Z prezidenta se naprosto bez skrupulí dělá mediálně vděčná podivná zrůda a krvelačný diktátor, žeroucí malé politiky k snídani. Chápu, přímá volba lidem je svině, lid totiž nevolí podle zákulisních politických dohod.
Jenže, tak, jak to vypadalo před prezidentskou volbou, že zvítězí kníže a pak nic, tak i teď je to všechno poněkud jinak. Starší lidé si ten slovník ještě pamatují a tak je děsí. Dokonce jsem se v obchodě od jednoho pána dozvěděla, že mu to připomíná nejen Rudé gardy, ale i nacistické bojůvky let čtyřicátých. Ordnery. Jo, stáří má paměť.
I na facebooku už se silně ozývají hlasy těch, kterým je celá ta mediální kauza divná. „Už je to malinko otravné, neustále číst jak Zeman může za PUČ v ČSSD, jak může za rozklad ČSSD za špatný volební výsledek ČSSD... Přímo mně to nutí se zeptat, jestli taky on ten Zeman nemůže za to, že se dnes můj pes posral... V ČSSD jsou všichni retardovaní a nesvéprávní? Páč kdyby tomu tak nebylo, tak všechny pokusy o puče a rozklady ČSSD od kohokoliv by byli jen dotyčného zbožné přání...“ napsal jeden z uživatelů facebooku, okamžitě okřiknut poslancem Humlem, nově nalezeným přítelem Bohuslava Sobotky. Chápejte, kdo nepíše s námi, píše proti nám a kdo píše jinak, je pravicový novinář.
Ale účelu bylo dosaženo a volební výsledek byl zdánlivě zapomenut. A v té mediální bramboračce uplaval i požadavek na důkladnou revizi církevních restitucí. I na dnes již „dodatečné“ referendum. Jenže všichni zapomněli na jednu věc – kdo ta kola rozjede, sám pod nimi skončí. Média nemédia.
Nova ruší Mediafax a taky pořad Na vlastní oči, omezí weby. Pravda, jedním z posledních zářezů „investigativců“ byl denunciační pořad na Michala Haška a téma „proč je pan hejtman tak odporný a šel vždycky přes mrtvoly“. S drobným náznakem, že ta rodina je divná celá. Trošku to kazí fakt, že dramaturgyní pořadu je jistá Marcela, sestra jistého Bohuslava. I tak děkujeme Sturmerovi, že nás ideologicky ukotvil.
Vydavatelství Mafra opouštějí vedoucí. Robert Čásenský, šéf Mladé Fronty Dnes k polovině listopadu odchází. Rodnému listu ovšem sdělil, že jeho odchod nijak nesouvisí s proměněnou vlastnickou strukturou že odchod již zvažoval delší dobu. Rovněž sdělil, že jeho odchod nebyl vynucený. Z Lidových novin zase chce odejít Dalibor Balšínek. Tomu se nediví nikdo. Otázka je, kde všichni najdou práci.
Vůbec je to tu tento týden takové mediálně výživné. Na funkci zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize rezignoval Adam Komers. Považte, on, odborář, rezignoval sám a dobrovolně… Zdá se, že nová televizní krize nebude. Česká televize se ke kopání do hlavy státu a následnému boji za demokracii už asi nehodí. Redakci nových médií ČT opouští šéfeditorky Bazalová, Gabrielová a Šafaříková z týmu Pavlíny Kavpilové, pozici v Ostravě opouští bývalá šéfka redakce zpravodajství a publicistiky Šárka Bednářová.
Jak to vypadá s objektivitou v redakci zpravodajství České televize, dosvědčil na svém blogu bývalý moderátor a doteď šéfeditor dopoledního vysílání ČT24 Franišek Lutonský: „Ano, moje žena pracuje v PR agentuře a je v kontaktu s mnoha kolegy v ČT. Ano, moje žena je kamarádkou Petra Honzejka z HN. Ano, moje žena mu poslala Michalův text. Zdůrazňuji, že ve svém volném čase a bez objednávky z ČT,“ uvedl.
