Mediálně je spíš zajímavé pozorovat ministra Jana Kubiceho. Nejen jeho názorové veletoče – před deseti lety byli estébáci hnusní, zatímco dneska jsou úplně v pohodě. Zdá se, že Kubice jako jejich nejvyšší šéf je názorově skutečně pevný. Jako tekuté písky. Jistě dokázal zdůvodnit i Lessyho, ale bohužel jeho projev je natolik neskutečný, že nejsem schopna z něj vydedukovat jakékoliv jádro. Semínko klíčícího rozumu. Jedinou pozoruhodností páně ministrova projevu je verbální agrese, kterou projevuje pokaždé, když někdo řekne něco, co se mu nelíbí. Plně si uvědomuji, že není vzdělaný a nikdy nebude. To je handicap primitivů, i když se sebevíce snaží. Sestavit srozumitelnou větu o podmětu a přísudku by ministr jistě měl dokázat. Vlastně Kubicemu křivdím… Jedna myšlenka z něj vypadla. Pochopila jsem totiž konečně, co pro něj znamená slovo „čest“.
Když se jej redaktorka ptala na to, zda mu nevadí, že nově a bleskově jmenovaný policejní prezident žije s poslankyní ODS, dostalo se zkoprnělým divákům odpovědi, že nikoliv, neboť „je naprosto běžné, že vysoký důstojník policie má za partnerku poslankyni nebo senátorku, naprosto běžné a znamená to tam čest.“ („Tam“ jsou Spojené státy). Zdá se tedy, že zatímco každý vojín má v tornistře maršálskou hůl, u policie mají zcela jiné sny. Zejména ministr. Živě si představuji jeho sen o budoáru a dámě v negližé. „Drahý, mohl byste?“ „Bude to pro mne velkou ctí, Drahá.“ „Hlavně mi těmi nárameníky nezatrhněte punčochu, Drahý.“ No nic…
Také by mne docela zajímal další osud té blondýny s těmi dlouhými otrhanými vlasy (patrně také nárameníky), co byla Lessyho policejní mluvčí, než zjistil, že na něj patrně donáší. Že tak činí promptně, zjistil deník Právo, který udělal dobrý kus práce a zjistil, že právě dívka jménem Kopecká způsobila, že se již potřetí otevřel spisek GIBS a ona svého exšéfa utopila. Jo, ženská msta je vždycky sladká. Třeba za to něco dostane, ale spíš ne, protože každý sice miluje zradu, ale nenávidí zrádce. Kdysi se o tom přesvědčil i muž, který spískal Sarajevo. Kubiceho kolega, bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky plukovník Evžen Šírek. Dva muži Václava Havla. Propouštěcí rozkaz podepsal Šírkovi tehdejší náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík, kterého přijímal v roce 1990 Jan Ruml …
Možná by mohl Kubice dnes sepsat další zprávu. A že by to teda tentokrát stálo za to...
Abychom nebyli jen pesimisty, dějí se i pěkné věci. BBC sehnala peníze. Prý. Takže Rádio Česko prozatím ještě pokračuje na jejích kmitočtech. Ale BBC vysílá ne jako veřejnoprávní ikona, ale jako komerčka – na základě komerční licence. A prý vyjednává se soukromou skupinou, která v Česku chce dělat zpravodajské rádio. Zpravodajské? To je nesmysl. Spíš politicko lobbistické. Jsou jen dvě finančně dostatečné skupiny, které se zajímají (či zajímaly) o hyperlokální média. A obě mají ekonomicko-politické cíle. Jedna už má i vlastní stranu.
Další dobrá zpráva. Český rozhlas začne v pondělí se svou dětskou stanicí. Rádio Junior se poprvé ozve na Dvojce v sedm večer. Začne polehoučku a naostro jede od dalšího pondělka. A abych udělala trošku reklamu, web je, samozřejmě, od rána do večera. Zora Jandová, která stanici řídí, i „její lidé“ chtějí, naučit děti „schopnosti vcítit se
do druhých, ohleduplnosti, ale i zdravému sebevědomí, smyslu pro fair play i ochotě pomáhat nebo překonávat překážky, vzdělávat se…“ Ejhle, toť veřejnoprávnost. Budou i soutěže a spousta dalších věcí. Bude i sranda.
Rádiu pro děti by slušely i rádia pro děti. A třeba i rádiovky…
A ještě jednou musím pochválit kolegy z Práva. Rozhovor s Petrem Tluchořem (minulá sobota) byl po dlouhé době rozhovor, něhož jsem se opravdu něco dozvěděla.
Fotografie nahého prince Harryho způsobily sice pěkné pozdvižení, ale obávám se, že princ je jen obětí „nové doby“. Pokud jsem četla paměti některých starých vážených příslušníků britské aristokracie či politiky, dělávali v mládí mnohem horší věci, akorát je holt u toho žádná nanda nefotila. Tahle doba je pitomá, vždycky se najde agilní blbec s mobilem a někam to pošle.
