Irena Ryšánková: Politické trafiky a politické lži

KOMENTÁŘ

Blíží se chvíle dovoleb do mediálních rad, i do té velké – Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.  Uvidíme, jak to dopadne, upřímně řečeno, ve mně moc velké a radostné naděje nevzbuzuje, ale co už. 

16. března 2014 - 07:00

Kdo se dostal do finále malých rad (Rady ČT a ČRo, už víme. Poslanci zvolili kandidáty zahrádkářů a fotbalistů. Velká rada je v rukou poslanců plně.  Do ní kandiduje za ANO Jana Kasalová, která kandidovala na post generální ředitelky České televize proti Jiřímu Janečkovi i proti Petru Dvořákovi.  Za Petra Dvořáka krátce dělala šéfku vývoje nových formátů.  Komunisté kandidují právníka Daniela Nováka, který již v radě jednou byl  a pracoval v ní dobře. ODS by chtěla do rady bývalého poslance a předsedu volebního/mediálního výboru Václava Mencla. Jiní, kteří kdysi o mediální problematice v ODS něco věděli a dlouhodobě,  se už do sněmovny nedostali a nejsou nyní ani nikam občanskými demokraty   nominováni. Asi právě proto, že něco věděli. Jako poslanec Waltr Bartoš…

Nejméně známým jménem na kandidátce je lidovec Petr Adamec.  Ostatní strany svého kandidáta nemají. Největší šance má pravděpodobně Jana Kasalová, protože hnutí ANO dosud v RRTV nikoho nemá a jako koaliční strana se nepochybně dokáže dohodnout se sociálními demokraty, kteří do rady nemají kandidáta. Snad. Předpokládám,  že ČSSD nyní odpoví svým koaličním partnerům z hnutí ANO stejně, jako odpověděl novinářům před volbou „malých rad“ předseda mediálního výboru, poslanec ANO Martin Komárek.  ČSSD určitě bude chtít také,  „aby se členové  rad nevolili podle stranického klíče jako doposud,   aby členové rad byli morálně bezúhonní odborníci, a ne političtí trafikanti.“ Vzhledem ke kvalitě předvybraných by bylo dobré se zavčas zamyslet, zda vůbec  dovolit plný počet radních.

Média stále řeší Ukrajinu jako informačně propagandistickou válku. Útočí na zteč. Budiž řečeno, že s pokračující „krizí“ se začínají objevovat i hlasy z druhé strany. Obama zatím přišel s tím, že by se „mělo zabránit referendu“ na Krymu. Jak americké, jak demokratické… No, jasně. Zdá se, že USA zatím pšenka nekvete, kam za posledních deset let přišli, tam nezvítězili. Chápu, že Rusko jim leze na nervy, ale možná by měli být opatrnější, ekonomická situace Ruska je přece jen o dost lepší, než ekonomická situace americká. Rusko má nepřeberné zásoby surovin, ropy i plynu. Amerika ne. Rusko v křehké alianci s Čínou je na vzestupu. Válkami unavená a zadlužená Amerika je na sestupu. Referendum je nyní pro americké jestřáby i demokraty hrozbou projevené vůle lidu Krymu po svobodě. Jejich je země. Jejich je volba. Jejich je hlas, který hodí do uren. A jejich bude ta či ona budoucnost.

Dalibor Balšínek, poté co byl novým vedením vyhozen z Lidovek,  se rozhodl  vytvořit internetový časopis pro nelevicové čtenáře – Echo24. A spolu  s dalšími komentátory a redaktory bude soutěžit v nerovném boji internetového startupu, ve kterém jako investor   vystupuje bývalý šéf společnosti Patria Jan Klenor, toho času člen  dozorčí rady pražské burzy. Ačkoliv svůj úmysl ohlásil už v lednu,  stále je Balšínek pouze na facebooku. Jako kdyby o názorově vyhraněné tituly  ještě někdo stál. Zkrachovalo jich nebo živoří už několik.

