Pro čtenáře přiblížím, že symbolický pramen Vltavy vytéká na úpatí Černé hory, kde se nachází prameniště a studánky, z nichž se rodí matka našich řek Vltava. Matka opěvovaná hudebními skladateli, básníky a spisovateli, matka kdysi živitelka množství profesí a lidí. Jsem spolu se šumavskými starosty a s představiteli Plzeňského i Jihočeského kraje, na jejichž územích Šumava leží, přesvědčen o tom, že na Šumavě metastázuje tragedie, kterou založili konkrétní lidé a konkrétní lidé v ní pokračují. Tím na počátku byl v roce 2007 tehdejší ministr životního prostředí Bursík, které svévolně rozhodl, že po orkánu Kyril se ponechají padlé stromy osudu. Tím vznikly doslova a do písmene množitelské plochy kůrovce, které začaly ničit do té doby zelenou a krásnou Šumavu.
To byl první krok, na který navázal další a sice projekt gigantického pokusu zelených vědců, jejichž mantrou je ponechat Šumavu svému osudu a udělat vše pro to, aby co největší plocha z celkových 68000 hektarů, které Šumava má, bylo území s režimem bezzásahových zón. Tedy jakási gigantická laboratoř pod širým nebem v níž se za několik desetiletí ukáže, co z toho vzejde. Pro vědce s podporou mimořádně tučných grantů v součtové hodnotě přes miliardu korun jistě zajímavé, ale pro rozumného člověka a hlavně pro obyvatele Šumavy děsivé. Ono už totiž z toho mnohé vzešlo a ukazuje se. Tak předně 20% vzrostlých stromů je suchých, což má zásadní vliv na hydrologii. Naměřené teploty ve zdravém zeleném lese na Šumavě jsou v těchto dnech kolem 30 stupňů, kdežto v uschlém lese to je 65 stupňů. A právě takový les pokrývá Černou horu, prameniště a studánky. Zákonitě ubývají a vysychají a včerejší symbolická událost je toho dokladem. Když jdeme do kronik, pak několikrát v dávné minulosti byly vedra podobná a není v kronikách ani v paměti lidí zaznamenáno, že by k vyschnutí Pramene Vltavy došlo.
Tož nezbývá než popřát panu ministru pěknou dovolenou a Šumavě a jejím obyvatelům víru, že se snad brzy objeví politik, který bude mít normální selský rozum a Šumavě pomůže. Třeba tím, že začne naplňovat řeči o zadržování vody v krajině, které jsou nyní tak módní. Uschlé tisíce hektarů šumavských velikánů nejenže žádnou vodu nezadrží, ale promění prameniště Vltavy v mrtvé vyprahlé pláně.
Na závěr poznamenávám, že o problematiku Šumavy se už dlouho zajímám. A to až tak, že můj zájem před dvěma lety ocenili i zelení vědci napájení z rohu hojnosti tučných grantů, tedy z veřejných, a tím pádem i každého z nás peněz. Zažalovali mně s tím, že prý poškozuji jejich jméno a čest. Bůh s námi Šumavo a Vltavo!