Generální ředitel Google Larry Page a CEO Apple Tim Cook si povyprávěli po telefonu o mobilních patentových sporech. Války o duševní vlastnictví mezi velkými hráči světového trhu zřejmě budou mít katastrofální dohru. Už ze veřejně hovoří o globální změně patentového práva, protože Apple si patentovalo i zaoblený roh u obdélníku. Možná to bude nechtěné vítězství pirátských idejí, neboť tyto miliardové spory znejisťují globální trh a škodí celosvětové ekonomice.
Facebook plánuje nasadit nový reklamní nástroj, který umožní společnostem cílit své reklamy na stávající zákazníky sociální sítě a směrovat reklamu do telefonu e-mailové adresy zveřejněných na facebooku. Celosvětová sociální síť se ekonomicky propadla, velcí reklamní zadavatelé rezignovali a startovat nového nástroje příští týden je nejspíš záchranné kolo. Před bankrotem.
Huffington Post má nyní svou „laboratoř“ - stránky pro on-line zpravodajské experimenty. Sbírku nejpopulárnějších vět z článků a příspěvků blogů v celé říši Huffington Post. Huffington Post s odděleními pro online výzkum & vývoj není sám. New York Times Company Research & Development Lab, Globe Lab, WapPo Labs… Nikdo ještě nepřišel na to, jak na internetu rychle vydělat peníze bez šíření hazardu nebo porna. Twitter třeba umožňuje inzerentům pronájem sponzorovaných a „podporovaných“ tweetů.
Napětí mezi republikány a novináři pokračuje: Yahoo! News vyhodila na hodinu svého politického ředitele poté, co se nechal v krátkém videu na YouTube, která vypadalo, že je test Yahoo!-ABC News on-line zpravodajství, slyšet, že Mitt Romney a Ann „are happy to have a party with black people browning“ ve zjevné narážce na oběti hurikánu
Isaac. Jedna „nevhodná“ věta stačila. Organizace se republikánům omluvila.
V Británii také houstne vzduch. Závěrečná zpráva soudce Briana Levesona o jeho vyšetřování britského tiskového zákona a novinářské etiky bude nejspíš výbušnina. Očekává se, že bude obsahovat masivní kritiku britských tiskových médií a připomínky k různým tématům - od ochrany soukromí, přes přesnost v médiích a veřejných zájem po nefunkční etickou samoregulaci novin. Není se čemu divit. Britská, do značné míry konzervativně úzkoprsá a protestantsky moralistní společnost prochází reflexí z rozčarování nad hackerskými praktikami Mudrochova bulváru - News Corp. Ruperta Murdocha obviňují, že uvrhl novinový průmysl do drtičky v kuchyňském dřezu...
Populární služba internetových rádií Pandora se stále rychle rozvíjí, roste velikost publika, i příjmy . Ale ještě rychleji rostou výdaje. Společnost Pandora Media i nadále vykazuje ztrátu, neboť její příjmy nedrží krok s strmě rostoucími náklady hudebních licenčních poplatků a technologických výdajů. Pandora, která umožňuje uživatelům vytvořit volné hudební proudy šité na míru jejich chutím, měla 54,9 milionu posluchačů každý měsíc a za období posledních tří měsíců příjmy 101,3 milonů USD - 51% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Posluchači si vyposlechli posledních třech měsících 3,3 miliardy hodin hudby a příjmy spojené s používáním služby na mobilních telefonech byly až 86 procent. Ale Pandora měla za čtvrtletí čistou ztrátu 5,4 milionů USD, což se rovná 3 centy na akcii. Byla to její šestá čtvrtletní ztráta za dva roky. Největší náklady tvoří hudební licenční poplatky, které se zvyšují s každým posluchačem.
Ani Fleischamnnova česká komerční rádia, která před časem ohlásila klubko internetových stanic, se nechlubí – ani počty posluchačů, ani příjmy. Hrdý mediální kvikot Lagardere utichl.
Nikdo ještě nevymyslel obchodní model, který by z pubertálního internetu přinesl médiím peníze. Všichni si na celém světě zvykli, že internet je free a zadarmo. Volného obsahu je stále více, než lze zkonzumovat. Lidé jsou informačně i zážitkově nasyceni DIY projekty na YouTube či dalších mediálních úložištích. News agregátory dávají lepší servis, než nejlepší noviny. A tak technologický pokrok je smrtící pro jakékoliv komerční mediální produkty. Vítězi bez boje se stávají média veřejné služby, plnící svou roli v informacemi přehuštěném světě. Plní službu veřejnosti a nehledají zisk.
Nějak z toho začínám být unavená. Zlaté časy pevných linek a drahých meziměstských hovorů.
Psáno pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková