Zbyněk Fiala: Podvody s korespondenční volbou

KOMENTÁŘ

Dá se s tím nadělat spousta hlasů, zjistil soud ve státě Iowa. Ale nesmí se na to přijít, protože za každý teď může přijít sazba až pět let natvrdo.

26. listopadu 2023 - 07:00

Manželka úředníka Republikánské strany v americkém státě Iowa byla odsouzena za podvody s korespondenčními hlasy hned ve dvojích volbách z roku 2020. Soud ve Sioux City prokázal falešné registrace a falešné hlasy ve slušném počtu 52 případů. To může být drsné, protože za každý takový podvod je sazba odnětí svobody až na pět let. Soud zatím rozhodl jen o vině, na rozhodnutí o trestu se čeká, a do té doby může být Taylorová na svobodě. Případ podrobně popisuje list Washington Post.


Před iowským soudem stála Kim Phuong Taylorová (49 let), manželka Jeremy Taylora, člena volené dozorčí rady okresu Woodbury (Woodbury County Board of Supervisors). Podvody měly proběhnout ve dvou vlnách. Poprvé při republikánských primárkách a podruhé při volbě zmíněné dozorčí rady. Poprvé ani cinknuté hlasy nepomohly a podruhé možná nebyly třeba.

Washington Post se však zmiňuje i o falešném hlasu pro Donalda Trumpa v prezidentských volbách, to znamená, že to pokračovalo. Jde však o list, který jde Trumpovi po krku a Republikány vidí dost nevlídně. Pokud je to pravda, stojí zato sledovat, jak se to dělá. Na druhou stranu, uvedený list zdůrazňuje, že volební podvody jsou v USA„extrémně vzácné“.


Jak už jméno Kim Phuong Taylorová naznačuje, žena pochází z vietnamské komunity. Jeremy Taylor se s ní seznámil, když učil na univerzitě ve Vietnamu. V Americe pak Taylorová pomáhala krajanům s různými administrativními záležitostmi jako je vyplňování formulářů, a to nejen při volbách. Za povšimnutí stojí povinnosti jejího manžela v dozorčí radě okresu, neboť k nim patřil i dohled nad vytvořením podmínek pro to, aby volby měly správný průběh. Mohli to tak mít celé doma, ale jeho podíl na podvodech se neprokázal. Ostatně, v době, kdy se ty podvody děly, musel kvůli své kandidatuře tuto dozorčí funkci opustit.

Soud ve Sioux City to teď spočítal a byla to pestrá paleta:

„Taylorová předložila (nebo přiměla ostatní, aby předložili) desítky registrací voličů, formulářů žádostí o korespondenční hlasování a korespondenčních hlasovacích lístků obsahujících nepravdivé informace," uvádí Ministerstvo spravedlnosti ve své tiskové zprávě. „Taylorová buď vyplnila a podepsala tyto volební formuláře bez svolení voličů nebo řekla dalším, že je mohou podepsat jménem svých nepřítomných příbuzných.”

Začalo to republikánskými primárkami do Kongresu USA v červnu 2020. Normálně by takové primárky nestály za námahu, protože pro americký systém je charakteristické, že osoby ve funkci (inkumbenti) jsou obvykle zvoleny znovu. Tady však svitla šance, když stávající republikánský kongresman Steve King s pověstí pravicového extrémisty někde něco plácl a překročil politickou toleranci svých soudruhů. Ti ho odvolali se všech funkcí v kongresových výborech a dali tak jasný signál, že do Kinga se může. Taylor se rozhodl využít šance, ale napřed musel opustit dozorčí radu okresu.

Manželka mu zkoušela pomáhat v zákulisí, ale soud nezjistil, zda o tom Taylor věděl nebo v tom měl nějakou účast. V primárkách nicméně pohořel, když skončil hluboko na třetím místě. Pokusil se tedy vrátit ke své původní funkci, která je však taky volená. Šel tedy do dalších voleb a ty už vyhrál o dva tisíce hlasů. Na nějakých desítkách cinknutých hlasů tedy nezáleželo. Dnes je v té okresní radě znovu a odvolán zatím nebyl.



Na volební podvody se přišlo ve chvíli, když vietnamští sourozenci Tam a Thien Doanovi v roce 2020 podali žádost o korespondenční hlasovací lístky v Iowě, a nedostali je. K jejich překvapení se totiž ukázalo, že hlasy na jejich jména již byly odevzdány. Co je dopálilo nejvíc, jejich hlasovací lístky byly odevzdány na podporu republikánských kandidátů včetně prezidenta Donalda Trumpa, přestože oni sami byli Demokraté,

Sourozence Doanovy si zavolal Pat Gill, volební komisař v tomto okrese, na jehož stole přistála jejich vrácená žádost i s onou zfalšovanou korespondenční volbou. Thien Doan dosvědčil, že podpis na zmíněných hlasovacích lístcích není jeho a že neměl v úmyslu hlasovat pro Trumpa.

Neměl by nám však uniknout detail, který se objevil v příběhu Washington Post, ale už jej nenajdeme ve zprávě o samotném soudním procesu. Washington Post se přitom odvolává na nekomerční Iowa Public Radio, které se případem zabývalo jako první. Uvedená zmínka o hlasu pro Trumpa se týká až samotných kongresových a prezidentských voleb, zatímco soud řešil falešné hlasy v republikánských primárkách a ve volbě do dozorčí rady okresu. Mohlo toho tedy být mnohem víc, než co má být aktuálně potrestáno. O mnohém se přitom dozvídáme jen díky nekomerční žurnalistice.

Podle právníků, Kim Phuong Taylorová pomáhala spoluobčanům ve vietnamské komunitě Sioux City více než deset let. Proto nebylo nic divného, když zavolala matce Tam a Thien Doanových a zeptala se, jestli nepotřebuje pomoc při hlasování. Nakonec za ní zašla a dokončila s ní papírování, které pak paní Nguyen podepsala. Jak se ukázalo, byly v tom i volební lístky jejích dětí. Tvrdila, že netušila, že je to nezákonné.

Prokurátor Ron Timmons však na to nedal a ve své závěrečné řeči uvedl, že Kim Phuong Taylorová přímo „řekla /Nguyen/, aby lhala" a zatajila dětem, co se s jejich hlasovacími lístky stalo. Členové vietnamské komunity trvali na tom, že volební podvody, o kterých je řeč, páchala Kim Phuong Taylorová bez jejich vědomí.

Patt Gill vypověděl, že rukopis na mnoha hlasovacích lístcích vypadal podobně, ale že nebylo možné zjistit, kdo ty hlasovací lístky odeslal. „Bylo jasné, že se něco děje, ale v tu chvíli jsem nemohl nic dělat," řekl. Nakonec však kontaktoval FBI. Obhájce Taylorové teď tvrdí, že Gill to udělal jen z předsudečné nenávisti a kvůli nevraživým vztahům s jejím manželem Jeremy Taylorem. K těm mohla být příležitost, když byli oba úředníci stejného okresu.

Timothy T. Duax, federální prokurátor pro severní obvod Iowy, považuje odsouzení Taové za úspěch:

„Volební právo je jedním z našich nejdůležitějších ústavních práv,"
uvedl v prohlášení. „Paní Taylorová zbavila občany jejich volebního práva, aby prospěla kampani svého manžela.”

To by se u nás nestalo.


 Zbyněk Fiala


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?