Kancelář pro audit nákladů tisku ABC ČR uvolnila výsledky prodeje tištěných periodik za leden 2014 se srovnáním s lednem 2103. Za den se v celém Česku průměrně prodalo pouhých 872 tis. výtisků novin. O osm procent méně než loni. MfDnes ztratila nejvíc (procentuálně i reálně). Deník opustilo za rok celkem 11% čtenářů (čte je nyní 174 tisíc). V  pultovém prodeji přišla MfD  o 21 % stejně, jako HN. Lidové noviny pod Babišem přišly dokonce o 26% kupujících, ale protože je čte pouze 34 tisíc čtenářů a na stáncích si je kupuje pouze 11 tisíc lidí,  nikdo to nezjistil. Hospodářské noviny si odhlásilo 10% předplatitelů. Na stáncích si je kupuje pouze 4200 lidí.   Ostatní tisk na tom není o nic lépe. Velký bankrot tištěných periodik se blíží. Není to důsledek krize, ale penetrace mobilního internetu s možností číst zprávy z celého světa ihned bez politického filtru „těch pravých“ názorů spolu s neudržitelným jazykem pravicové normalizace prakticky ve všech denících. Nejcitelnější propad byl v denících Lidové noviny, MF Dnes a Hospodářské noviny. Vysvětlení je snadné: namísto „úvodníkové“  informace na první straně o tom, že Plzeňská Škoda Electric uspěla v celosvětové konkurenci a dodá čínskému městu Su-čou elektrické pohony a motory pro čtyřicet souprav tamního metra   za 1,1 miliardy dolarů (skryto v sekci byznys v iHNed), řeší komentátoři na prvních stránkách své subjektivní názory na  lidská práva v Tibetu či mejdan na Ukrajině, případně znechucení nad prezidentem Zemanem, aniž by přinesli   informace bez názorů. Nejlépe z místa. Na Ukrajinu se nyní odváží málokdo. Brousit po internetu a hledat propagandistické drby dokáže každý. Mít názor je snadné ale nikdo ho nechce kupovat. Názor není koksovatelný, jak praví cynické ostravské přísloví.

Vladimír Železný, který se ujímal role generálního ředitele TV Barrandov s takovým očekáváním, po pěti měsících ve funkci údajně končí.  Nebo ne? Jako jistou informaci to napsal server Digizone. Podle  IHNED.cz si   Železný už ve středu vyklízel kancelář. K žádným změnám nedochází, popírá TV Barrandov zprávu, že ředitel Železný skončil.

Proč končí, těžko říct, asi nesplnil očekávání. Nebo možná nemá rád Kateřinu. Ale za pět měsíců by s tou televizí neudělal nic ani génius a masovka to nikdy nebude…. Barrandov tvrdí, alespoň ve chvíli, kdy tohle píšu, že se nic nemění a Železný zůstává. Inu, uvidíme. Krásné ovšem byla argumentace mluvčí televize:  „Jakékoliv významné události sděluje TV Barrandov prostřednictvím tiskových zpráv. Vzhledem k tomu, že televize Barrandov nevydává tiskovou zprávu, k žádným událostem v televizi Barrandov v tuto chvíli nedochází.“ Za celou dobu své existence vyprodukovala televize kumulovanou ztrátu 1,3 miliardy korun, smlsl si na neúspěšné televizi v Bakalově  IHNED  redaktor Matěj Smlsal.

Václav Sochor po roce odchází z vedení týdeníku Marketing & Media. Sochor vedl časopis zhruba rok. Předtím pracoval v Českému rozhlasu jako šéfredaktor zpravodajské stanice Česko. Časopis povede Milan Hladký.

Echo24 zveřejnilo zprávu, že se kandidát do Rady ČT Daniel Váňa vzdal kandidatury. Šel dělat poradce hnutí ANO.  Šanci dostat se znovu do rady tak získal dosavadní radní, docent  Radek Mezulánik.

Britský bulvár zveřejnil pro ne-britské čtenáře překvapivou informaci, že „Strýček Max“ , který jim každou neděli léta vyprávěl na vlnách BBC o tajemstvích přírody,  byl ve skutečnosti jistý Maxwell Knight. Předloha slavného bondovského „M“. Bývalý ředitel  Security Service, později známé jako MI5. Extrémně konzervativní ředitel, který byl v mládí členem briských Fascistů,  inspirovaných  Benito Mussolinim. MI5  pak Mussoliniho platilo 100 librami týdenní mzdy jako agenta. Joan Millerová, Knightova druhá ex-manželka,  tvrdila, že Knight byl pravicový, antisemitský homosexuál. Rekrutoval velké množství svých agentů z pravicových politických organizací, jako byla Nordická Liga , Britská unie fašistů a Pravý klub . Hrál významnou roli ve snaze porazit generální stávku v roce 1926. Zákonem z roku 1927 pak konzervativní vláda generální a politické stávky zakázala.  