Na pražském magistrátu se také dějí pozoruhodné věci. Novináři tleskali zastupitelce TOP09. Nemám nic proti zastupitelkám TOP, ani proti magistrátu, ale tleskající novináři? Neměli by zachovávat neutralitu? Paní zastupitelku vyzvali přitom její kolegové k rezignaci a ona odmítla. Že by to souviselo s náhle zmizelým portrétem prezidenta z magistrátu?
Katedra PR na FSV UK svolala komorní odbornou konferenci o komunikaci církví. Tedy spíš církve, všichni se totiž chovali, jako kdyby tu jiná, než římskokatolická, neexistovala. I ona sama. Událost unikající širšímu mediálnímu zájmu byla přitom po všech stránkách zajímavá. Svorně jsme se shodli, že to s tou komunikací moc slavné není.
Církev přiznala, že komunikaci restitucí nezvládla a ani nezvládne, přitom optimisticky touží uchopit asertivně církevní zpravodajství a sní i o vlastní tiskové agentuře. Problémem katolíků jsou ovšem sami katolíci a jejich strach a odpor k mediální bulvarizaci. Řeč přišla i na cenzuru a neadekvátní mediální reakce na „modernost“ života. Stanovisko lidoveckého poslance Karase k interrupcím nebo k humornému zpracování Života Ježíše jako kuřáka hašiše byla příznačná. Neschopnost mediální zkratky a nechuť k překonání mediální negramotnosti většiny kněží je možná pochopitelná, nevede ale k řešení, které by církev očekávala. Redaktor nových médií pražského arcibiskupství přitom poznamenal, že tiskové odbory a mluvčí diecézí, redakce televize Noe a rádia Proglas, Katolický týdeník a další katolická média stojí ročně 150-200 milionů. Hrubým odhadem. Jen televize Noe má přitom roční rozpočet okolo 40 milionů, denně vybere od svých diváků 100 tisíc. Veřejná mediální služba ČT a ČRo plní svou roli, kterou jí určuje zákon, vzhledem k významu církví v životě občanů. A ten je malý. Počet věřících rapidně klesá a to i když statistiky navýšili „jedisté“ (víra v rytíře Jedi z fantasy seriálu Star Wars, která se objevila při sčítání lidu…).
Částečně sebekritickou kritikou nešetřil ani bývalý dlouholetý vedoucí Redakce náboženského života ČRo Jiří Zajíc. Katedra PR FSV UK se ovšem rozhodla, že se promění na katedru církevního PR. Veřejně vyslovená nabídka spolupráce s církví z úst její vedoucí Denisy Kasl Kollmannové byla jednoznačná.
Záchranou církevní komunikace v zemi, kde do kostela chodí průměrně pouze 4% obyvatel (v Čechách 1%) může být podle odborníků pouze změna strategie chování církve vůči nevěřícím, důraz na lidskost a toleranci, namísto pobouřeného moralizování a šíření nenávisti k obecným trendům chování a k ideovým odpůrcům. V současnosti vidí všichni rozdíl mezi komunikací nového papeže Františka a jeho předchůdců. Uznat ale teologii osvobození a civilní, neliturgické chování jako PR strategii je pro většinu českých katolických konzervativců nepřekročitelné.
Deník E15 nemůže v názvu používat sousloví Mladá fronta, rozhodl soud. A tak možná Babišova Mafra se postupně svého mladofrontovní tradice odkazující k divoké privatizaci svazáckého majetku zbaví, a vydavatelství Mladá fronta si je ponechá.
Místopředseda britské vlády Nick Clegg obvinil hvězdu britské politické žurnalistiky Jeremyho Paxmanna z toho, že se „vzdal odpovědnosti“ Clegg vyčetl moderátorovi pořadu Newsnight, že bere milion liber ročně a „obrátil se zády k demokracii“. Tvrdí, totiž, že Paxmann zpochybnil autoritu politiků a „podryl volební proces“, když označil politiky za šarlatány.
Mno, jak to tak vypadá, on ten Jeremy nakonec…. No nic…
Irena Ryšánková