celkem 184 milionů eur a akcie klesly o 2 %. Akcie British Airways a Iberia spadly o 6,5 %, konsorcium ztratilo více než 745 millionů eur. Kapitalizace americké Delta Airlines spadla o 1,1 mld USD. American Airlines ztratily 675 mil. USD - 2,5 procent své tržní hodnoty a United Airlines přišly o 562 milionu USD. Národní letecká společnost v Rusku Aeroflot ztratila v průběhu posledních dvou dnů téměř 9 % své tržní hodnoty - téměř 5 miliard USD.

Český rozhlas opouští další dva lidé. Po čtrnácti letech je to Martin Veselovský, jedna z tváří, či spíše hlasů rozhlasu.  Asi to bylo logické, po odchodu z České televize odešel s Danielou Drtinovou do Ekonomie a být zároveň tváří soukromého a veřejnoprávního média se dá skloubit těžko. Je to škoda, ale třeba jednou….  Dalším člověkem je Tereza Krásenská, tisková mluvčí. Její odchod byl vynucený. Stala se totiž obviněnou v souvislosti s ději na bývalém pražském magistrátu.  Personální politika rozhlasu je poměrně pekelná. Ale  jsou lidé kteří, osudu navzdory, svou práci umí a rozhlas táhnou dopředu (dokud je kvůli tomu nevyhodí).  Jan Pokorný a Martin Ondráček dokázali vytáhnout Radiožurnál a jeho poslechovost na třetí místo.  Nejposlouchanější je Impuls s milionem posluchačů denně,  druhá je Evropa2 a 915 tisíc poslouchačů, Radiožurnál má denně 867 tisíc posluchačů. Přepokládám, že profesionálové Pokorný a Ondráček se s tím nespokojí.

Server borovan.cz odhalil plakát Národního divadla na operu „Nová země“.  Podle Národního divadla jde o „Poloscénické provedení opery, která byla v letech 1934-36 napsána pro Národní divadlo, avšak nikdy nezazněla. Její kontroverzní příběh o drsné kolektivizaci sovětské vesnice, vycházející z románu ruského spisovatele Fjodora Gladkova, přiměl prvorepublikové ministerstvo školství a národní osvěty k tomu, aby z moci úřední a z politických důvodů operu zakázalo. Inscenace je příspěvkem k programu Roku české hudby.“ Plakát použil dobovou fotografii z ukrajinského hladomoru – napůl snědené lidské ostatky. Nemíchá se nám ta politika do umění už příliš? Hodlá se snad Jan Burian stát ředitelem divadla – jistě nového a obrozeného – v Kyjevě?

Chybička se vloudí všude. Slovenský bulvár zveřejnil srdceryvný článek o tom, jak v Moskvě protestovaly tisíce lidí proti politice Ruska na Ukrajině. Mělo to drobný problém – titulní fotografie sice ukazovala dav, ovšem transparent v jeho čele hlásal „Verim Putinu“.  Možná by bylo fajn, naučit se azbuku.

Washington Post se zaobíral na svých stránkách podrobně summitem afrických zemí, který svolal Obama. Pozoruhodná shoda s propuknuvší epidemií eboly…a s jako zázrakem se objevivším použitím „experimentálního“ léku ZMapp, jehož vývoj financovala americká armáda a její odborné instituce pro vedení biologické války.  Ten je ovšem k dispozici pouze pro nakažené Američany a Evropany. V českých médiích nezaznělo,  že na summitu  americký prezident Barack Obama oznámil zapojení více než 30 miliard dolarů veřejné podpory a soukromých investic do Afriky a zároveň vyzval africké vůdce „vytvořit politické a ekonomické prostředí pro podnikání“. Americká administrativa přispěje dodatečně   7 miliardami dolarů „na podporu vývozu“, a očekává, že průmysloví giganti naváží „silné ekonomické vazby s jednou z nejslibnějších oblastí na světě, pokud jde o růst“. Obama na summitu mluvil dlouze o odpovědnosti na bedrech afrických vůdců: „Je to velmi důležité, protože tyto investice, klíč k dalšímu období růstu v Africe, není ve Státech, ale v Africe. Kapitál je jedna věc. Rozvojové programy jsou druhá věc. Ale právní stát je ještě důležitější. Lidé musí být schopni poslat zboží bez placení úplatku něčímu bratranci“,  zdůraznil.  Partnerství podle něj musí být založeno „na vzájemné odpovědnosti a úctě“. Tématem summitu byly investice do příští generace.  