Zdá se ovšem, že krásná a exotická příroda, sex a krásné ženy jsou souzeny nejen bondovkám. James Bond bylo totiž jméno ornitologa, autora několika odborných knih. Jméno odborníka na ptáky z Karibiku se autorovi bondovek Ianu Flemmingovi, který byl sám horlivý pozorovatel ptáků žijících na Jamajce, líbilo natolik, že z něj udělal v knize Casino Royale v roce 1953 špiona. Krásný odkaz na to ostatně je ve filmu Die Another Day – špion Bond si čte  Birds of West Indies  od skutečného Bonda a tvrdí Kubáncům,  že je ornitolog. V    románu Dr. No Fleming odkazoval na Bondovu práci tím, že založí velkou ornitologickou rezervaci na ostrově na Bahamách. V roce 1964, Fleming dal Bondovi první vydání   Žiješ jenom dvakrát,  podepsané:  „skutečnému Jamesi Bondovi, od zloděje jeho identity“.

Knight také  velmi rád rekrutoval ženy jako špiónky, čímž se britská rozvědka lišila od většiny tehdejších tajných služeb. Na některé agenty ovšem Knight štěstí neměl. Důvěru od něj dostali dva doubleři z Cambridgské pětky, Kim Philby a Guy Burgess… Ovšem jiní  rekruti MI5 proslavili. Jedním z jeho agentů byl totiž i Ian Fleming. S BBC začal Knight na přírodopisných pořadech spolupracovat po druhé světové válce , v roce 1946. Spolupracoval s ní i během své kariéry u britské rozvědky až do   roku 1956, kdy odešel do předčasného důchodu. Za svůj život publikoval Knight o přírodě 34 knih,  mimo jiné i knihu „Žáby, ropuchy a mloci v Británii“ či  „Jak si udržet slona“.  Charles Henry Maxwell Knight   zemřel na infarkt 27. ledna 1968.

Max Clifford, píárový guru Velké Británie, rovněž stanul před soudem za pedofilii – figuruje v operaci  Yewtree. Celkově měl Clifford obtěžovat v sedmdesátých a osmdesátých letech sedm dívek.  Byl zatčen v prosinci 2012, 26.dubna 2013 byl obviněn  z dalších  jedenácti neslušných útoků v letech 1966-85 na dívky a ženy ve věku 14-19 let. Clifford   tvrdil, že obvinění proti němu jsou „zcela nepravdivá“.  Údajná oběť nyní tvrdí, že jí slíbil roli ve filmu „Včely-zabijáci“.  Měl ji svést na dovolené ve Španělsku, kde se seznámil s jejími rodiči.  Zdá se, že v Británii jsou všechny celebrity buď pedofilové, nebo…. spí s Rebekou Brooks.

Ostatně se zdá, že Rebekah Brooks se stala pravidelnou součástí mého sloupku, ale kdo by odolal informacím o ženě, kterou milovalo několik ministerských předsedů. Takový Tony Blair jí posílal smsky, které končily polibkem, tedy oním známým „x“.  Dokonce jí je posílal i ze Středního Východu, kde pobýval jako mírový vyjednavač.

Předsedkyně Výboru pro zpravodajskou činnost amerického Senátu Dianne Feinsteinová se na půdě Senátu rozohnila. Varovala, že CIA pokračuje v utajování   svého programu    mučení vězňů před Senátem, což ohrožuje  ústavní dělby moci. A to přišlo poté, co vyšlo najevo, že CIA  nedávno hackovala počítače   senátního výboru ve snaze potlačit klíčový důkaz podporující pravdivost dokončené, ale stále neuvolněné 6 300 stránkové  studie výboru, že CIA je zralá na zrušení. Šetření Senátu začalo   7.12.2007    odhalením v New York Times, že CIA zničila videonahrávky svých „vylepšených výslechových technik“, i přes námitky  tehdejšího poradce prezidenta Bushe a ředitele  Úřadu národní bezpečnosti. Feinsteinová přitom, ač demokratka, obhajovala špehování Američanů ale i politiků ze spřátelených zemí programy NSA a označila Edwarda Snowdena za zrádce. Ve věku 80 let, Feinsteinová je nejstarší v současné době sloužící senátorkou Spojených států. Jaký je v otázkách špionáže rozdíl mezi americkými konzervativci a americkými demokraty?

Nejhorší propagandou je lež. Když pravda vyjde najevo, třeba i se zpožděním.

Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?