Nejpodstatnějšími sekcemi,   o kterých se mimo konferenci vůbec nemluvilo, bylo jednání na téma  „Odolnost a bezpečnost potravin v prostředí měnícího se klimatu“, které přesvědčovalo Afričany o výhodách GMO potravin odolných proti globálnímu oteplování  a „Investice do zdraví:  investování do  budoucnosti Afriky“. Zrovna když ve čtyřech zemích, které byly na summitu, řádí ebola. Kdo by to byl býval řekl… Více produktivní zemědělské systémy pomohou podle USA zázračně proměnit životy, komunity a národy generováním příjmů a uvolněním zdrojů pro venkovské obyvatelstvo „k účasti v dalších odvětvích ekonomiky“.

Kupodivu to nebyla v Africe prezentace ryze obamovská. Například sympozia o rodině a manželství, které připravil Bushův institut, se zúčastnily jak Michelle Obalová, ale i  bývalá první dáma Laura Bushová. USA se snaží i o investice do mladých a nadějných - Young African Leaders Initiative. A opět bipartijně. Investice do příští generace afrických vůdců  je přece  „rozhodující pro zajištění úspěchu demokracií Afriky a jejích jednotlivých ekonomik“. „Staráme se o to, co to znamená být lídrem nejen v Africe, ale v celém dnešním světě,“ prohlásila Michelle Obalová … Ve Rwandě, je  více než 50 procent  poslanců jsou ženy, což, mimochodem, je více než dvojnásobný podíl žen v americkém Kongresu.  „Kořeny mého rodokmenu jsou v Africe. Jak víte, otec mého manžela se narodil a vyrůstal v Keni   a členové naší početné rodiny zde stále žijí.“ Podotkla první dáma USA. Před sto lety ženy v Americe nesměly hlasovat. Před několika desítkami let  bylo v USA zcela legální pro zaměstnavatele odmítnout zaměstnat ženy. Domácí násilí bylo považováno nikoli jako trestný čin, ale jako soukromá rodinná záležitost mezi mužem a jeho ženou. Pro Obamovu rodinu je Afrika srdeční záležitost…
 
Zdá se,  že jedny z nejlepších novin na americkém kontinentu ani tak nezaujalo dění na summitu, ostatně prý se tam moc nic nedělo,  ale spíše barvité dění mimo oficiální jednání.  Novináři mimo jiné postřehli, že  večeře, která se u příležitosti setkání vrcholných představitelů konala, nebyla oficiálně „státní“.  Rovněž  poněkud cynicky komentovali fakt, že manželky představitelů zemí, v nichž je chudoba a musí být podporovány mezinárodními organizacemi,  oplývají drahými kabelkami a šatstvem.

New York Times  zaznamenal  úspěch – jak tvrdí zpráva za druhé čtvrtletí  - digitální edice.  Zvýšila se o 32 000 předplatitelů.  Údajně je to zásluhou tří nových digitálních edicí – NYT Now, NYT Opinion a Times Premier.  Všechny tři aplikace si mohou majitelé  smartphonů objednat zvlášť.  Šéf  vydavatelství Mark Thompson  přiznal, že  systém několika možností objednání aplikací některé klienty rozčiluje a také upozornil na fakt, že tato fragmentace způsobuje kanibalizaci uvnitř vydavatelství.

Výkonný šéf listu New York Times Dean Baquet prohlásil, že od této chvíle budou reportéři používat slovo „mučení“. Zda tento výraz pro zacházení s vězni používat či ne, o tom se, podle Baqueta,  vedly v newsroomu dlouhé debaty po dlouhou dobu.  Nakonec se rozhodli, že toto slovo používat budou. „… reportéři žádali, aby Times překalibrovaly svůj jazyk. Souhlasil jsem. A tak on nynějška bude The Times  používat slovo „mučení“ k popisu incidentů, o nich víme jistě, že při nich vyšetřovatelé vězňům způsobují bolest za účelem získání informací.“  

Edwarda Snowdena vyfotografovali v Bolšom těatre na baletu.  Vyšlo najevo, že mu byl azyl prodloužen o další tři roky. Snowdenův právník prohlásil, že jeho klient žije v Rusku „obyčejný život, učí se rusky a volně cestuje po  celé zemi“.  V roce  2018, kdy bude v Rusku žít pět let, může Snowden požádat o ruské občanství.

Čínští vědci prý vyvinuli algoritmus, který rychle a přesně ověřuje informace v článcích Wikipedie. Algoritmus má pracovat na základě bayesovské sítě, provádí kvantitativní a kvalitativní záznamy posouzení v on-line encyklopedii. S pravděpodobností 80% může  zjistit, zda jsou články lživé, nebo jsou pravdivé.

Dnes bohužel ještě nevíme, které články jsou lživé, a které pravdivé.

Irena Ryšánková
 


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?